Jump to content

Rachel McAdams

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rachel McAdams
McAdams më 2016
U lind në
Rachel Anne McAdams

(1978-11-17) 17 nëntor 1978 (45 vjeç)
ShkollimiYork University (BFA)
ProfesioniAktore
Vite aktiviteti2001–tani
Bashkëshort/ëtJamie Linden (2016–present)
Fëmijë2
ÇmimetLista e plotë

Rachel Anne McAdams (lindi më 17 nëntor 1978) është një aktore kanadeze. Pasi u diplomua në një program të diplomës teatrore në York University në vitin 2001, ajo punoi në televizionin kanadez dhe produksionet e filmit, si filmi dramatik Perfect Pie (2002), për të cilin mori një nominim për Genie Award, filmi komedi My Name Is Tanino (2002), dhe serialin komedi Slings & Arrows, për të cilin ajo fitoi një Gemini Award.

Në vitin 2002, ajo bëri debutimin e saj në filmin e Hollivudit në komedinë The Hot Chick. Ajo u bë e famshme në vitin 2004 me komedinë Mean Girls dhe dramën romantike The Notebook. Në vitin 2005, ajo luajti në komedinë romantike Wedding Crashers, thriller psikologjik Syri i Kuq (2005) dhe komedi-dramë The Family Stone.

McAdams fitoi rëndësi të mëtejshme duke luajtur në filmat The Time Traveler's Wife (2009), Sherlock Holmes (2009), Morning Glory (2010), Midnight in Paris (2011), The Vow (2012), dhe About Time (2013). Për portretizimin e saj të gazetares Sacha Pfeiffer në dramën Spotlight (2015), ajo u nominua për Academy Award për Aktoren më të Mirë Dytësore. Kjo u pasua nga rolet në filmin superhero Doctor Strange (2016) dhe vazhdimin e saj Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022), dramën romantike Disobedience (2017), komeditëGame Night (2018) dhe Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (2020), dhe komedi-dramën Are You There God? It's Me, Margaret. (2023).

Në televizion, ajo luajti në sezonin e dytë të serisë antalogjie të dramës kriminale të HBO, True Detective (2015), duke fituar Critics' Choice Television Award për Aktoren më të Mirë në një Film/Miniseri. Ajo bëri debutimin e saj në Broadway në shfaqjen e Amy Herzog Mary Jane (2024) për të cilën u nominua për Tony Award për Aktoren më të Mirë në një Shfaqje.[1]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2002 My Name is Tanino Sally Garfield
Perfect Pie Patsy Grady (15 vjeçare)
The Hot Chick Jessica Spencer / Clive Maxtone
2004 Mean Girls Regina George
The Notebook Allie Hamilton
2005 Wedding Crashers Claire Cleary
Syri i Kuq Lisa Reisert
The Family Stone Amy Stone
2007 Married Life Kay Nesbitt
2008 The Lucky Ones Colee Dunn
2009 State of Play Della Frye
The Time Traveler's Wife Clare Abshire
Sherlock Holmes Irene Adler
2010 Morning Glory Becky Fuller
2011 Midnight in Paris Inez
Sherlock Holmes: A Game of Shadows Irene Adler
2012 The Vow Paige Collins
Passion Christine Stanford
To the Wonder Jane
2013 About Time Mary
2014 A Most Wanted Man Annabel Richter
2015 Every Thing Will Be Fine Sara
The Little Prince The Mother (zëri)
Aloha Tracy Woodside
Southpaw Maureen Hope
Spotlight Sacha Pfeiffer
2016 Doctor Strange Christine Palmer
2017 Disobedience Esti Kuperman
2018 Game Night Annie Davis
2020 Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga Sigrit Ericksdóttir
2022 Doctor Strange in the Multiverse of Madness Christine Palmer / Earth-838 Christine Palmer
2023 Are You There God? It's Me, Margaret. Barbara Simon

Television[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 Shotgun Love Dolls Beth Swanson Pilot
The Famous Jett Jackson Hannah Grant Epizodi: "Food for Thought"
2002 Earth: Final Conflict Christine Bickwell Epizodi: "Atavus High"
Guilt by Association Danielle Mason Film televiziv
2003–2005 Slings & Arrows Kate McNab 7 epizoda
2014 Who Do You Think You Are? Vetë ajo Epizodi: "Rachel McAdams"
2015 True Detective Antigone "Ani" Bezzerides Kasti kryesor (sezoni 2)
2018 Explained Narrator Epizodi: "Why Women Are Paid Less"
2021 What If...? Christine Palmer (zëri) Epizodi: "What If... Doctor Strange Lost His Heart Instead of His Hands?"
2023 Dave Vetë ajo 3 epizoda
2024 Saturday Night Live Vetë ajo Epizodi: "Jacob Elordi / Reneé Rapp"

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Dramaturg/ja Venue Ref.
2024 Mary Jane Mary Jane Amy Herzog Samuel J. Friedman Theatre, Broadway [2]

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artisti/ja
2023 "Mr. McAdams" Lil Dicky

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2024 Tony Awards: Sarah Paulson, Jeremy Strong, Rachel McAdams and More Nab Nominations — See the Full List". People (në anglisht). Marrë më 30 prill 2024.
  2. ^ "Rachel McAdams Will Make Broadway Debut in Amy Herzog's Mary Jane". Playbill (në anglisht). Marrë më 8 prill 2024.