Cillian Murphy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Cillian Murphy
Cillian Murphy 2010
U lind në25 maj 1976
Kombësiairlandez
PunësimiAktor
Vite aktiviteti1996–sot
Bashkëshorte/tYvonne McGuinness
Fëmijë2

Cillian Murphy (lindur më 25 maj 1976) është një aktor irlandez. Ai e filloi karierën duke performuar si një muzikant roku. Pasi refuzoi një ofertë marramendëse, ai e filloi karierën e aktrimit në teatër dhe në filma të shkurtër dhe të pavarur në fund të viteve 1990.

Rolet e tij të para të shquara ishin në filma si 28 Days Later (2002), Cold Mountain (2003), Intermission (2003), Red Eye (2005) dhe Breakfast on Pluto (2005), film për të cilin u nominua për çmimin Golden Globe të aktorit më të mirë në një musical ose komedi dhe fitoi një çmim IFTA për aktorin më të mirë. Murphy luajti rolin e Dr. Jonathan Crane / Scarecrow në filmat mjaft të suksesshëm Batman të trilogjisë The Dark Knight (2005-2012). Në mes të viteve 2000, ai luajti në filma si The Wind That Shakes the Barley (2006), Sunshine (2007), The Edge of Love (2008), Inception (2010) dhe Peacock (2010).

Në vitin 2011, Murphy fitoi çmimin e Irish Times Theatre si aktori më i mirë dhe çmimin e Drama Desk për performancën e jashtëzakonshme vetjake për Misterman. Ai gjithashtu u bë mbështetës i Qendrës Kërkimore së UNESCO-s për Fëmijët dhe FamiljenUniversitetin Kombëtar të Irlandës në Galway. Ai është i lidhur ngushtë me punën e profesor Pat Dolan, drejtor i UCFRC. Në fillim të viteve 2010 ai u shfaq në filmat In time (2011), Retreat (2011) dhe Red Lights (2012).

Që prej vitit 2013, Murphy ka portretizuar Thomas Shelby, personazhi kryesor i serialit të BBC Peaky Blinders për të cilën ai ka fituar dy çmime IFTA për aktorin më të mirë dramatik, në 2017 dhe 2018 respektivisht. Më së fundmi, ai është shfaqur në filmat Transcendence (2014), In the Heart of the Sea (2015), Anthropoid (2016) dhe Dunkirk (2017).

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Çmimi Kategoria Rezultati
2002 Disco Pigs Ourense Independent Film Festival Award Aktori më i mirë Fitues/e
2003 28 Days Later Empire Award Aktori i ri më i mirë Kandidat/e
Disco Pigs Irish Film & Television Award Aktori më i mirë në një rol kryesor - film Kandidat/e
28 Days Later[1] Kandidat/e
2004 MTV Movie Award Best Breakthrough Performance Kandidat/e
2005 Batman Begins Irish Film & Television Award Aktor në një rol dytësor – Film Kandidat/e
Red Eye Aktori më i mirë në një rol kryesor – Film Kandidat/e
Breakfast on Pluto Satellite Award Aktor i jashtëzakonshëm në një film, komedi apo musical[2] Kandidat/e
2006 Batman Begins London Film Critics' Circle Award Aktori më i mirë dytësor britanik Kandidat/e
Breakfast on Pluto Golden Globe Award Aktori më i mirë - Motion picture ose Komedi Kandidat/e
Red Eye Saturn Award Aktori dytësor më i mirë[3] Kandidat/e
Breakfast on Pluto, The Wind That Shakes the Barley European Film Award Aktori më i mirë Kandidat/e
The Wind That Shakes the Barley British Independent Film Award Performanca më e mirë nga një aktor në një film të pavarur britanik Kandidat/e[4]
Dublin Film Critics' Circle Award Aktori më i mirë Kandidat/e
GQ UK Award Aktori i vitit[5] Fitues/e
2007 BAFTA Award Yll në ngjitje[6] Kandidat/e
Irish Film & Television Award Aktori më i mirë në një rol kryesor – Film Kandidat/e
Breakfast on Pluto Aktori më i mirë në një rol kryesor – Film Fitues/e
Sunshine British Independent Film Award Performanca më e mirë nga një aktor në një film të pavarur britanik[7] Kandidat/e
2008 Irish Film & Television Award Aktori më i mirë në një rol kryesor – Film[8]
Kandidat/e
2010 Inception Washington D.C. Area Film Critics Association Award Ansambli më i mirë[9] Kandidat/e
Irish Film & Television Award Aktor në një rol dytësor – Film Kandidat/e
Perrier's Bounty Aktor në një rol kryesor – Film Kandidat/e
2012 Misterman Irish Times Theatre Award Aktori më i mirë[10] Fitues/e
Misterman Drama Desk Award Shfaqje e jashtëzakonshme vetjake[11] Fitues/e
Broken British Independent Film Award Aktori më i mirë dytësor Kandidat/e
2015 Peaky Blinders Irish Film & Television Award Aktori më i mirë në rol kryesor në dramë Kandidat/e
2017 National Television Award Performanca më e mirë dramatike Kandidat/e
Anthropoid Czech Lion Award Aktori kryesor më i mirë Kandidat/e
2018 Peaky Blinders Irish Film & Television Award Aktori kryesor më i mirë në dramë Fitues/e

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The 1st Annual Irish Film & Television Awards Winners", IFTA.ie. Retrieved 21 October 2007.
 2. ^ "10th Annual Satellite Awards Nominations Announcement", PressAcademy.com, 17 December 2005. Retrieved 21 September 2007.
 3. ^ "Star Wars:Episode III – Revenge of the Sith leads the nomination list for The 32nd Annual Saturn Awards", SaturnAwards.org, 15 February 2006. Retrieved 18 October 2007.
 4. ^ "2006 Nominations", BIFA.org.uk. Retrieved 21 September 2007.
 5. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BBC GQ 2006
 6. ^ "The Orange Rising Star Award 2007", BAFTA.org. Date 9 February 2007, Retrieved 25 February 2014.
 7. ^ Kemp, Stuart. "Brit indie film noms favor Control", The Hollywood Reporter. Retrieved 23 October 2007.
 8. ^ "Nominees of the 5th Annual Irish Film & Television Awards" Arkivuar 8 dhjetor 2013 tek Wayback Machine, IFTA.ie. Retrieved 9 January 2008.
 9. ^ "The 2010 WAFCA Award Winners" Arkivuar 21 dhjetor 2017 tek Wayback Machine, dcfilmcritics.com, 6 December 2010. Retrieved 22 March 2011.
 10. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura irishcentral.com
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura cultureireland.ie