Jump to content

Fort Worth

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fort Worth
Fort Worth
Qytet
Pamje të ndryshme nga Fort Uorth.
Pamje të ndryshme nga Fort Uorth.
Popullsia
 • Gjithsej(2.010) 741,206
Faqja zyrtarewww.fortworthtexas.gov


Fort Worth (shqip: Fort Uorth) është qyteti i 16-të më i madh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe i pesti në shtetin e Teksasit. Ai mbulon rreth 780 kilometra katrorë në Qarqet Tarrant, Denton, dhe Wise, duke shërbyer si qendër për Tarrant County. Sipas regjistrimit të vitit 2010, Fort Worth kishte një popullsi prej 741,206 banorë. Është llogaritur se në vitin 2030 ai do të ketë 1,211,665 banorë.