Maleficent

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Maleficent
Maleficent film logo.svg
Logoja e filmit
Viti 2014
Regjia Robert Stromberg
Prodhimi Joe Roth
Skenari Linda Woolverton
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Angelina Jolie
Sharlto Copley
Elle Fanning
Sam Riley
Imelda Staunton
Juno Temple
Lesley Manville
Muzika James Newton Howard
Kinematografia Dean Semler
Montazhi Chris Lebenzon
Richard Pearson
Studioja kinematografike Walt Disney Pictures
Roth Films
Shpërndarë nga Walt Disney Studios Motion Pictures
Data e daljes në kinema 28 maj, 2014 (Britani)
30 maj, 2014 (SHBA)
5 qershor, 2014 (Shqipëri)
Kohëzgjatja 97 minuta
Shteti Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 7/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Million Dollar Arm
Pasohet nga Planes: Fire & Rescue


Maleficent (shqip: Malefika) është një film amerikan, zhanri fantazi aksion, me regji të Robert Stromberg dhe skenar të Linda Woolverton. Filmi është i bazuar në filmin e vitit 1959, Bukuroshja e fjetur dhe në përrallën e Charles Perrault me po të njëjtin titull. Ngjarja zhvillohet në perspektivën e antagonistes Maleficent, luajtur nga aktorja Angelina Jolie.

Sinops[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një zanë hakmarrëse (Angelina Jolie) nxitet të mallkojë një princeshë të posalindur (Elle Fanning), por zbulon se fëmija mund të jetë një person i cili mund të sjellë paqe në vendin e tyre të trazuar.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e Kit, Borys (7 maj 2012). "Imelda Staunton, Miranda Richardson Joining Angelina Jolie in 'Maleficent' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më maj 7, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kit, Borys (17 maj 2012). "Juno Temple Joins Angelina Jolie's 'Maleficent' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më qershor 19, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Fleming, MIke, Jr. (30 maj 2012). "Disney Crowns Young Prince In 'Maleficent'". Deadline.com. Marrë më maj 30, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Eagan, Daniel (29 maj 2014). "Film Review: Maleficent". Film Journal International. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 qershor 2014. Marrë më maj 29, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]