Jump to content

Charles Perrault

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Charles Perrault
Potret nga Filip Lallemand në vitin 1672
U lind më12 janar 1628
Paris, Francë
Vdiq më16 maj 1703
Paris
KombësiaFrancez

Charles Perrault (12 janar 1628 - 16 maj 1703) ishte shkrimtarë francez dhe anëtar i Akademisë francez. Përrallat e tij të njohur janë: Cendrillon (Cinderella), Le Chat Botté (Maçoku me çizme) dhe La Belle au bois Dormant (Bukuroshja e fjetur).

Charles Perrault lindi në një familje të pasur. Ai morri pjesë në krijimin e Akademisë së Shkencës si dhe restaurimin e Akademisë së Pikturës. Më 1671, u zgjodh si anëtar i Akademisë franceze. Në vitin 1672, Charles u martua me Marie Guichon, por ajo vdiq më 1678.

Përrallat e tij më të njohur janë: Cinderella, Bukuroshja e fjetur, Maçoku me çizme, por disa versione nuk janë të njëjta. Për shembull, disa versione të Bukuroshes së Fjetur janë të bazuar në përrallën e vëllezërve Grim, por versioni i Disney-it është i bazuar në përrallat e Charles.

Charles Perrault vdiq në vitin 1703 në moshën 75 vjeç.