Fort Worth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Fort Uorth
Fort Worth
Qytet
noform
Pamje të ndryshme nga Fort Uorth.
Vendndodhja
Fort Uorth (SHBA)
Fort Uorth
Vendodhja e Fort Uorth në SHBA

Fort Uorth (Teksas)
Fort Uorth
Vendodhja e Fort Uorth në Teksas
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Tarrant
Kryetari i Bashkisë Betsy Price
Statistika dhe Transporti
Lartësia 216 m (m.n.d.)
Sipërfaqja 774,1 km2
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 682, 817
Koordinatat 32° 45′ 26″ Veri

97° 19′ 59″ Perëndim

Demografia
Popullsia (2010) 741.206 banorë
Dendësia 928 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.fortworthtexas.gov


Fort Worth (shqip: Fort Uorth) është qyteti i 16-të më i madh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe i pesti në shtetin e Teksasit. Ai mbulon rreth 780 kilometra katrorë në Qarqet Tarrant, Denton, dhe Wise, duke shërbyer si qendër për Tarrant County. Sipas regjistrimit të vitit 2010, Fort Worth kishte një popullsi prej 741,206 banorë. Është llogaritur se në vitin 2030 ai do të ketë 1,211,665 banorë.