Jump to content

Në Kohë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Në Kohë
Logoja e filmit
Regjia ngaAndrew Niccol
Shkruar ngaAndrew Niccol
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaRoger Deakins
MontazhiZach Staenberg
MuzikaCraig Armstrong

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
Kohëzgjatja
109 minuta[3]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$40 milion[4]
Fitimi$174 milion[5]

Në Kohë është një film aksion fantastiko-shkencor i vitit 2011 i shkruar, drejtuar dhe prodhuar nga Andrew Niccol. Amanda Seyfried dhe Justin Timberlake luajnë në rolin e banorëve të një shoqërie që përdor kohën nga jetëgjatësia e dikujt si monedhën e saj kryesore, me secilin individ që posedon një orë në krahun e tyre që numëron mbrapsht se sa kohë duhet të jetojnë. Gjithashtu luajnë edhe Cillian Murphy, Vincent Kartheiser, Olivia Wilde, Matt Bomer, Johnny Galecki dhe Alex Pettyfer. Filmi u publikua më 28 tetor 2011 dhe fitoi 174 milionë dollarë kundrejt një buxheti prej 40 milionë dollarësh. Ai mori vlerësime negative në Rotten Tomatoes, të cilat e vlerësuan premisën, por e quajtën atë të rëndë. Në Metacritic, ai mori komente të përziera.

Në vitin 2169, njerëzit janë inxhinieruar gjenetikisht për të ndaluar plakjen në ditëlindjen e tyre të 25-të dhe u jepet një vit falas për të jetuar. Të gjithë kanë një kohëmatës në parakrah që tregon kohën e mbetur; kur ai arrin zero, personi "kalon" dhe vdes menjëherë.

Koha është bërë monedha universale, e transferuar drejtpërdrejt midis njerëzve ose e ruajtur në kapsula. Vendi është i ndarë në zona të quajtura Zona Kohore; Dejtoni është më i varfëri, një geto ku njerëzit rrallë kanë mbi 24 orë në orët e tyre. Zona më e pasur është Grenviçi i Ri, ku njerëzit janë mjaft të pasur për të qenë efektivisht të pavdekshëm.

Uill Salas është një punëtor fabrike që jeton në Dejton me nënën e tij Rejçëll. Një natë, ai shpëton burrin e dehur Henri Hamilton nga hajduti i kohës Fortis dhe banda e tij Burrat e Kohës. Ndërsa fshihet, Hamilton i zbulon Uillit se njerëzit e Grenviçit të Ri grumbullojnë shumicën e kohës ndërsa vazhdimisht rrisin çmimet për të mbajtur njerëzit më të varfër të vdesin.

Të nesërmen, Hamilton ia transferon të gjithë, përveç pesë minutave të kohës së tij, një Uill të fjetur përpara se të largohet qëllimisht dhe të vdesë. Rejmond Leon, udhëheqësi i Kohëmatësve të ngjashëm me policinë, supozon se Uill vrau Hamiltonin, kështu që e ndjek atë.

Uill viziton mikun e tij Borel, i cili e paralajmëron atë që të mos ketë kaq shumë kohë në Dejton. Ai i jep atij dhjetë vjet, një për çdo vit të miqësisë së tyre. Më pas Uill niset për të takuar nënën e tij, duke synuar ta marrë me vete në Grenviçin e Ri. Nëna e tij nuk ka kohë dhe nuk mund të përballojë biletën e autobusit, duke e detyruar atë të vrapojë për të takuar Uillin, por koha mbaron dhe vdes në krahët e tij, literalisht më pak se një sekondë para se ai të kishte qenë në gjendje t'i kalonte kohën asaj dhe t'i shpëtonte jetën. I zemëruar dhe i nevrikosur, Uill zotohet të hakmerret për vdekjen e nënës së tij duke marrë njerëzit e Grenviçit të Ri për gjithçka që kanë.

Me të mbërritur në Grenviçin e Ri, Uill takon biznesmenin e huazuar me kohë Filip Ueis dhe vajzën e tij Silvia në një kazino. Ndërsa luan poker, Uill fiton më shumë se një mijëvjeçar, ndërkohë që gati e vrau veten. Silvias i bie në sy dhe ajo e fton në një festë. Uill përballet në festë me kohëmatës Leon, i cili e arreston atë dhe i konfiskon të gjitha, përveç dy orëve të kohës së tij, duke besuar se ai e vrau Hamiltonin.

Uill arratiset dhe merr Silvian në Dejton si peng, por banda e Fortisit i zë pritë dhe i grabit, duke i lënë me 30 minuta secilit. Uill përpiqet të marrë pak kohë nga Boreli, por gruaja e tij Greta e përlotur shpjegon se ai e ka pirë veten për vdekje. Ata arrijnë të marrin nga një ditë secili duke shitur vathët e Sylvias në një dyqan pengjesh. Më pas Uill thërret Ueisin për të kërkuar një shpërblim 1 000-vjeçar për t'u paguar njerëzve në Dejton në këmbim të kthimit të sigurt të Silvias. Ueis refuzon dhe Uill e liron Silvian ashtu siç e gjen Kohëmbajtësi Leon. Ajo e qëllon në krah dhe Uill i jep atij kohë të mjaftueshme për të mbijetuar derisa të mbërrijnë Kohëmatësit e tjerë. Ata vjedhin makinën e Leon dhe e përdorin atë për të kapur një banore të Grenviçit të Ri, të cilës j'a grabisin kohën dhe makinën e saj.

Uill dhe Silvia grabisin bankat e kohës së Ueis, duke ua dhënë kapsulat e kohës nevojtarëve. Ata shpejt e kuptojnë se nuk mund të ndryshojnë ndjeshëm asgjë, pasi çmimet rriten më shpejt për të kompensuar kohën shtesë. Banda e Fortisit i zë pritë duke synuar të mbledhë shpërblimin për kapjen e tyre, por Uill vret Fortisin dhe bandën e tij. Uill dhe Silvia më pas vendosin të vjedhin një kapsulë një milion vjeçare nga kasaforta e Ueis. Leoni i ndjek ata përsëri në Dejton, por nuk arrin t'i ndalojë ata të shpërndajnë kohën e vjedhur; ai më pas e kalon kohën, pasi ka neglizhuar të mbledhë pagën e ditës. Uill dhe Silvia pothuajse e kalojnë kohën, por mbijetojnë duke marrë rrogën e tij.

Raportet televizive tregojnë se fabrikat në Dejton mbyllen pasi të gjithë kanë kohë të mjaftueshme dhe braktisin punën e tyre. Duke parë pasojat e fiksimit të tij me çiftin, kolegu i Leonit, Jejgër, urdhëron Kohëmatësit të kthehen në shtëpi. Uill dhe Silvia përparojnë drejt bankave më të mëdha, duke u përpjekur ende të rrëzojnë sistemin. Ata kanë sukses.

 • Justin Timberlake në rolin e Uill Salas, një punëtor fabrike që mëson të vërtetën për sistemin e kohës pas një takimi të rastësishëm me një burrë në një bar.
 • Amanda Seyfried si Silvia Ueis, vajza e Filip Ueis. Ajo rrëmbehet nga Uill dhe më vonë bëhet bashkëpunëtorja e tij e gatshme, duke përdorur njohuritë e saj për biznesin e babait të saj për t'i ndihmuar ata të prishin sistemin.
 • Cillian Murphy si Kohëmatësi Rejmond Leon, një ish-banor i getos së Dejtonit i cili u arratis dhe u bë Kohëmatësi.
 • Alex Pettyfer si Fortis, një hajdut dhe hajdut kohe që pre mbi banorët e Dejtonit.
 • Vincent Kartheiser si Filip Ueis, një bankier i madh, kompanitë e të cilit kontrollojnë sistemin e kohës.
 • Olivia Wilde si Rejçëll Salas, nëna e Uill. Vdekja e saj nga koha e kaluar në krahët e Uillit e motivon Uillin të sulmojë sistemin e kohës.
 • Matt Bomer si Henri Hamilton, një qindvjeçar që dëshiron të vdesë. Ai shkon në një bar në Dejton duke shpresuar se do të vritet, por shpëtohet nga Uill.
 • Johnny Galecki si Borel, shoku i ngushtë i Uillit.
 • Collins Pennie si Kohëmatësi Jejgër
 • Ethan Peck në rolin e Konstantinit
 • Yaya DaCosta si Greta, gruaja e Borelit
 • Rachel Roberts në rolin e Karrera
 • August Emerson si Levi
 • Sasha Pivovarova si Klara Ueis, gjyshja e Silvias dhe vjehrra e Filipit
 • Jesse Lee Soffer si Ueb
 • Bella Heathcote si Mishel Ueis, nëna e Silvias dhe gruaja e Filipit
 • Toby Hemingway në rolin e Kohëmatësit Kors
 • Melissa Ordway në rolin e Leila
 • Jessica Parker Kennedy në rolin e Eduarda
 • Jeff Staron në rolin e Oris
 • Matt O'Leary në rolin e Moser
 • Nick Lashaway në rolin e Ekman
 • Ray Santiago në rolin e Victa
 • Kris Lemche në rolin e Markus
 • Laura Ashley Samuels si Sagita

Përpara se filmi të titullohej Në Kohë, u përdorën emrat Tani dhe Jam.i vdekshëm. [6] Më 12 korrik 2010, u raportua se Amanda Seyfried i ishte ofruar një rol kryesor. [7] Më 27 korrik 2010, u konfirmua se Justin Timberlake i ishte ofruar një rol kryesor. [8] Më 9 gusht 2010, Cillian Murphy u konfirmua se i ishte bashkuar kastit. [9]

Fotot e para nga seti u zbuluan më 28 tetor 2010. [10] 20th Century Fox dhe New Regency shpërndanë filmin dhe Marc Abraham dhe Eric Newman's Strike Entertainment e prodhuan atë. [11]

Në një intervistë me Kristopher Tapley të In Contention, Roger Deakins deklaroi se do ta xhironte filmin në dixhital, gjë që e bën këtë filmin e parë që do të xhirohet në dixhital nga kineastja veterane. [12]

Skenat e Dejtonit u filmuan kryesisht në lagjet Skid Row dhe Boyle Heights të Los Anxhelosit, ndërsa skenat e Grenviçit të Ri u filmuan kryesisht në Century City, Bel Air dhe Malibu. Megjithëse emrat e zonës si geto dhe enklavës së pasur pasqyrojnë respektivisht Dejtonin dhe Grenviçin, hartat e përdorura nga Kohëmatësit janë harta të Los Anxhelosit.

Për mjedisin retrofuturistik, furnizuesit e automjeteve të prodhimit mblodhën një flotë makinash dhe kamionësh nga parcelat e makinave të përdorura dhe kantieret e mbeturinave. Edhe pse një tipar i vjetër i Citroën DS 21 dhe Cadillac Seville, në qendër të skenës shkon tek një flotë me Dodge Challengers dhe Lincoln Continentals në dukje të papërlyer. Të pasurit qarkullojnë në Lincolns me shkëlqim të lartë, të cilët të gjithë janë zbutur, ulur dhe pajisur me rrota me disk të tepërt në gomë të profilit të ulët. Dodges janë makinat e policëve të Kohëmatësve. Edhe këto janë zbutur dhe përshtatur nga jashtë, me grila përpara dhe mbrapa që mbulojnë dritat, dhe goma të profilit të ulët në rrotat e diskut. Në kontrast të plotë me Lincolns, bojërat janë të zeza mat. Një shirit i hollë policor është vendosur brenda, pas xhamit të përparmë.

Përdorimi i retrofuturizmit është një nga shumë elementët që filmi ndan me veprën e mëparshme të Nicolit, Gattaca; Vetë Niccol e quajti atë si "fëmija bastard i Gattaca". Ai film përmban gjithashtu makina të vjetra me energji elektrike (veçanërisht një Rover P6 dhe përsëri, një Citroën DS), si dhe ndërtesa me moshë të papërcaktuar. Gattaca gjithashtu merret me pabarazitë e lindura (megjithëse në rastin e tij gjenetike, sesa jetëgjatësinë) dhe gjithashtu paraqet një personazh që kërkon të kapërcejë ndarjen që supozohet se e drejta e tij e lindjes supozohet t'i mohojë atij. Në mënyrë të ngjashme, ai ndiqet nga oficerët e zbatimit të ligjit pasi u identifikua gabimisht se kishte kryer një vrasje.

Punime të ngjashme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali Tales of Tomorrow në 1952 përfshinte një episod, "Koha për të shkuar" (episodi 29), [13] në të cilin alienët nga një galaktikë tjetër, të cilët kanë mësuar se si të përdorin kohën si monedhë, krijuan një "bankë kohe" në Toka. Të huajt kërkojnë nga klientët tokësorë të bankojnë një pjesë të kohës së tyre në bankë në mënyrë që të fitojnë interes në formën e një jete të zgjatur. Megjithatë, alienët përdorin një boshllëk në kontratën me klientët e tyre për të marrë të gjithë kohën e tyre, duke lënë kështu tokësorët të vdekur. Në tregimin e shkurtër të Harlan Ellison të vitit 1965 "Pendohuni, Harlequin!" Tha Ticktockman", krimi i të qenit vonë dënohet me një sasi proporcionale të kohës që "revokohet" nga jeta e dikujt. Pasoja përfundimtare është t'i mbarojë koha dhe "të fiket". Kjo bëhet nga Master Timekeeper, ose "Ticktockman".

Shumë nga elementët e In Time mund të gjenden në filmin e shkurtër të vitit 1987 The Price of Life, i realizuar nga Chanticleer Films. Premisa bazë dhe historia e tij janë aq të ngjashme sa In Time është quajtur një ribërje e papranuar e filmit të mëparshëm. [14] Çmimi i jetës ishte një film i shkurtër 38-minutësh (histori nga Stephen Tolkin dhe Michel Monteaux) në të cilin një llogari kohore lidhet fizikisht me çdo foshnjë në lindje, me vdekjen automatike kur bilanci bie në zero. Një klasë e lartë elitare portretizohet sikur jeton qindra vjet ose më shumë. Protagonistit i jepet një kohë e caktuar si foshnjë, dhe si djalë i ri i shton ditë dhe vite llogarisë së tij kohore duke blerë sende me vlerë nga njerëzit dhe duke ua shitur ato turistëve vizitorë nga enklava e pasur. Pasi motra e tij vdes pasi i ka lënë bixhoz kohën e saj, protagonisti (tani i ri) niset për një udhëtim në enklavën e "të Vjetërve" për të shpëtuar jetën e nënës së tij, së cilës (fjalë për fjalë) po i mbaron. koha. Ai arrin atje dhe takon një grua të bukur të moshuar që e bashkon atë në stilin e jetës së pavdekshme.

Romani dhe filmi Logan's Run (1976) përshkruajnë një botë ku të gjithë shkatërrohen kur arrijnë moshën 30 në film ose 21 në libër. Antagonistët janë Sandmen që gjuajnë vrapues duke u përpjekur të shmangin shkatërrimin. [15]

Filmi i David Firth-it 2008 A Short Cartoon About Time ka gjithashtu të njëjtin koncept të shitjes së kohës për përfitime monetare. [16]

Padi për të drejtën e autorit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 shtator 2011, u ngrit një padi kundër filmit nga avokatët që vepronin në emër të Harlan Ellison, autor i "Pendohuni, Harlequin!' Tha Ticktockman". Padia, duke emërtuar New Regency, regjisorin Andrew Niccol dhe një numër anonimësh John Does, duket se e bazon pretendimin e saj në ngjashmërinë që filmi i përfunduar dhe historia e Ellison kanë të bëjnë me një të ardhme distopike në të cilën njerëzit kanë një kohë të caktuar për të jetuar. mund të revokohet, duke pasur parasysh disa rrethana përkatëse nga një autoritet i njohur i njohur si Kohëmatësi. Fillimisht, padia kërkonte një urdhër ndalimi kundër publikimit të filmit; [17] megjithatë, Ellison më vonë ndryshoi padinë e tij për të kërkuar në vend të saj kreditimin e ekranit [18] përpara se përfundimisht të hiqte padinë, me të dyja palët duke lëshuar deklaratën e përbashkët vijuese: "Pasi pa filmin In Time, Harlan Ellison vendosi të shkarkojë vullnetarisht Veprimin Asnjë pagesë apo kreditim në ekran nuk i është premtuar apo dhënë Harlan Ellison. Palët i urojnë mirë njëri-tjetrit dhe nuk kanë komente të mëtejshme për këtë çështje." [19]

Në Kohë fitoi 12 milionë dollarë në fundjavën e hapjes, duke debutuar në vendin e tretë pas Puss in Boots dhe Paranormal Activity 3. Filmi ra më vonë gjatë xhiros së tij të 14 fundjavës në arkë. Filmi përfundimisht fitoi mbi 37.5 milionë dollarë në SHBA dhe 136.4 milionë dollarë ndërkombëtarisht për një total prej 173.9 milionë dollarësh në mbarë botën.

 1. ^ a b "In Time (2011)". AFI Catalog of Feature Films. Marrë më 16 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Ng, Philiana (20 tetor 2010). "'In Time' Premiere Red Carpet Arrivals: Justin Timberlake, Amanda Seyfried". The Hollywood Reporter. Marrë më 18 gusht 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "IN TIME (12A)". British Board of Film Classification. 11 tetor 2011. Marrë më 4 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Kaufman, Amy (27 tetor 2011). "Movie Projector: 'Puss in Boots' to stomp on competition". Los Angeles Times. Marrë më 27 tetor 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "In Time". Box Office Mojo. Marrë më 27 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rich, Katey (1 nëntor 2010). "I'm.mortal Retitled Now, Adds Alex Pettyfer And Matt Bomer To Cast". Cinema Blend. Marrë më 10 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Gallagher, Brian (12 korrik 2010). "Amanda Seyfried Signs on to I'm.mortal". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2019. Marrë më 10 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Douglas, Edward (27 korrik 2012). "Justin Timberlake Leading I'm.mortal?". ComingSoon.net. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Gallagher, Brian (9 gusht 2010). "Cillian Murphy to Star in I'm.mortal". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2019. Marrë më 10 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Timberlake and Seyfried Spotted Filming Their New Thriller". ComingSoon.net. 28 tetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Sneider, Jeff (9 gusht 2010). "Justin Timberlake, Cillian Murphy in Talks to Join 'I'm.mortal". TheWrap. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2019. Marrë më 10 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Tapley, Kristopher (22 dhjetor 2010). "TECH SUPPORT INTERVIEW: 'True Grit' cinematographer Roger Deakins". In Contention. Marrë më 30 dhjetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Tales of Tomorrow, Time to Go". Internet Archive. Internet Archive. Marrë më 26 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Bryan, Steven (25 tetor 2011). "Does 'In Time' Owe a Debt to 'American Playhouse's' 'The Price of Life'?". Yahoo! Movies. Marrë më 5 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Volkman, Eric (27 tetor 2011). "In Time (2011) -vs- Logan's Run (1976)". Movie Smackdown. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2011. Marrë më 15 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Archived at Ghostarchive and the "David Firth : A Short Cartoon about Time". YouTube. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2013. Marrë më 11 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja): "David Firth : A Short Cartoon about Time". YouTube. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Gardner, Eriq (15 shtator 2011). "Harlan Ellison Sues Claiming Fox's 'In Time' Rips Off Sci-Fi Story (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Marrë më 25 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Moore, Roger (26 gusht 2014). "Ellison wants 'In Time' concessions — only asks for credit?". Orlando Sentinel. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2013. Marrë më 5 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ O'Neill, Brian (1 dhjetor 2011). "Ellison drops lawsuit after watching In Time". Sci-Fi Storm. Marrë më 25 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)