Dallas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjendeni te artikulli Dallas - shtet federal në SHBA. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Dallas
Dallas
Qytet
Pamje nga Dallas
Pamje nga Dallas
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 1,197,816
Faqja zyrtareDallas

Dallas [ˈdɛləs] është një qytet i madh në Shtetin Federal Texas, (ShBA). Ai është qyteti i tretë pas Houston dhe San Antonio për nga madhësia në shtetin federal të Texasit. Dallas së bashku me Fort Worth formojnë një qendër biznesi, finance dhe industrie.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]