Syri i Kuq (film amerikan, 2005)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Syri i Kuq
Regjia ngaWes Craven
Skenari ngaCarl Ellsworth
Historia nga
 • Carl Ellsworth
 • Dan Foos
ProdhuesiChris Bender
Marianne Maddalena
Luajnë
KinematografiaRobert Yeoman
Montazhi
MuzikaMarco Beltrami
Production
companies
 • BenderSpink
 • Craven-Maddalena Films
Shpërndarë ngaDreamWorks Pictures
Data e publikimit
19 gusht 2005
Kohëzgjatja
85 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$26 milion[2]
Fitimi$96.2 milion[2]

Syri i Kuq është një film thriller psikologjik amerikan i vitit 2005 me regji nga Wes Craven dhe shkruar nga Carl Ellsworth bazuar në një histori nga Ellsworth dhe Dan Foos. Filmi ndjek një menaxher hoteli të zënë në grackë në një komplot vrasjeje nga një terrorist ndërsa ishte në bordin e një fluturimi me sy të kuq për në Majami. Partitura e filmit u kompozua dhe u drejtua nga Marco Beltrami. Ai u shpërnda nga DreamWorks Pictures dhe u publikua më 19 gusht 2005. Filmi mori vlerësime pozitive nga kritikët dhe fansat e punës së Craven dhe ishte një sukses në arkë. Një version i zgjeruar i filmit, i cili shtoi pamjet e papërdorura më parë për të rritur kohën e shfaqjes, u transmetua disa herë në rrjetin ABC.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi mori pjesë në funeralin e gjyshes së saj, menaxherja e hotelit Liza Reisert mbërrin në Dallas Love Field për të marrë një fluturim me sy të kuq për në Majami, Florida. Ajo takon një djalë të ri të pashëm të quajtur Xhakson Ripner, i cili gjithashtu udhëton për në Majami. Ndërsa presin të hipin, ata ndajnë një pije në barin e aeroportit dhe angazhohen në biseda të vogla.

Liza habitet kur zbulon se Xhakson është ulur pranë saj. Pas ngritjes, sjellja e tij simpatike bëhet shpejt e keqe pasi ai e informon atë se punon për një organizatë terroriste vendase që planifikon të vrasë Çarls Kif, Zëvendës Sekretari i Sigurisë Kombëtare i Shteteve të Bashkuara. Pozicioni menaxherial i Lizës në hotelin Luks Atlantik në Majami, ku Kif dhe familja e tij janë duke qëndruar, është vendimtar për komplotin e tyre.

Si ushtruese e detyrës së menaxherit, Liza duhet të bëjë një telefonatë nga telefoni gjatë fluturimit për të urdhëruar që familja Kif të zhvendoset në një dhomë të synuar ku do të godasë një raketë e lëshuar nga një varkë në port. Mospërputhja e saj do të rezultojë në vrasjen e babait të Lizës, Xho, nga vrasësi i Xhakson.

Ndërsa Xhakson është i hutuar, Liza shkruan një paralajmërim brenda librit të vetëndihmës që më parë i kishte dhënë një pasagjeri miqësor. Ai e godet me kokë, duke e lënë Lizën pa ndjenja dhe e merr librin përpara se gruaja të lexojë mesazhin. Liza zgjohet gjysmë ore më vonë dhe detyrohet të telefonojë hotelin.

Kur një stuhi ndërpret shërbimin telefonik qiellor në mes të bisedës me kolegen e saj, Sinthia, Liza bën sikur po urdhëron ndryshimin e dhomës derisa Xhakson ta zërë atë. Më pas ajo e bind atë që ta lejojë të përdorë tualetin ndërsa shërbimi telefonik është ende i ndërprerë. Liza shkruan një kërcënim të rremë me bombë në sapun në pasqyrë; Xhakson, duke e kontrolluar atë, e sheh dhe e fshin me zemërim. Një vajzë e re që pret jashtë bëhet e dyshimtë, duke i thënë stjuardesës se Xhakson është brenda në banjo me Lizën, por kjo është hedhur poshtë si një arratisje seksuale.

Kur telefonat e qiellit janë përsëri në funksion, Liza telefonon Sinthian dhe e kërkon atë të transferojë familjen Kif në suitën e synuar. Më pas ajo i lutet Xhaksonit që të thërrasë bashkëpunëtorin që pret jashtë shtëpisë së babait të saj, por ai refuzon derisa të konfirmohet atentati.

Ndërsa avioni ulet në Aeroportin Ndërkombëtar të Majamit, Liza zbulon se ajo mori plagën që Xhaksoni vuri re në gjoks gjatë një përdhunimi të dhunshëm me thikë dy vjet më parë, dhe se ajo u betua pas sulmit se diçka e tillë nuk do të ndodhte më kurrë. Më pas ajo godet Xhakson në fyt me një stilolaps, ia merr telefonin, dhe ikën nga avioni.

Për të ngadalësuar më tej Xhaksonin, vajza e re që e kishte vëzhguar më parë dhe Liza e pengojnë atë, duke e bërë atë të duket si një aksident. Liza shkon drejt daljes së aeroportit ndërsa i shmanget si Xhaksonit ashtu edhe personelit të sigurisë; sapo del jashtë, ajo vjedh një SUV të pambikëqyrur. Ajo telefonon Sinthian, duke i thënë që të evakuojë hotelin dhe të paralajmërojë të gjithë Kifët. Sinthia, Kifët dhe agjentët e Shërbimit Sekret të SHBA shpëtojnë disa sekonda përpara se një raketë Javelin të godasë dhomën.

Bateria e celularit mbaron ndërsa Liza po thërret babanë e saj. Me të mbërritur në shtëpinë e tij dhe duke parë vrasësin në derën e përparme, ajo e godet dhe e vret atë me makinë kur ai qëllon mbi të me një pistoletë të shtypur. Babai i Lizës është i padëmtuar dhe ka thirrur policinë.

Liza telefonon Sinthian, pa e ditur se Xhaksoni mbërriti dhe e paaftësi babanë e saj. Ai e ndjek atë në të gjithë shtëpinë. Ndërsa luftojnë, ai e hedh poshtë shkallëve. Liza, e shtangur, merr armën e vrasësit të vdekur dhe qëllon Xhaksonin. I plagosur, ai e çarmatos atë dhe është gati ta vrasë kur një Xho i ringjallur qëllon Xhaksonin me armë. Liza kthehet në hotel për të ofruar ndihmë ku Kif lavdëron të dyja gratë për veprimet e tyre.

Kasti [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Syri i Kuq u hap në teatër më 19 gusht 2005, në 3,079 ambiente, duke fituar 16,167,662 dollarë në fundjavën e hapjes, duke u renditur i dyti në arkat e brendshme pas Virgjëreshës 40-vjeçare (21,422,815 dollarë).[3] Në fund të shfaqjes së tij, tetë javë më vonë (më 13 tetor), filmi fitoi 57,891,803 dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe 37,685,971 dollarë jashtë shtetit për një total prej 95,577,774 dollarë në mbarë botën. Bazuar në një buxhet prej 26 milionë dollarësh, filmi ishte një sukses në arkë.[2]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, filmi mban një vlerësim miratimi prej 79% bazuar në 193 kritikë, me një vlerësim mesatar prej 6.68/10. Konsensusi i faqes thotë: "Me performanca solide dhe drejtim të ngushtë nga Wes Craven, Red Eye është një thriller i shpejtë dhe ekonomik."[4]Metacritic, filmi mori një rezultat të ponderuar prej 71 nga 100, bazuar në 36 komente, duke treguar "përgjithësisht komente të favorshme".[5] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "B" në një shkallë A+ deri në F.[6]

Peter Travers i Rolling Stone i dha filmit 3.5/4 yje duke e quajtur atë "thrillerin më të mirë të verës 2005" dhe një "suspens rrëmbyes [që] do t'ju fiksojë në vendin tuaj".[7]

Roger Ebert e lavdëroi filmin, duke e quajtur atë një "thriller të mirë" që lëviz "me kompetencë [dhe] pa pushim". Ai vlerësoi Craven që e bëri filmin "funksiononte kaq mirë" dhe "duke bërë pikërisht atë që synohej të bënte". Ebert shprehu gjithashtu admirim për performancat e McAdams dhe Murphy, duke thënë se ata janë "shumë efektivë së bashku". Ai tha se McAdams është "aq bindëse, sepse ajo e mban [performancën e saj] në nivelin e tokës" dhe "ajo mbetet e besueshme edhe kur aksioni vjen rreth saj". Ai gjithashtu komplimentoi Murphy për "aftësinë e tij për të modifikuar karakterin e tij në vend që të godasë peizazhin". Ai i dha filmit 3/4 yje.[8]

Manohla Dargis i The New York Times e quajti filmin një "thriller të mrekullueshëm dhe të tensionuar" dhe tha se kastioni i dy aktorëve kryesorë është "një surprizë e bukur". Ajo tha se Murphy është "një zuzar i përsosur i figurës" dhe McAdams ka një "thellësi intensiteti" që është e pazakontë.[9]

Kritika e filmit USA Today, Claudia Puig tha se filmi është "argëtues për t'u parë për shkak të performancave të forta". Ajo lavdëroi McAdams për përzierjen e "vulnerabilitetit dhe guximit" në performancën e saj dhe e quajti Murphy "kërcënues". Ndërsa ajo përmendi se filmi është "i tensionuar, i zgjuar dhe nervozues" dhe "argëtues dhe i frikshëm" në orën e parë, ajo e kritikon filmin se ka shkuar "teposhtë" dhe është bërë "një film aksion nga libri".[10]

Robert Koehler i Variety deklaroi se "Red Eye mbështetet në mashtrimin e audiencës me tensionin e tij, në mënyrë që logjika e plotë e komplotit konspirativ të mund të kalojë pa u zbuluar" por e komplimentoi McAdams për gjetjen e "mënyrave të reja dhe interesante të projektimit të frikës në heshtje".[11]

Wesley Morris i The Boston Globe ndjeu se filmi ishte si një "kushëri i varfër i një episodi të 24. Thirreni atë 12".[12]

Në tetor 2006, filmi u rendit i 25-ti në 30 momentet e filmit edhe më të frikshëm, një vazhdim i 100 momentet më të frikshme të filmitBravo, i cili u transmetua në tetor 2004.

Në vitin 2021, Cillian Murphy tha: “Më kujtohet kur e pashë ishte sikur “Oh, ky është një lloj filmi schlocky B. Rachel McAdams është e shkëlqyer në të.” Por nuk mendova se dhashë një performancë shumë të nuancuar në të. Por, dëgjoni, nëse njerëzit e duan filmin, atëherë kjo është e mrekullueshme. Unë jam i kënaqur me këtë.”[13]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet
Çmimi Kategoria Emri Rezultati
Golden Trailer Awards Thrilleri më i nirë Kandidat/e
Irish Film and Television Awards Aktori më i Mirë në një film artistik Cillian Murphy Kandidat/e
MTV Movie Awards Performanca më e mirë Rachel McAdams Kandidat/e
Saturn Awards Filmi më i mirë Aksion/Aventurë/Thriller Kandidat/e
Aktorja më e Mirë Rachel McAdams Kandidat/e
Aktori më i mirë në rol dytësor Cillian Murphy Kandidat/e
Teen Choice Awards Zgjedhja Thriller Fitues/e
Choice Scream Rachel McAdams Kandidat/e
Zgjedhja Zuzar Cillian Murphy Kandidat/e

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Plani i Fluturimit, një tjetër thriller psikologjik i vitit 2005 që ndodh gjatë një fluturimi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "RED EYE (12A)". British Board of Film Classification (në anglisht). 10 gusht 2005. Marrë më 26 nëntor 2015.
 2. ^ a b c "Red Eye (2005)". Box Office Mojo (në anglisht). Internet Movie Database. 14 tetor 2005. Marrë më 26 nëntor 2015.
 3. ^ "Weekend Box Office Results for August 19-21, 2005". Box Office Mojo (në anglisht). Internet Movie Database. 22 gusht 2005. Marrë më 26 nëntor 2015.
 4. ^ Red Eye Movie Reviews, Pictures. Rotten Tomatoes. Retrieved March 21, 2020.
 5. ^ Red Eye Reviews, Ratings, Credits Arkivuar 2 gusht 2010 tek Wayback Machine. Metacritic Retrieved 2010-11-23.
 6. ^ "Find CinemaScore" (Type "Red Eye" in the search box) (në anglisht). CinemaScore. Marrë më 12 maj 2020.
 7. ^ Travers, Peter (19 gusht 2005). "Red Eye" (në anglisht). Rolling Stones. Marrë më 28 shkurt 2014.
 8. ^ Red Eye movie review & film summary (2005) | Roger Ebert
 9. ^ Dargis, Manohla (19 gusht 2005). "Sticking Out a Tense Flight With a Terrorist as Seatmate". The New York Times (në anglisht). Marrë më 28 shkurt 2014.
 10. ^ Puig, Claudia. "'Red Eye' just creeps right along" (në anglisht). USA Today. Marrë më 28 shkurt 2014.
 11. ^ Koehler, Robert (14 gusht 2005). "Review: 'Red Eye'" (në anglisht). Variety. Marrë më 28 shkurt 2014.
 12. ^ Morris, Wesley. "Improbable 'Red Eye' never gets off the ground" (në anglisht). Boston Globe. Marrë më 28 shkurt 2014.
 13. ^ Cillian Murphy On ‘A Quiet Place Part II’ And Being Kinda Over Your Love For ‘Red Eye’

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]