Jump to content

DreamWorks Animation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
DreamWorks Animation SKG, Inc.
LlojiDivizion (1994-2004)
Publike (2004-2016)
Filial (2016-vijon)
IndustriaFilma të animuar
Themeluar në12 tetor 1994; 29 vite më parë (1994-10-12) (si pjesë e DreamWorks Pictures)
27 tetor 2004; 19 vite më parë (2004-10-27) (si DreamWorks Animation SKG)
Zyrat qendroreGlendale, Kaliforni
Redwood City, Kaliforni, ShBA
Njerëzit kyç
Jeffrey Katzenberg, Shef ekzekutiv
Roger Enrico, Kryetar
Lew Coleman, President
Faqja e internetitdreamworks.com

DreamWorks Animation LLC (DWA, njohur edhe si DreamWorks Animation Studios, edhe thjesht si DreamWorks) është një studio amerikane e animacionit që prodhon filma dhe seri të animuara dhe është filiale e Universal Pictures, një dikaster i NBCUniversal, që në vetvete është pjesë e Comcast. Studioja ka lëshuar gjithsej 46 filma artistikë deri në qershor 2023, 44 prej të cilëve janë paraqitur në kinema. Katalogu i tyre përfshin disa nga filmat më fitimtarë të të gjitha kohërave, me Shrek 2 (2004) duke qenë më fitimtari në kohën e premierës së vet. Filmi i parë i studios ishte Antz, me premierën më 2 tetor 1998 - ndërsa filmi i saj më i fundit ishte Ruby Gilman, Teenage Kraken i ëshuar më 30 qershor 2023.

DreamWorks Animation është nën-firma e DreamWorks SKG.

Filma animuar tradicionale (2D)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma ndalimi lëvizje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CGI filma animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CGI filma animuar shpërndarë nga Paramount Pictures[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat i bërë nga kompjuter afër 20th Century Fox[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Speciale TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filma shkurt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriale animuar tradicionale (2D)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

CGI seriale animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]