Angelina Jolie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Angelina Jolie
Jolie.png
U lind në4 qershor 1975
Kombësiaamerikane
Gjatësia177 cm (5 ft 10 in)
TitulliAngelina Jolie

Angelina Jolie lindi më 4 qershor 1975Los Angeles, Kaliforni; lindur si Angelina Voight. Është një aktore amerikane. Bijë e aktorit Jon Voight dhe aktores Marcheline Bertrand.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell për një dekadë me një film me buxhet të ulët prodhimi. Roli i parë që ka luajtur si protagoniste ishte në filmin Hackers. Ajo u vlerësua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një Academy Award for Best Supporting Actress për performancën e saj në filmin Girl Interrupted. Jolie ka arritur famën e saj më vonë në një film portretizues të një video loje si personazh heroik me emrin (Lara Croft) në Lara Croft: Tomb Raider dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe më të paguara në Hollywood Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi Mr. & Mrs. Smith dhe filmin e animuar Kung Fu Panda.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jolie dhe Pitt në ndarjen e çmimeve 81st Academy Awards në shkurt 2009

E divorcuar nga aktori Jonny Lee Miller dhe Billy Bob Thornton, gjithashtu është divorcuar nga Brad Pitt duke marrë në kujdestari të gjithë fëmijët e saj.

Jolie dhe Pitt kanë adoptuar tre fëmijë, Maddox, Pax, dhe Zahara, si dhe kanë tre fëmijë biologjikë, Shiloh, Knox dhe Vivienne.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime dhe Çmime
1982 Lookin' to Get Out Tosh
1993 Cyborg 2 Casella "Cash" Reese
1995 Without Evidence Jodie Swearingen
Hackers Kate "Acid Burn" Libby
1996 Mojave Moon Eleanor "Elie" Rigby
Love Is All There Is Gina Malacici
Foxfire Margret "Legs" Sadovsky
1997 True Women (TV) Georgia Virginia Lawshe Woods
George Wallace (TV) Cornelia Wallace Golden Globe Award for Best Supporting Actress – Series/Miniseries/TV Movie
Nominated – Emmy Award for Best Supporting Actress in a Miniseries or a Movie
Playing God Claire
1998 Gia (TV) Gia Marie Carangi Golden Globe Award for Best Actress in a Mini-Series or Motion Picture Made for TV
Screen Actors Guild Award for Best Actress in a TV Movie or Miniseries
Nominated – Emmy Award for Best Actress in a Miniseries or a Movie
Hell's Kitchen Gloria McNeary
Playing by Heart Joan National Board of Review Award – Breakthrough Performance
Pushing Tin Mary Bell
1999 The Bone Collector Amelia Donaghy
Girl, Interrupted Lisa Rowe Academy Award for Best Supporting Actress
Broadcast Film Critics Association Award for Best Supporting Actress
Golden Globe Award for Best Supporting Actress – Motion Picture
Screen Actors Guild Award for Best Supporting Actress – Motion Picture
Nominated – Chicago Film Critics Association Award for Best Supporting Actress
2000 Gone in Sixty Seconds Sara "Sway" Wayland
2001 Lara Croft: Tomb Raider Lara Croft Nominated — MTV Movie Award for Best Female Performance
Nominated — MTV Movie Award for Best Fight
Original Sin Julia Russell
2002 Life or Something Like It Lanie Kerrigan
2003 Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life Lara Croft
Beyond Borders Sarah Jordan
2004 Taking Lives Illeana Scott
Shark Tale Lola Voice
Sky Captain and the World of Tomorrow Francesca "Franky" Cook People's Choice Award – Favorite Female Action Star
The Fever (TV) Revolutionary Cameo
Alexander Olympias
2005 Mr. & Mrs. Smith Jane Smith MTV Movie Award for Best Fight
Nominated – MTV Movie Award for Best Kiss
Nominated – People's Choice Award – Favorite Female Movie Star
Nominated – People's Choice Award – Favorite Female Action Star
Nominated – People's Choice Award – Favorite On-Screen Match-Up (with Brad Pitt)
2006 The Good Shepherd Margaret Russell
2007 A Mighty Heart Mariane Pearl Nominated – Broadcast Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Chicago Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama
Nominated – Independent Spirit Award for Best Lead Female
Nominated – London Film Critics Circle Award for Best Actress
Nominated – Online Film Critics Society Award for Best Actress
Nominated – Screen Actors Guild Award for Best Actress – Motion Picture
Beowulf Grendel's mother Nominated – MTV Movie Award for Best Villain
2008 Kung Fu Panda Master Tigress Voice
Wanted Fox People's Choice Award – Favorite Female Action Star
Nominated – People's Choice Award – Favorite Female Movie Star
Nominated — MTV Movie Award for Best Female Performance
Nominated — MTV Movie Award for Best Kiss
Nominated — MTV Movie Award for Best WTF Moment
Changeling Christine Collins Nominated – Academy Award for Best Actress
Nominated – BAFTA Award for Best Actress in a Leading Role
Nominated – Broadcast Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Chicago Film Critics Association Award for Best Actress
Nominated – Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama
Nominated – London Film Critics Circle Award for Best Actress
Nominated – Screen Actors Guild Award for Best Actress – Motion Picture
2010 Salt Evelyn Salt (in production)

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Çmimi Kategoria Filmi Rezulltati
1998 Emmy Award Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Movie George Wallace Nominim
Golden Globe Award Best Supporting Actress – Series/Miniseries/TV Movie Fitues
National Board of Review Award Breakthrough Performance – Female Playing by Heart Fitues
Emmy Award Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Movie Gia Nominim
1999 Golden Globe Award Best Performance by an Actress in a Mini-Series or Motion Picture Made for TV Fitues
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a TV Movie or Miniseries Fitues
2000 Golden Globe Award Best Supporting Actress – Motion Picture Girl, Interrupted Fitues
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a Supporting Role Fitues
Academy Award Performance by an Actress in a Supporting Role Fitues
2004 People's Choice Award Favourite Female Action Star Sky Captain And The World Of Tomorrow Fitues
2008 Golden Globe Award Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama A Mighty Heart Nominim
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role Nominim
2009 Golden Globe Award Best Performance by an Actress in a Motion Picture – Drama Changeling Nominim
Screen Actors Guild Award Outstanding Performance by a Female Actor in a Leading Role Nominim
BAFTA Award Best Actress in a Leading Role Nominim
Academy Award Performance by an Actress in a Leading Role Nominim
(Burimi: IMDb.com)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.