Imelda Staunton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Imelda Mary Philomena Bernadette Staunton lindi më 9 janar të vitit 1956Londër, Angli, është aktore britanike, e nominuar për Oskar dhe për Golden Globe nër vitin 2005 në kategorinë Aktorja më e Mirë Kryesore për rolin në filmin Vera Drake.

Nominimet dhe Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imelda Staunton u nominua për 26 shpërblime nga të cilat 17 i fitoi.

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]