Shrek 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informatat e filmit
{{{FOTO}}}
Titulli shqip: Shrek 2
Titulli origjinal: Shrek 2
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit: 2004
Gjatja (PAL-DVD): 93 minuta
Gjuha origjinale: Anglisht
Studio: DreamWorks Animation
Zhanri: Animation, Komedi, Parodi, Aksion.
Premiera (Kino/Video): 19 Maj 2004
Për moshën: 6
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: -Produkcion-
  75 milion $
-Reklama-
  50 milion $
Fitimi: 915'721'703 $
Realizues teknik
Regjia: Andrew Adamson
Kelly Asbury
Conrad Vernon
Autori: -Librën-
  William Steig
-Tregimin-
  Andrew Adamson
-Skenari-
  Andrew Adamson
  Joe Stillman
  J. David Stem
  David N. Weiss
Producenti: Jeffrey Katzenberg
David Lipman
Aron Warner
John H. Williams
Kompozitori: Harry Gregson-Williams
Kamermani: -
Prerja: Michael Andrews
Sim Evan-Jones
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)


Shrek 2 është një film animuar i 2004, kapitulli i 2 i serise qe nis me Shrek ne 2001, prodhim i studios DreamWorks Animation.

Prezantohet ne edicionine 57 te Festivalit te Kanes dhe premieren e kishte ne 19 maj te vitit 2004.

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Per te realizuar animimet jane perdorur me shume se 330 workstation HP, ndersa per te realizuar kompozimin final te skenave dixhitale te filmit jane perdorur rreth 780 sever perseri HP. William Steig, autor i librit origjinal ku eshte bazur historia, vdes gjate xhirimeve. Filmi i eshte dedikuar atij. 2004 Shrek 2 ka thyer rekord për filma të animuar dhe ende është duke mbajtur ketë rekord, para Shrek 2 e mbajti ketë rekord Lion King pastaj Finding Nemo. Shrek 2 eshte ne vendin e 13 persa perket filmave me fitim me te madh ne historine kinemase.

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.