Justin Timberlake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Justin Timberlake
Justin Timberlake by Gage Skidmore 2.jpg
Background information
Birth name Justin Randall Timberlake
Also known as JT
Lindur në (1981-01-31) 31 Janar, 1981 (40 vjeç)
Flag of the United States.svg Memphis,
Tennessee, ShBA
Gjinitë Pop dhe R&B
Occupation(s) Këngëtar, Aktor, Tekstshkrues, Biznesmen
Instruments Vokal
Years active 1992–
Labels Jive, RCA, Zomba
Associated acts N'Sync
Nelly Furtado
Jay-Z
Timbaland
Faqja e internetit http://www.justintimberlake.com

Justin Randall Timberlake lindi më 31 janar 1981. Shumë herë i njohur si JT, është një këngëtar, aktor, tekstshkrues, producent etj. U lind në Memphis, SHBA. Si fëmijë u paraqit në shoun televiziv Në kërkim të yllit. Në fund të vitit 1990 u bë i njohur si këngëtari kryesor dhe anëtari më i ri i grupit të djemve 'N Sync.

Gjatë kohës kur grupi ndërpreu punën , Timberlake realizoi albumet e tij të para solo Justified(2002). Justin Timberlake pati fat me këtë album, pasi që shiti 7 milion kopje. Pastaj albumi FutureSex/LoveSounds(2006) si dhe hitet Cry Me A River, Rock Your Body. Prej 2007 deri më 2012 Timberlake u përqendrua në karrierën e tij si aktor. Ai u paraqit në filmat si Rrjeti social, Shokë me benefite, Në kohë etj. Në vitin 2013 ai vazhdoi karrierën e tij muzikore me albumin 20/20 Experience. Timberlake ka fituar 6 Grami.

Këngët më të njohura:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

:Me N'Sync * Last.fm

Solo:

Filmat:[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eighth notes and rest.svg Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull. Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.