Dallas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjendeni te artikulli Dallas - shtet federal në SHBA. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.


Dallas
Dallas
Qytet
noform
Pamje nga Dallas
Flamuri_figura
Flamuri i Dallas
Vendndodhja
Dallas is located in SHBA
Dallas
Dallas
Vendodhja e Dallas në SHBA

Dallas is located in Teksas
Dallas
Dallas
Vendodhja e Dallas në Teksas

Koordinatat: 32°46′58″V 96°48′14″P / 32.78278°V 96.80389°P / 32.78278; -96.80389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Dallas, Collin, Denton, Rockwall, Kaufman
Kryetari i Bashkisë Eric Johnson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 999,3 km2
Lartësia 131 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 1.197.816 banorë
Dendësia 1.358,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 2 shkurt 1856
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 214, 469, 972
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Dallas/Fort Worth (DFW)
Koordinatat 32° 46′ 58″ Veri

96° 48′ 14″ Perëndim

Faqja Zyrtare Dallas

Dallas [ˈdɛləs] është një qytet i madh në Shtetin Federal Texas, (ShBA). Ai është qyteti i tretë pas Houston dhe San Antonio për nga madhësia në shtetin federal të Texasit. Dallas së bashku me Fort Worth formojnë një qendër biznesi, finance dhe industrie.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]