Jump to content

The Curious Case of Benjamin Button (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Curious Case of Benjamin Button
Regjia ngaDavid Fincher
Shkruar ngaSkenari:
Eric Roth
Historia:
Robin Swicord
Eric Roth
Fabul e shkurtër:
F. Scott Fitzgerald
ProdhuesiKathleen Kennedy
Frank Marshall
Cean Chaffin
LuajnëBrad Pitt
Cate Blanchett
KinematografiaClaudio Miranda
MontazhiKirk Baxter
Angus Wall
Studio:
The Kennedy/Marshall Company
MuzikaAlexandre Desplat
Shpërndarë ngaParamount Pictures (SHBA) Warner Bros. (Ndërkombëtare)
Data e publikimit
Amerika Veriore:
Djetor 25, 2008 (US)
Kohëzgjatja
165 min.
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Box office
Fitimi
Fitimi $329,809,326[1]
  ShBA  
  Internacional  
Vendi (Të gjithë kohën botërore)
Buxheti
Buxheti {{{buxheti}}}
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: 3 qershor 2009)

The Curious Case of Benjamin Button është një film amerikan, drame, i vitit 2008. Filmi eshte bazuar në tregimin me te njejtin titull shkruar ne vitin 1921 nga F. Scott Fitzgerald si The Curious Case of Benjamin Button. David Fincher është regjizori i filmit, skenarist Eric Roth dhe Robin Swicord, aktoret kryesore Brad Pitt dhe Cate Blanchett. Filmi u lëshua në SHBA më 25 dhjetor 2008. Filmi mori trembëdhjetë nominime në Academy Award, duke përfshirë Best Picture, Best Director, Best Actor për Pitt, dhe Best Supporting Actress për Taraji P. Henson. Gjithashtu fitoi tre Oscare për Art Direction, Makeup, dhe Visual Effects.

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2005, një e moshuar e quajtur Daisy (Cate Blanchett) është para vdekjes me vajzën e saj Caroline (Julia Ormond), në një spital të New Orleans në prag të uraganit Katrina. Daisy i tregon Carolinës historinë e një orëndreqësi të verbër të quajtur Gateau (Elias Koteas), i cili është autorizuar për të krijuar një orë muri në New Orleans për stacionin e trenit. Pas marrjes së lajmit të vdekjes së djalit të tij në Luften e Parë Botërore, ai ka vazhduar punën me orën e tij, por e projekton ate qëllimisht te tille qe të rrotullohet në anë të kundërt, me shpresën se do të sillte ata që vdiqën në luftë.

Pas historisë e saj, Daisy i kërkon Carolines t'i lexoje me zë të lartë një nga një fletët e ditarit Benjamin Button (Brad Pitt). Ditari përmban fotografi, poste dhe kartolina. Caroline fillon të lexoje historine e Benjamin. ...

Rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Kategoria Marrës Rezultati
81st Academy Awards Best Picture Nominuar
Best Director David Fincher Nominuar
Best Actor Brad Pitt Nominuar
Best Supporting Actress Taraji P. Henson Nominuar
Best Adapted Screenplay Eric Roth Nominuar
Best Film Editing Nominuar
Best Cinematography Claudio Miranda Nominuar
Best Art Direction Fitues
Best Costume Design Jacqueline West Nominuar
Best Makeup Fitues
Best Original Score Alexandre Desplat Nominuar
Best Sound Mixing Nominuar
Best Visual Effects Fitues
American Society of Cinematographers[2] Outstanding Achievement in Cinematography in Theatrical Releases Claudio Miranda Nominuar
Austin Film Critics Association[3] Best Supporting Actress Taraji P. Henson Fitues
British Academy Film Awards Best Film Nominuar
Best Makeup & Hair Fitues
Best Director David Fincher Nominuar
Best Adapted Screenplay Eric Roth Nominuar
Best Leading Actor Brad Pitt Nominuar
Best Costume Design Nominuar
Best Music Alexandre Desplat Nominuar
Best Cinematography Claudio Miranda Nominuar
Best Editing Nominuar
Best Production Design Fitues
Best Visual Effects Fitues
Broadcast Film Critics[4] Best Film Nominuar
Best Actor Brad Pitt Nominuar
Best Actress Cate Blanchett Nominuar
Broadcast Film Critics Association Award for Best Director David Fincher Nominuar
Best Supporting Actress Taraji P. Henson Nominuar
Best Cast Nominuar
BFCA Critics' Choice Award for Best Writer Eric Roth Nominuar
Best Composer Alexandre Desplat Nominuar
Houston Film Critics Association[5] Best Film Fitues
Best Cinematography Claudio Miranda Fitues
Golden Globe Awards Best Motion Picture Drama Nominuar
Best Actor - Motion Picture Drama Brad Pitt Nominuar
Best Director - Motion Picture David Fincher Nominuar
Best Screenplay Eric Roth Nominuar
Best Original Score Alexandre Desplat Nominuar
National Board of Review[4][6] National Board of Review: Top Ten Films
Best Director David Fincher Fitues
Best Adapted Screenplay Eric Roth Fitues
Satellite Awards Best Adapted Screenplay Eric Roth and Robin Swicord Nominuar
Best Art Direction and Production Design Donald Graham Burt and Tom Reta Nominuar
Best Cinematography Claudio Miranda Nominuar
Best Costume Design Jacqueline West Nominuar
St. Louis Gateway Film Critics Association Awards[7] Best Film Fitues
Vancouver Film Critics Circle Awards[8] Best Director David Fincher Fitues
Washington D.C. Area Film Critics Association Best Art Direction Fitues

MTV Movie Awards 2009 Best Female Performance- Taraji P. Henson- Nominuar

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Curious Case of Benjamin Button". Box Office Mojo. Marrë më 2009-04-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ American Society of Cinematographers (2009-01-07). "ASC Names Feature Film Nominees". Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2009. Marrë më 2009-01-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "2008 Austin Film Critics Association award winners". Alternative Film Guide. 16 dhjetor 2008. Marrë më 16 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Hayes, Dade (2008-12-09). "Broadcast critics favor 'Milk,' 'Button'". Variety. Reed Business Information. Marrë më 2008-12-09. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The Houston Film Critics Society". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "NBR names 'Slumdog' best of year". Variety. 12 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2012. Marrë më 3 qershor 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "2008 St. Louis Film Critics Association Awards". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Vancouver Film Critics Circle Awards 2009 : Alternative Film Guide". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]