Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (Intervistë me Vampirin)

Viti 1994
Regjia Neil Jordan
Prodhimi David Geffen
Stephen Woolley
Skenari Anne Rice
(romani dhe skripti)
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Tom Cruise
Brad Pitt
Christian Slater
Antonio Banderas
Kirsten Dunst
Muzika Elliot Goldenthal
Kinematografia {{{kinematografia}}}
Montazhi {{{cutter}}}
Studioja kinematografike {{{studio}}}
Shpërndarë nga Warner Bros.
Data e daljes në kinema 11 nëntor 1994
Kohëzgjatja {{{zgjatja}}}
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht, Frëngjisht
Vlerësimi {{{vlerësimi}}}
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga
Pasohet nga


Box office
Fitimi
Fitimi $223,664,608
  ShBA   $105,264,608
  Internacional   $118,400,000
Vendi (Të gjithë kohën botërore) 299
Buxheti
Buxheti $60,000,000
  Marketingu  
Shitje
Shitje (DVD/Video)
  DVD  
  Video  
(Feskimi i fundit: 25 tetor 2008)

Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles është një film i vitit 1994, bazuar në romanin Interview with the Vampire shkruar nga Anne Rice në vitin 1976. Filmi u drejtua nga Neil Jordan. Ndër pjestarët e kastit mund të përmenden Tom Cruise, Brad Pitt, Antonio Banderas, Kirsten Dunst. Film pati sukses në kinema duke arritur mbi 223 milion$ në të gjithë botën.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Interview with the Vampire: The Vampire ChroniclesInternet Movie Database

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.