Jump to content

Shrek 2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shrek 2
Shrek 2
Regjia ngaAndrew Adamson
Kelly Asbury
Conrad Vernon
Shkruar nga-Librën-
  William Steig
-Tregimin-
  Andrew Adamson
-Skenari-
  Andrew Adamson
  Joe Stillman
  J. David Stem
  David N. Weiss
ProdhuesiJeffrey Katzenberg
David Lipman
Aron Warner
John H. Williams
Luajnë
Kinematografia-
MontazhiMichael Andrews
Sim Evan-Jones
MuzikaHarry Gregson-Williams

Kompania prodhuese
Data e publikimit
2004
Kohëzgjatja
93
ShtetiShBA
GjuhaAnglisht
Buxheti-Produkcion-
  75 milion $
-Reklama-
  50 milion $
Fitimi915'721'703 $

Shrek 2 është një film animuar i 2004, kapitulli i 2 i serise qe nis me Shrek ne 2001, prodhim i studios DreamWorks Animation.

Prezantohet ne edicionine 57 te Festivalit te Kanes dhe premieren e kishte ne 19 maj te vitit 2004.

Per te realizuar animimet jane perdorur me shume se 330 workstation HP, ndersa per te realizuar kompozimin final te skenave dixhitale te filmit jane perdorur rreth 780 sever perseri HP. William Steig, autor i librit origjinal ku eshte bazur historia, vdes gjate xhirimeve. Filmi i eshte dedikuar atij. 2004 Shrek 2 ka thyer rekord për filma të animuar dhe ende është duke mbajtur ketë rekord, para Shrek 2 e mbajti ketë rekord Lion King pastaj Finding Nemo. Shrek 2 eshte ne vendin e 13 persa perket filmave me fitim me te madh ne historine kinemase.