Jump to content

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sherlock Holmes: A Game of Shadows
Regjia ngaGuy Ritchie
Shkruar nga
Bazuar nëSherlock Holmes dhe Dr. Watson
nga Arthur Conan Doyle
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaPhilippe Rousselot
MontazhiJames Herbert
MuzikaHans Zimmer

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
16 dhjetor 2011
Kohëzgjatja
129 minuta[1]
Shtetet
 • Shtetet e Bashkuara
 • Mbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
Buxheti$125 milion[2]
Fitimi$543.8 milion[3]

Sherlock Holmes: A Game of Shadows është një film aksion misterioz i periudhës 2011 dhe një vazhdim i filmit të vitit 2009 Sherlock Holmes. Filmi është drejtuar nga Guy Ritchie dhe prodhuar nga Joel Silver, Lionel Wigram, Susan Downey dhe Dan Lin.[4]

Skenari i filmit është shkruar nga Michele Mulroney dhe Kieran Mulroney. Robert Downey Jr dhe Jude Law përsërisin rolet e tyre si Sherlock Holmes dhe Dr. John Watson, përkatësisht, së bashku me Noomi Rapace si Madame Simza "Sim" Heron, Jared Harris si Profesor Moriarty, Stephen Fry si Mycroft Holmes, Kelly Reilly si Mary Morstan, Eddie Marsan si Inspektor Lestrade, William Houston si Constable Clark dhe Rachel McAdams si Irene Adler. Megjithëse filmi ndjek një premisë origjinale, ai përfshin më nga afër elementë të tregimeve të shkurtra të Conan Doyle, duke përfshirë "The Final Problem" dhe "The Adventure of the Empty House".[5] Në film, Holmes dhe Watson udhëtojnë nëpër Evropë me një fallxhore rome për të prishur një komplot të ndërlikuar nga profesori dinak Moriarty për të nxitur një konflikt të madh evropian.

Megjithëse filmi mori vlerësime kryesisht të përziera nga kritikët, me lavdërime për sekuencat e veprimit dhe interpretimet e Downey, Law dhe Harris, por kritika për përdorimin e dobët të kastit të tij mbështetës, veçanërisht McAdams, ai ishte komercialisht i suksesshëm, me një bruto mbarëbotërore prej mbi 543 milionë dollarë. Një film i tretë që do të drejtohet nga Dexter Fletcher është aktualisht në zhvillim.[6]

Në vitin 1891, Irene Adler i dorëzon një paketë Dr. Hoffmanstahl, pagesë për përfundimin e një operacioni të fundit, ndërsa Hoffmanstahl i dorëzon Adlerit një letër. Hoffmanstahl hap pakon, duke shkaktuar një bombë që vendoset të shpërthejë në një kuti mumje nga Sherlock Holmes, i cili merr letrën ndërsa Adler dhe Hoffmanstahl arratisen. Hoffmanstahl vritet nga Sebastian Moran, ndihmësi i Profesor Moriarty. Moriarty, duke e konsideruar Adlerin të komprometuar, e helmon dhe e vret atë. Holmes i zbulon Dr. John Watson221B Baker Street se ai ka lidhur vrasje në dukje të palidhura, sulme terroriste dhe blerje biznesi me Moriarty. Pas takimit me vëllain e tij Mycroft në festën e beqarisë së Watson, Holmes takohet me fallxhoren rome Madame Simza, marrësi i synuar i letrës që ai mori nga Adleri, dërguar nga vëllai i saj Rene. Holmes mposht një vrasës të dërguar për të vrarë Simzën dhe ajo largohet. Pas dasmës së Watson dhe Mary Morstan, Holmes takohet për herë të parë me Moriarty. Moriarty tall Holmes për vrasjen e Adlerit dhe tregon se ai do të vrasë Watson dhe Mary për shkak të ndërhyrjes së Holmes. Holmes zotohet ta mposht atë.

Burrat e Moriarty i zënë pritë Watson dhe Mary në një tren për në muajin e tyre të mjaltit në Brighton. Holmes e hedh Marinë nga treni në një lumë, ku ajo shpëtohet nga Mycroft. Pasi mposhtën njerëzit e Moriarty-t, Holmes dhe Watson udhëtojnë për në Paris dhe gjejnë Simzën. Holmes i thotë Simzës se ajo është vënë në shënjestër sepse Rene po punon për Moriarty dhe mund t'i ketë thënë asaj planet e tij. Simza e çon çiftin në selinë e një grupi anarkist të cilit i përkisnin ajo dhe Rene; anarkistët janë detyruar të vendosin bomba për Moriarty. Treshja ndjek deduksionin e Holmes se bomba është në Operën e Parisit. Megjithatë, bomba është në një hotel aty pranë; shpërthimi i tij vret një numër biznesmenësh. Bomba ishte një mbulesë për vrasjen e Alfred Meinhard nga Moran. Vdekja e Meinhardit i jep Moriartit pronësinë e fabrikës së armëve të Meinhardit në Heilbronn. Treshja ndjek Moriarty në Gjermani. Në fabrikë, Moriarty kap, merr në pyetje dhe torturon Holmes, ndërsa Watson lufton Moranin. Holmes përshkruan komplotin e Moriarty, duke zbuluar se Profesori fitoi aksione në kompani të shumta përfituese të luftës dhe synon të nxisë një luftë të madhe botërore për ta bërë veten një pasuri. Watson përdor një top për të shkatërruar kullën e vrojtimit në të cilën fshihet Moran. Struktura shembet në magazinë ku Moriarty po mban Holmesin rob. Watson, Simza dhe Holmes arratisen dhe Holmes nxjerr përfundimin se objektivi përfundimtar i Moriarty-t do të jetë një samit paqeje në Zvicër, duke krijuar një incident ndërkombëtar. Në samit, Holmes nxjerr përfundimin se Rene është vrasësi dhe është maskuar si një nga ambasadorët, pasi i është bërë një operacion radikal rindërtues nga Hoffmanstahl.

Holmes dhe Moriarty takohen në një ballkon për të diskutuar planet e tyre për një lojë shahu. Watson dhe Simza ndalojnë tentativën për vrasjen e Rene; Rene vritet nga Morani, i cili ikën. Pavarësisht se lufta e tij u shmang, Moriarty mbetet i sigurt në fitoren e tij, duke i parashikuar Holmes se kombet e Evropës në mënyrë të pashmangshme do të shkojnë në luftë me njëri-tjetrin, pavarësisht nga manipulimet e Moriarty-t. Holmes zbulon se, ndërsa po torturohej nga Moriarty, ai zëvendësoi ditarin personal të profesorit që përmbante planet dhe financimin e tij me një dublikatë. Origjinali iu dërgua Marisë, e cila e deshifroi kodin duke përdorur një libër që Holmes kishte vënë re në zyrën e Moriarty, përpara se t'ia kalonte informacionin inspektorit Lestrade, i cili sekuestron pasuritë e Moriarty dhe dhuron pasurinë e tij për bamirësitë që ndihmojnë të vejat dhe jetimët e luftës. Holmes dhe Moriarty parashikojnë një luftë dhe të dy kuptojnë se Moriarty do të fitojë për shkak të shpatullës së dëmtuar të Holmes. Jashtë opsioneve dhe me Moriartin që zotohet të vrasë Watson dhe Mary, Holmes e kap Moriarty dhe e tërheq zvarrë mbi ballkon, pikërisht kur Watson shfaqet, dhe të dy bien në Reichenbach Falls poshtë, deri në vdekje.

Pas varrimit të Holmes, Watson dhe Mary përgatiten të kenë muajin e tyre të mjaltit të vonuar kur Watson merr një paketë që përmban një pajisje frymëmarrjeje të Mycroft, për të cilën Holmes shprehu një pëlqim përpara samitit. Duke kuptuar se Holmes mund të ketë mbijetuar, Watson largohet nga zyra e tij për të pyetur Marinë për dorëzuesin. Holmes, pasi u fsheh në zyrën e Watson, lexon kujtimet e Watson-it në makinë shkrimi dhe shton një pikëpyetje pas fjalëve "Fundi".

Përgjigjje kritike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqja e grumbulluesit të rishikimeve Rotten Tomatoes raporton një vlerësim miratimi prej 59% bazuar në 229 rishikime, me një vlerësim mesatar prej 6/10. Konsensusi kritik i faqes thotë, "Sherlock Holmes: A Game of Shadows është një fije e mirë falë drejtuesve të saj të përputhur mirë, por në përgjithësi pengohet duke përsëritur emocionet e vajosura të origjinalit."[7] Metacritic, i cili cakton një vlerësim mesatar të ponderuar për kritikat, i jep filmit një rezultat prej 48 nga 100, bazuar në 38 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[8] Publiku i anketuar nga CinemaScore i dha filmit një notë mesatare "A−" në një shkallë A+ në F, më e lartë se "B" e filmit të mëparshëm.[9]

 1. ^ "Sherlock Holmes: A Game of Shadows (12A)". British Board of Film Classification (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2023. Marrë më 1 dhjetor 2011.
 2. ^ Kaufman, Amy; Fritz, Ben (15 dhjetor 2011). "Movie Projector: 'Sherlock,' 'Alvin' sequels kick off holiday season". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2011. Marrë më 15 dhjetor 2011.
 3. ^ Sherlock Holmes: A Game of Shadows Arkivuar 18 dhjetor 2017 tek Wayback Machine Box Office Mojo
 4. ^ "About Sherlock Holmes: A Game of Shadows – Holmes and Watson, but is There mystery?". The New York Times (në anglisht). 15 dhjetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2019. Marrë më 26 qershor 2021.
 5. ^ Tilly, Chris (22 shkurt 2011). "Sherlock Holmes: A Game of Shadows Preview". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2017. Marrë më 11 mars 2022.
 6. ^ Kelley, Aiden (2 korrik 2023). "'Sherlock Holmes 3': Cast, Plot, Director, and Everything We Know So Far". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2023. Marrë më 10 shtator 2023.
 7. ^ "Sherlock Holmes: A Game of Shadows (2011)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2019. Marrë më 6 gusht 2021.
 8. ^ "Sherlock Holmes: A Game of Shadows Reviews". Metacritic (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2019. Marrë më 6 gusht 2021.
 9. ^ "Sherlock Holmes: A Game of Shadows Reviews". CinemaScore (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2018. Marrë më 7 gusht 2021.