Jump to content

Kung Fu Panda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kung Fu Panda është një ekskluzivitet mediatik amerikan që filloi fillimisht në vitin 2008 me publikimin e filmit artistik të animuar me të njëjtin emër, prodhuar nga DreamWorks Animation. Pas aventurave të titullarit Po Ping (kryesisht i shprehur nga Jack Black dhe Mick Wingert), një panda gjigante që zgjidhet në mënyrë të pamundur si luftëtari i profetizuar i Dragoit dhe bëhet një mjeshtër i kung fu-së, ekskluziviteti vendoset në një version të zhanrit wuxia fantazi të Kina e lashtë e populluar nga kafshë antropomorfe. Edhe pse statusi i tij fillimisht dyshohet, Po e provon veten të denjë ndërsa përpiqet të përmbushë fatin e tij.

Ekskluziviteti përbëhet kryesisht nga tre filma të animuar nga CGI: Kung Fu Panda (2008), Kung Fu Panda 2 (2011) dhe Kung Fu Panda 3 (2016) me një film të katërt në zhvillim për publikim në 2024, dhe tre seri televizive: Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (2011–2016), The Paws of Destiny (2018–2019) dhe The Dragon Knight (2022–). Dy filmat e parë u shpërndanë nga Paramount Pictures, filmi i tretë u shpërnda nga 20th Century Fox dhe i katërti do të shpërndahet nga Universal Pictures, ndërsa seritë televizive u transmetuan përkatësisht në Nickelodeon dhe Nicktoons, Amazon Prime dhe Netflix. Katër filma të shkurtër, Secrets of the Furious Five (2008), Secrets of the Masters (2011), Secrets of the Scroll, and Secrets of the Panda Paws (të dy 2016), dhe një speciale televizive, Kung Fu Panda Holiday (2010), janë prodhuar gjithashtu.

Dy pjesët e para të ekskluzivitetit u nominuan për Çmimin e Akademisë për Filmin më të Mirë të Animuar, si dhe për çmime të shumta Annie, dhe serinë e parë televizive që ka fituar 11 çmime Emmy. Tre filmat e parë ishin suksese kritike dhe komerciale ndërsa filmi i dytë ishte suksesi më i madh botëror në arkë për një film të drejtuar vetëm nga një grua (Jennifer Yuh Nelson) deri në Wonder Woman (2017). Seriali është gjithashtu i popullarizuar në Kinë si një interpretim i jashtëzakonshëm perëndimor i zhanrit të filmit wuxia.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]