Forumi Ekonomik Botëror

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Forumi Ekonomik Botëror
anglisht: [World Economic Forum] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)
World Economic Forum logo.svg
Formuar më1971; 52 vite më parë (1971)
LlojiOrganizatë jofitimprurëse
Statusi ligjorFondacion
QëllimiEkonomik
SeliaCologny, Zvicër
Rajoni i shërbimit
Bitëror
Gjuha zyrtare
anglisht
Klaus Schwab
Faqja në internetwww.weforum.org
Më parë quhej
European Management Forum

Forumi Ekonomik Botëror (anglisht: [World Economic Forum (WEF)] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është një fondacion jofitimprurës zvicëran, i vendosur në Cologny, Genevë. Njihet nga autoritetet zvicerane si institucion ndërkombëtar për bashkëpunimin publik-privat, misioni i tij citohet si "të përkushtuar për të përmirësuar gjendjen e botës buke angazhuar liderët në fushat e biznesit, politikës, akademik, dhe liderë të tjerë të shoqërisë për të formuar agjendë globale, rajonale dhe industriale".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktivitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]