Angelina Jolie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Angelina Jolie
U lind në
Angelina Jolie Voight

4 qershor 1975 (47 vjet)
Emrat e tjerëAngelina Jolie Pitt[1]
Shtetësia
 • Shtetet e Bashkuara
 • Kamboxhia[a]
Profesioni
 • Aktore
 • regjisore
 • humanitare
Vite aktiviteti1982–present
TitulliJolie në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në janar 2005
Bashkëshorti/ja
Fëmijë6
Prindër
Të afërm
ÇmimetLista e plotë
E dërguara specialeKomisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët
In office
17 prill 2012 – 17 dhjetor 2022
Komisionieri i LartëAntónio Guterres
(2005–2015)
Filippo Grandi
(2016–2022)
Paraprirë ngaZyra u themelua

Angelina Jolie[3] lindi si Angelina Jolie Voight;[4] 4 qershor 1975) është një aktore, regjisore dhe humanitare amerikane. Marrëse e shumë vlerësimeve, duke përfshirë një Academy Award dhe tre Golden Globe Awards, ajo është emëruar disa herë si aktorja më e paguar e Hollivudit.

Jolie bëri debutimin e saj në ekran si fëmijë së bashku me babain e saj, Jon Voight, në Lookin' to Get Out (1982), dhe karriera e saj filmike filloi seriozisht një dekadë më vonë me produksionin me buxhet të ulët Cyborg 2 (1993), e ndjekur nga roli i saj i parë kryesor në një film të madh në Hackers (1995). Ajo luajti në filmat biografikë televizivë George Wallace (1997) dhe Gia (1998) dhe fitoi Academy Award për Aktoren më të Mirë Dytësore për interpretimin e saj në dramën e vitit 1999 Girl, Interrupted. Roli i saj kryesor si heroina titullare e video lojërave në Lara Croft: Tomb Raider (2001) e bëri atë si një aktore kryesore të Hollivudit. Ajo vazhdoi karrierën e saj të yjeve të aksionit me Mr. & Mrs. Smith (2005), Wanted (2008), Salt (2010), dhe The Tourist (2010), dhe mori vlerësime kritike për interpretimet e saj në dramat A Mighty Heart (2007) dhe Changeling (2008); kjo e fundit i dha asaj një nominim për Academy Award për Aktoren më të Mirë. Sukseset e saj më të mëdha komerciale përfshijnë filmin fantazi Maleficent (2014), vazhdimin e tij të vitit 2019 dhe filmin superhero Eternals (2021). Ajo ka interpretuar një rol zëri në serinë e filmave të animuar Kung Fu Panda që nga viti 2008. Jolie gjithashtu ka drejtuar dhe shkruar dramat e luftës In the Land of Blood and Honey (2011), Unbroken (2014), dhe First They Killed My Father (2017).

Jolie është e njohur për përpjekjet e saj humanitare, për të cilat ajo ka marrë një Jean Hersholt Humanitarian Award dhe ka bërë një Dame Commander of the Order of St Michael and St George, ndër të tjera nderime. Ajo promovon kauza të ndryshme, duke përfshirë ruajtjen, edukimin dhe të drejtat e grave, dhe është më e njohur për mbrojtjen e saj në emër të refugjatëve si e dërguar speciale për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, një pozicion që e mbajti deri në vitin 2022. Jolie ka marrë përsipër një dhjetëra misione në terren globalisht në kampet e refugjatëve dhe zonat e luftës; vendet e saj të vizituara përfshijnë Kamboxhia, Sierra Leone, Tanzani, Pakistan, Afganistan, Siri, Sudan, Jemen dhe Ukrainë.

Si personazh publik, Jolie është cituar si një nga njerëzit më të fuqishëm dhe me ndikim në industrinë amerikane të argëtimit. Ajo është cilësuar si femra më e bukur në botë nga media të ndryshme. Jeta e saj personale, duke përfshirë marrëdhëniet, martesat dhe shëndetin, ka qenë subjekt i një publiciteti të gjerë. Ajo është e divorcuar nga aktorët Jonny Lee Miller, Billy Bob Thornton dhe Brad Pitt. Ajo ka gjashtë fëmijë me Pitt, tre prej të cilëve janë birësuar ndërkombëtarisht.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell për një dekadë me një film me buxhet të ulët prodhimi. Roli i parë që ka luajtur si protagoniste ishte në filmin Hackers. Ajo u vlerësua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një Academy Award for Best Supporting Actress për performancën e saj në filmin Girl Interrupted. Jolie ka arritur famën e saj më vonë në një film portretizues të një video loje si personazh heroik me emrin (Lara Croft) në Lara Croft: Tomb Raider dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe më të paguara në Hollywood Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi Mr. & Mrs. Smith dhe filmin e animuar Kung Fu Panda.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jolie dhe Pitt në ndarjen e çmimeve 81st Academy Awards në shkurt 2009

E divorcuar nga aktori Jonny Lee Miller dhe Billy Bob Thornton, gjithashtu është divorcuar nga Brad Pitt duke marrë në kujdestari të gjithë fëmijët e saj.

Jolie dhe Pitt kanë adoptuar tre fëmijë, Maddox, Pax, dhe Zahara, si dhe kanë tre fëmijë biologjikë, Shiloh, Knox dhe Vivienne.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime dhe Çmime
1982 Lookin' to Get Out Tosh
1993 Cyborg 2 Casella "Cash" Reese
1995 Without Evidence Jodie Swearingen
Hackers Kate "Acid Burn" Libby
1996 Mojave Moon Eleanor "Elie" Rigby
Love Is All There Is Gina Malacici
Foxfire Margret "Legs" Sadovsky
1997 True Women (TV) Georgia Virginia Lawshe Woods
George Wallace (TV) Cornelia Wallace Golden Globe Award for Best Supporting Actress – Series/Miniseries/TV Movie
Nominated – Emmy Award for Best Supporting Actress in a Miniseries or a Movie
Playing God Claire
1998 Gia (TV) Gia Marie Carangi Golden Globe Award for Best Actress in a Mini-Series or Motion Picture Made for TV
Screen Actors Guild Award for Best Actress in a TV Movie or Miniseries
Nominated – Emmy Award for Best Actress in a Miniseries or a Movie
Hell's Kitchen Gloria McNeary
Playing by Heart Joan National Board of Review Award – Breakthrough Performance
Pushing Tin Mary Bell
1999 The Bone Collector Amelia Donaghy
Girl, Interrupted Lisa Rowe Academy Award for Best Supporting Actress
Broadcast Film Critics Association Award for Best Supporting Actress
Golden Globe Award for Best Supporting Actress – Motion Picture
Screen Actors Guild Award for Best Supporting Actress – Motion Picture
Nominated – Chicago Film Critics Association Award for Best Supporting Actress
2000 Gone in Sixty Seconds Sara "Sway" Wayland
2001 Lara Croft: Tomb Raider Lara Croft Nominated — MTV Movie Award for Best Female Performance
Nominated — MTV Movie Award for Best Fight
Original Sin Julia Russell
2002 Life or Something Like It Lanie Kerrigan
2003 Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life Lara Croft
Beyond Borders Sarah Jordan
2004 Taking Lives Illeana Scott
Shark Tale Lola Voice
Sky Captain and the World of Tomorrow Francesca "Franky" Cook People's Choice Award – Favorite Female Action Star
The Fever (TV) Revolutionary Cameo
Alexander Olympias
2005 Mr. & Mrs. Smith Jane Smith MTV Movie Award for Best Fight
Nominated – MTV Movie Award for Best Kiss
Nominated – People's Choice Award – Favorite Female Movie Star
Nominated – People's Choice Award – Favorite Female Action Star
Nominated – People's Choice Award – Favorite On-Screen Match-Up (with Brad Pitt)
2006 The Good Shepherd Margaret Russell
2007 A Mighty Heart Mariane Pearl Nominated – Broadcast Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Chicago Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama
Nominated – Independent Spirit Award for Best Lead Female
Nominated – London Film Critics Circle Award for Best Actress
Nominated – Online Film Critics Society Award for Best Actress
Nominated – Screen Actors Guild Award for Best Actress – Motion Picture
Beowulf Grendel's mother Nominated – MTV Movie Award for Best Villain
2008 Kung Fu Panda Master Tigress Voice
Wanted Fox People's Choice Award – Favorite Female Action Star
Nominated – People's Choice Award – Favorite Female Movie Star
Nominated — MTV Movie Award for Best Female Performance
Nominated — MTV Movie Award for Best Kiss
Nominated — MTV Movie Award for Best WTF Moment
Changeling Christine Collins Nominated – Academy Award for Best Actress
Nominated – BAFTA Award for Best Actress in a Leading Role
Nominated – Broadcast Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Chicago Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama
Nominated – London Film Critics Circle Award for Best Actress
Nominated – Screen Actors Guild Award for Best Actress – Motion Picture
2010 Salt Evelyn Salt
The Tourist Elise Clifton-Ward
2011 Kung Fu Panda 2 Master Tigress (zëri)
Kung Fu Panda: Secrets of the Masters Master Tigress (zëri)
2014 Maleficent Maleficent
2015 By the Sea Vanessa Credited as Angelina Jolie Pitt
2016 Kung Fu Panda 3 Master Tigress (zëri)
2019 Maleficent: Mistress of Evil Maleficent
2020 Come Away Rose Littleton
The One and Only Ivan Stella (zëri)
2021 Those Who Wish Me Dead Hannah Faber
Eternals Thena

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1997 True Women Georgia Lawshe Woods Film televiziv
George Wallace Cornelia Wallace Film televiziv
1998 Gia Gia Carangi Film televiziv
2010 Kung Fu Panda Holiday Master Tigress (zëri) Television special

Video lojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
2004 The Flying Legion Air Combat Challenge Captain Franky Cook Pamje arkivore

Videoklipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti/ja Albumi
1991 "Alta Marea (Don't Dream It's Over)" Antonello Venditti Benvenuti in Paradiso
"Stand by My Woman" Lenny Kravitz Mama Said
1992 "Wonderin" Widespread Panic Everyday
1993 "Everyday" The Lemonheads Come on Feel the Lemonheads
"Rock and Roll Dreams Come Through" Meat Loaf Bat Out of Hell II: Back into Hell
1997 "Anybody Seen My Baby?" The Rolling Stones Bridges to Babylon
2003 "Did My Time" Korn Take a Look in the Mirror

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Filmi Rezulltati
1998 Emmy Award Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Movie George Wallace Nominim
Golden Globe Award Best Supporting Actress – Series/Miniseries/TV Movie Fitues
National Board of Review Award Breakthrough Performance – Female Playing by Heart Fitues
Emmy Award Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Movie Gia Nominim
1999 Golden Globe Award Best Performance by an Actress in a Mini-Series or Motion Picture Made for TV Fitues
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a TV Movie or Miniseries Fitues
2000 Golden Globe Award Best Supporting Actress – Motion Picture Girl, Interrupted Fitues
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role Fitues
Academy Award Performance by an Actress in a Supporting Role Fitues
2004 People's Choice Award Favourite Female Action Star Sky Captain And The World Of Tomorrow Fitues
2008 Golden Globe Award Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama A Mighty Heart Nominim
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role Nominim
2009 Golden Globe Award Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama Changeling Nominim
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role Nominim
BAFTA Award Best Actress in a Leading Role Nominim
Academy Award Performance by an Actress in a Leading Role Nominim
(Burimi: IMDb.com)

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Jolie iu dha shtetësia nga Kamboxhia më 2005 për nder të punës së saj humanitare në vend<[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Angelina Jolie: I had my ovaries removed, preventively". CBS News (në anglisht). 24 mars 2015. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2015. Marrë më 24 mars 2015.
 2. ^ "Jolie given Cambodian citizenship" (në anglisht). BBC News. 12 gusht 2005. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2011. Marrë më 30 dhjetor 2014.
 3. ^ Respers France, Lisa (16 prill 2019). "Angelina Jolie and Brad Pitt are legally single" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2021. Marrë më 8 shkurt 2022.
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura CBSNews

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.