Shrek the Third

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shrek the Third
Shrek the third ver2.jpg
Viti 2007
Regjia Chris Miller
Raman Hui
Prodhimi Aron Warner
Denise Nolan Cascino
Skenari Jeffrey Price
Peter S. Seaman
Chris Miller
Aron Warner
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Mike Myers
Cameron Diaz
Eddie Murphy
Antonio Banderas
Julie Andrews
John Cleese
Larry King
Rupert Everett
Justin Timberlake
Regis Philbin
Eric Idle
Muzika Harry Gregson-Williams
Kinematografia nuk dihet
Montazhi Joyce Arrastia
Michael Andrews
Studioja kinematografike DreamWorks Animation
Pacific Data Images
Shpërndarë nga Paramount Pictures
Data e daljes në kinema Flag of the United States.svg 18 maj 2007
Flag of the United Kingdom.svg 29 qershor 2007
Kohëzgjatja 93 minuta
Shteti Flag of United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.1/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Shrek 2
Pasohet nga Shrek Forever After


Shrek the Third është një film i animuar amerikan, që për herë të parë u shfaq më 18 maj 2007.[1][2] Është vazhdimi i Shrek dhe Shrek 2, i animuar nga DreamWorks Animation, shpërndarë nga Paramount Pictures, me regji të Chris Miller dhe Raman Hui.[3] Filmi fitoi rreth 322 milionë dollarë në shkallë kombëtare dhe rreth 799 milionë dollarë ndërkombëtarisht.[4]

Sinops[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur mbreti Harold vdes, i mbetet Shrekut që të bëhet udhëheqësi i ardhshëm i Shumë, Shumë, Largut, nëse nuk gjendet ndonjë pasardhës tjetër i përshtatshëm për fronin. Kandidati më i përshtatshëm është kushëriri i princeshës Fiona, Arti, një adoleshent përtac që frekuenton një gjimnaz mesjetar. Shrek, së bashku me miqtë e tij besnik, Gomarin dhe Maçokun me çizme, nisen në udhëtim për ta sjellë Artin në kështjellë, por gjatë rrugës zbulojnë se për ta realizuar këtë është më e vështirë nga sa e mendonin.

Zërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]