Jump to content

Game Night (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Game Night
Regjia nga
Shkruar ngaMark Perez
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaBarry Peterson
Montazhi
MuzikaCliff Martinez

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
23 shkurt 2018 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
100 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti$37 million[2]
Fitimi$117.7 million[2]

Game Night është një film komedi aksion amerikan i vitit 2018[3][4] drejtuar nga John Francis Daley dhe Jonathan Goldstein dhe shkruar nga Mark Perez. Në të luajnë Jason Bateman dhe Rachel McAdams dhe ndjek një grup miqsh, nata e lojës së të cilëve kthehet në një mister të jetës reale pasi njëri prej tyre rrëmbehet. Kasti mbështetës i filmit përfshin Billy Magnussen, Sharon Horgan, Lamorne Morris, Kylie Bunbury, Jesse Plemons, Michael C. Hall, dhe Kyle Chandler.

Warner Bros. Pictures publikoi filmin më 23 shkurt 2018. Ishte një sukses komercial dhe kritik, duke fituar 117 milionë dollarë në mbarë botën dhe duke marrë vlerësime për origjinalitetin, humorin, skenarin dhe performancat e tij. Plemons u nominua për Detroit Film Critics Society Award for Aktorin më të Mirë Dytësor.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Max dhe Annie Davis janë lojtarë të zjarrtë që u takuan në bar dhe u fejuan gjatë charades. Planet e çiftit për një fëmijë janë të ndërlikuara nga ndjenjat e papërshtatshmërisë së Max në krahasim me vëllain e tij të suksesshëm, Brooks.

Ata organizojnë rregullisht një natë loje me mikun e tyre Ryan dhe çiftin e martuar Kevin dhe Michelle Sterling, ndërkohë që përpiqen ta mbajnë sekret nga fqinji i tyre polici i vështirë shoqëror, Gary Kingsbury, veçanërisht pas divorcit të tij të dhimbshëm nga shoqja e tyre Debbie. Brooks mbërrin në makinën e ëndrrave të Max-it, e poshtëron atë me një histori fëmijërie dhe ofendon Annie-n (e cila supozoi se Max po mendonte shumë për problemet e tij me Brooks) duke i ofruar të presë vetë natën e ardhshme të lojës.

Kur të ftuarit, duke përfshirë edhe takimin e ri të Ryan, Sarah, mbërrijnë në shtëpinë me qira të Brooks, Brooks zbulon se ai ka nisur një lojë misterioze interaktive me role. Fituesit i premtohet korveta e tij. Një aktor hyn për të filluar lojën, por bie pa ndjenja nga dy burra të maskuar që rrëmbejnë Brooks.

Duke besuar se kjo është pjesë e lojës, çiftet vëzhgojnë në mënyrë pasive luftën dhe ndahen për të zgjidhur misterin. Ryan dhe Sara vizitojnë zyrën e kompanisë me role për të ofruar një ryshfet për të dhënën përfundimtare. Kur Kevin dhe Michelle flasin me aktorin, ata kuptojnë se rrëmbimi i Brooks ishte i vërtetë.

Max dhe Annie gjurmojnë telefonin e Brooks në një bar dhe përdorin një pistoletë që Brooks i ka hedhur për të mbajtur nën kërcënimin e armëve robëruesit e tij dhe për ta liruar atë. Kur Annie qëllon aksidentalisht Maksin në krah, ata e kuptojnë se janë në rrezik. Ata ikin ndërsa Brooks rrëfen se ai është një tregtar i zi: ai bleu një vezë Fabergé për një kriminel të njohur si "bullgari" por në vend të kësaj ia shiti dikujt me pseudonimin "Marlon Freeman". Me rrëmbyesit e tij në ndjekje, Brooks hidhet nga makina në mënyrë që Max dhe Annie të mund të shpëtojnë.

Çiftet rigrupohen dhe, në pamundësi për të shkuar në polici, vendosin të marrin vezën nga Freeman për t'ia dorëzuar bullgarit. Ata shfaqen tek Gary dhe e shpërqendrojnë atë me pretendimin e një nate loje ndërsa Max përdor kompjuterin e tij të policisë për të zbuluar emrin e vërtetë të Freeman, Donald Anderton, dhe adresën e tij. Pasi Max gjakoset mbi qenin e Gary dhe një faltore kushtuar Debbie, grupi largohet dhe merr thirrjen e rrëmbyesve për t'i takuar ata brenda një ore.

Ata futen fshehurazi në rezidencën e Andertonit, ku ai po pret një klub luftimi nëntokësor. Duke kërkuar për vezën, Michelle i pranon Kevinit se dikur kishte fjetur me Denzel Washington ndërsa ishin ndarë për një kohë të shkurtër, por Kevin e përcakton atë si kopja e tij pasi pa foton e tij. Më vete, Max i thotë Annie se mund të mos jetë gati të ketë një fëmijë. Ryan e dallon vezën në një kasafortë të hapur, duke çuar në një lojë largimi me rojet e Andertonit. Grupi arratiset me vezën por aksidentalisht e thyen, duke zbuluar një listë brenda.

Grupi takohet me Brooks dhe robëruesit e tij, vetëm për t'u kapur vetë. Brooks tregon se ai ka qenë gjithmonë xheloz për jetën e Max dhe synonte që ai të fitonte Corvette gjatë gjithë kohës. Gary i shpëton por qëllohet në gjoks. Max dhe Annie e ngushëllojnë duke i premtuar se do ta ftojnë në çdo natë të lojës së ardhshme, dhe ai zbulon se falsifikoi të gjithë rrëmbimin - duke përfshirë punësimin e rrëmbyesve - për t'i mashtruar që ta lejonin të ribashkohej natën e lojës.

Megjithatë, ai nuk është në dijeni të listës, të cilën ai e njeh si një listë WITSEC, dhe ata janë në qoshe nga bullgari i vërtetë. Max ofron listën në këmbim të jetës së tyre, por Brooks, duke menduar se do të vriten të gjithë gjithsesi, gëlltit listën dhe dërgohet në avionin e bullgarit. Max dhe Annie vrapojnë për në aeroport në Corvette, ndalojnë aeroplanin, nënshtrojnë bullgarin dhe pasardhësit e tij dhe shpëtojnë Brooks; Maksi e kupton se në fund të fundit dëshiron të bëhet baba.

Tre muaj më vonë, Brooks është nën arrest shtëpiak për krimet e tij dhe e ka shitur listën në tregun e zi për 3 milionë dollarë (pasi dha informacionin e dëshmitarëve për 20,000 dollarë secili). Ai organizon natën e lojës për grupin, duke përfshirë Gary, dhe Annie zbulon se është shtatzënë përmes një loje të Pictionary ndërsa burra të armatosur mbërrijnë jashtë.

Luajnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më tepër, regjisorët e filmit John Francis Daley dhe Jonathan Goldstein interpretuan respektivisht si Carter dhe Dan. Kenny (i kredituar si "Jo Denzel") portretizohet nga Malcolm X. Hughes, një imitues me kohë të pjesshme të Denzel Washington.[5] Jeffrey Wright bën një film të pakredituar si një aktor që luan agjentin Ron Henderson, një agjent i FBI-së.

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Producenti John Fox kishte titullin e filmit dhe i kërkoi skenaristit Mark Perez ide për historinë. Perez mori frymëzim nga filma si TThree Amigos and Tropic Thunder. Ai ia prezantoi konceptin 20th Century Fox, të cilit i pëlqeu. Të dy ia prezantuan projektin Jason Bateman, të cilit gjithashtu i pëlqeu. Ata më pas ia shitën idenë New Line Cinema rreth viteve 2013-2014.[6] Bateman fillimisht ishte planifikuar të drejtonte, si dhe të prodhonte dhe të luante në film. Kur skenaristët Jonathan Goldstein dhe John Francis Daley u punësuan për të rishkruar skenarin e Perezit, Bateman u bë e qartë se të dy do të dëshironin të drejtonin filmin, kështu që Bateman dha dorëheqjen.[7]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore e filmit filloi në fillim të prillit 2017 në Atlanta, Georgia, SHBA.[8][9]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Box office[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Game Night fitoi 69.2 milionë dollarë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, dhe 48.5 milionë dollarë në territore të tjera, gjithsej prej 117.7 milionë dollarësh në mbarë botën, kundrejt një buxheti prodhimi prej 37 milionë dollarësh.[2]

Në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, Game Night u publikua së bashku me Annihilation dhe Every Day, dhe parashikohej të fitonte 13–21 milionë dollarë nga 3,488 kinema në fundjavën e saj të hapjes.[10] Filmi fitoi 5.6 milion dollarë në ditën e parë (përfshirë 1 milion dollarë nga pamjet paraprake të së enjtes mbrëma). Ai përfundoi duke fituar 17 milionë dollarë gjatë fundjavës, duke përfunduar i dyti, pas Black Panther.[11]

Filmi ra 38.8% (mbi mesataren për një komedi) në fundjavën e tij të dytë në 10.4 milionë dollarë dhe përfundoi i katërti, pas Black Panther dhe të sapoardhurve Red Sparrow dhe Death Wish.[12] Ai fitoi 7.9 milionë dollarë në fundjavën e tretë,[13] 5.6 milionë dollarë në të katërtën[14] dhe 4.1 milionë dollarë në të pestën.[15]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, filmi mban një vlerësim miratimi prej 85% bazuar në 257 komente, me një vlerësim mesatar prej 6.9/10. Konsensusi kritik i faqes thotë: "Me një kastë të talentuar të zhveshur në një premisë të ngarkuar - dhe një skenar të mprehtë të ngarkuar me komedi të errët dhe kthesa të papritura - Game Night mund të jetë më argëtuese se gjëja e vërtetë".[16]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 66 nga 100, bazuar në 41 kritikë, duke treguar "përgjithësisht komente të favorshme".[17] Audiencat e anketuara nga CinemaScore i dhanë filmit një notë mesatare "B+" në një shkallë A+ deri në F, ndërsa PostTrak raportoi se 78% e shikuesve të filmit i dhanë një rezultat pozitiv.[11] Shumë kritikë vunë re ngjashmërinë e komplotit me atë të The Man Who Knew Too Little.[18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "GAME NIGHT (15)" (në anglisht). British Board of Film Classification. Marrë më 5 shkurt 2018.
 2. ^ a b c "Game Night (2018)" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 1 tetor 2018.
 3. ^ "'Game Night' Film Review: Winning Action-Comedy Passes Go, Collects $200". TheWrap (në anglisht). 20 shkurt 2018. Marrë më 20 shkurt 2018.
 4. ^ "'Game Night' is an action comedy that delivers laughs, twists — and plenty of blood". The Washington Post (në anglisht). Marrë më 22 shkurt 2018.
 5. ^ Topel, Fred (2018-03-10). "Game Night spoilers: The directors talk about that celebrity lookalike". Monsters and Critics (në anglishte amerikane). Marrë më 2018-11-08.
 6. ^ ""GAME NIGHT" SCREENWRITER MARK PEREZ ON HOW THE HIGH-CONCEPT COMEDY CAME TO BE (INTERVIEW)" (në anglisht). 27 shkurt 2018. Marrë më 27 dhjetor 2018.
 7. ^ William Mullally (21 shkurt 2018). "EXCLUSIVE: Jason Bateman was supposed to direct Game Night—here's why he didn't" (në anglisht). Marrë më 11 mars 2019.
 8. ^ Hensley, Ellie (11 prill 2017). "New Line's 'Game Night' filming in Atlanta". Atlanta Business Chronicle (në anglisht). American City Business Journals. Marrë më 30 prill 2017.
 9. ^ "It's game on as shooting begins on New Line Cinema's "Game Night"". InqPOP! (në anglisht). Philippine Daily Inquirer. 21 prill 2017. Marrë më 30 prill 2017.
 10. ^ D'Alessandro, Anthony (21 shkurt 2018). "'Black Panther' Posts Record $21M Pre-Summer Tuesday; Second Weekend To Reap $104M-$109M". Deadline Hollywood (në anglisht). Penske Business Media. Marrë më 21 shkurt 2018.
 11. ^ a b D'Alessandro, Anthony (25 shkurt 2018). "'Black Panther' Breaks More Records: $108M Second Weekend Is Second-Best Ever As Marvel Movie Heads For $400M". Deadline Hollywood (në anglisht). Penske Business Media. Marrë më 25 shkurt 2018.
 12. ^ D'Alessandro, Anthony (4 mars 2018). "'Black Panther' Busts Past Half Billion; 'Red Sparrow' Flies Low With $17M – Sunday AM B.O. Update". Deadline Hollywood (në anglisht). Penske Business Media. Marrë më 4 mars 2018.
 13. ^ D'Alessandro, Anthony (11 mars 2018). "'Black Panther' Rules 4th Frame With $41M+; 'A Wrinkle In Time' At $33M+: A Diversity & Disney Dominant Weekend". Deadline Hollywood (në anglisht). Penske Business Media. Marrë më 9 prill 2018.
 14. ^ "Weekend Box Office Results for March 16-18, 2018" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 30 prill 2018.
 15. ^ "Weekend Box Office Results for March 23-25, 2018" (në anglisht). Box Office Mojo. Marrë më 30 prill 2018.
 16. ^ "Game Night (2018)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango. Marrë më 10 tetor 2021.
 17. ^ "Game Night Reviews". Metacritic (në anglisht). CBS Interactive. Marrë më 26 nëntor 2018.
 18. ^ Yoshida, Emily (22 shkurt 2018). "Game Night Will Make You Wish Rachel McAdams Still Made Comedies". Vulture (në anglisht). Marrë më 15 maj 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]