The Final Problem

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sherlock Holmes dhe Moriarty duke luftuar në Reichenbach Falls, 1893 ilustrim nga Sidney PagetThe Strand Magazine

"The Final Problem" është një histori e shkurtër nga Arthur Conan Doyle që paraqet personazhin e tij detektiv Sherlock Holmes. Ai u botua për herë të parë në The Strand Magazine në Mbretërinë e Bashkuar dhe McClure's në Shtetet e Bashkuara, nën titullin "The Adventure of the Final Problem" në dhjetor 1893. Ai shfaqet në formë libri si pjesë e koleksionit The Memoirs of Sherlock Holmes.

Historia, e vendosur në vitin 1891, prezanton organizatorin kriminal Profesor Moriarty. Ishte menduar të ishte historia e fundit e Holmes, duke përfunduar me vdekjen e personazhit, por Conan Doyle më vonë u bind të ringjallte Holmes për tregime dhe romane shtesë.

Conan Doyle më vonë e renditi "The Final Problem" të katërtin në listën e tij personale të dymbëdhjetë tregimeve më të mira të Holmes.[1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Holmes mbërrin në rezidencën e Dr. John Watson një mbrëmje në një gjendje disi të trazuar dhe me nyje të kullotur dhe të gjakosur. Për habinë dhe tmerrin e Watson, Holmes me sa duket i kishte shpëtuar tre tentativave të veçanta për vrasje atë ditë pas një vizite nga profesor Moriarty, i cili e paralajmëroi Holmes të tërhiqej nga ndjekja e tij për drejtësi kundër tij për të shmangur ndonjë rezultat të keq. Së pari, pikërisht kur Holmes po kthehej në një cep të rrugës, një taksi u vërsul papritur drejt tij dhe ai sapo arriti të kërcente nga rruga në kohë. Së dyti, ndërsa Holmes po ecte përgjatë rrugës, një tullë ra nga çatia e një shtëpie, duke humbur detektivin. Më pas ai thirri policinë për të kontrolluar të gjithë zonën, por nuk mundi të provonte se bëhej fjalë për ndonjë aksident. Më në fund, rrugës për në shtëpinë e Watson, Holmes u sulmua nga një bandit i armatosur me një kosh. Holmes arriti të kapërcejë sulmuesin e tij dhe ia dorëzoi policisë, por pranoi se praktikisht nuk kishte asnjë shpresë për të provuar se njeriu ishte në punë të organizatorit të krimit.

Holmes ka gjurmuar Moriarty-n dhe agjentët e tij për muaj të tërë dhe është në prag të kapjes së tyre në kurth dhe dorëzimit të tyre në bankën e të akuzuarve. Moriarty është gjeniu kriminal që qëndron pas një force kriminale shumë të organizuar dhe jashtëzakonisht sekrete dhe Holmes do ta konsiderojë atë si arritjen kurorëzuese të karrierës së tij nëse mund ta mposhtë Moriarty-n. Moriarty synon të pengojë planet e Holmes dhe është shumë i aftë ta bëjë këtë, sepse ai, siç pranon Holmes, është intelektuali i barabartë i detektivit të madh.

Holmes i kërkon Watson-it të vijë në kontinent me të, duke i dhënë udhëzime të pazakonta të krijuara për të fshehur gjurmët e tij drejt trenit me varkëstacionin Victoria. Holmes nuk është plotësisht i sigurt se ku do të shkojnë, gjë që duket mjaft e çuditshme për Watson. Holmes, i sigurt se është ndjekur në shtëpinë e mikut të tij, më pas largohet duke u ngjitur mbi murin e pasmë në kopsht. Të nesërmen Watson ndjek udhëzimet e Holmes me letër dhe e gjen veten duke pritur në trajnerin e rezervuar të klasit të parë për mikun e tij, por vetëm një prift i moshuar italian është atje. Kleriku shpejt e bën të qartë se ai është, në fakt, Holmes i maskuar.

Holmes dhe Moriarty, Ilustrim i vitit 1893 nga Harry C. Edwards në McClure's

Ndërsa treni me varkë tërhiqet nga Victoria, Holmes vëren Moriarty në platformë, duke bërë gjeste në një përpjekje të pasuksesshme për të ndaluar trenin. Holmes detyrohet të ndërmarrë veprime pasi Moriarty ka gjurmuar qartë Watson, pavarësisht masave të jashtëzakonshme paraprake. Holmes dhe Watson zbresin në Canterbury, duke bërë një ndryshim në rrugën e tyre të planifikuar. Ndërsa ata janë duke pritur për një tren tjetër për në Newhaven, një tren special me një karierë zhurmon nëpër Canterbury, siç dyshonte Holmes. Ai përmban profesorin, i cili ka punësuar trenin në një përpjekje për të kapërcyer Holmes. Holmes dhe Watson detyrohen të fshihen pas bagazheve.

Pasi u nisën për në Strasburg nëpërmjet Brukselit, të hënën e ardhshme Holmes merr një mesazh se shumica e bandës së Moriarty janë arrestuar në Angli dhe rekomandon që Watson të kthehet atje tani, pasi detektivi ka të ngjarë të jetë një shok shumë i rrezikshëm. Watson, megjithatë, vendos të qëndrojë me mikun e tij. Vetë Moriarty ka rrëshqitur nga kontrolli i policisë angleze dhe padyshim është me ta në kontinent.

Udhëtimi i Holmes dhe Watson i çon në Zvicër ku qëndrojnë në Meiringen. Nga atje ata vendosin me fat të bëjnë një shëtitje e cila do të përfshijë një vizitë në Reichenbach Falls, një mrekulli natyrore lokale. Pasi atje, një djalë shfaqet dhe i jep Watson një letër, duke thënë se është një angleze e sëmurë përsëri në hotel që kërkon një mjek anglez. Holmes e kupton menjëherë se është një mashtrim, megjithëse ai nuk e thotë këtë. Watson shkon të shohë pacientin, duke e lënë Holmes vetëm.

Pas kthimit në Englischer Hof, Watson zbulon se hanxhiu nuk ka njohuri për asnjë angleze të sëmurë. Duke kuptuar më në fund se ishte mashtruar, ai nxiton të kthehet në ujëvarat e Reichenbach, por nuk gjen askënd atje, megjithëse ai sheh dy grupe gjurmësh që dalin në shtegun me baltë pa rrugëdalje pa u kthyer më. Ekziston gjithashtu një shënim nga Holmes, duke shpjeguar se ai e dinte se raporti i Watson-it ishte një mashtrim dhe se ai do të luftojë Moriarty-n, i cili me dashamirësi i ka dhënë atij kohë të mjaftueshme për të shkruar letrën e fundit. Watson sheh se në fund të shtegut ka shenja se ka ndodhur një luftë e dhunshme dhe se nuk ka gjurmë kthimi. Është shumë e qartë se Holmes dhe Moriarty kanë rënë të dy në vdekje në grykë ndërsa ishin të mbyllur në luftime vdekjeprurëse. I pikëlluar, doktor Watson kthehet në Angli. Banda Moriarty janë të gjithë të dënuar në bazë të provave të siguruara nga Holmes. Watson e përfundon rrëfimin e tij duke thënë se Sherlock Holmes ishte njeriu më i mirë dhe më i mençur që kishte njohur ndonjëherë.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reichenbach Falls, afër Meiringen, Zvicër

"The Final Problem" synohej të ishte pikërisht ajo që thoshte emri i tij. Conan Doyle kishte për qëllim të ndalonte së shkruari për detektivin e tij të famshëm pas kësaj historie të shkurtër; ai ndjeu se tregimet e Sherlock Holmes po e largonin atë nga përpjekjet më serioze letrare dhe se "vrasja" e Holmes ishte e vetmja mënyrë për ta rikthyer karrierën e tij në rrugën e duhur. "Duhet ta ruaj mendjen për gjëra më të mira," i shkroi ai nënës së tij, "edhe nëse kjo do të thotë që duhet të varros librezën e xhepit me të".

Conan Doyle u përpoq të ëmbëlsonte pilulën duke e lënë Holmes të ikte në një flakë lavdie, duke e lënë të shpëtonte botën nga një kriminel aq i fuqishëm dhe i rrezikshëm sa çdo detyrë e mëtejshme do të ishte e parëndësishme në krahasim; në të vërtetë, Holmes thotë po aq në histori.

Në vitin 1893, Conan Doyle dhe gruaja e tij vizituan Zvicrën[2] dhe zbuluan fshatin Meiringen në Alpet Bernese.ref name="swissinfo" /> Kjo përvojë ndezi imagjinatën e Conan Doyle.

“Në vitin 1893 ai shkroi në ditarin e tij, i cili ekziston ende, se donte të vriste Sherlock Holmes në Reichenbach Falls," thotë Jürg Musfeld, drejtor i Park Hotel du Sauvage, ku Conan Doyle besohet se ka qëndruar gjatë vizitës së tij në fshat.[2]

Historia e botimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia u botua në Mbretërinë e Bashkuar në The Strand Magazine në dhjetor 1893, dhe në McClure's në SHBA në të njëjtin muaj. Ajo u botua gjithashtu në edicionin amerikan të The Strand Magazine në janar 1894.[3] Ai u botua me nëntë ilustrime nga Sidney PagetStrand,[4] dhe me njëmbëdhjetë ilustrime nga Harry C. Edwards në McClure's.[5][6] Ai u përfshi në The Memoirs of Sherlock Holmes,[4] e cila u botua në dhjetor 1893 në MB dhe shkurt 1894 në SHBA.[7]

Ndikimi dhe trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Holmes jashtë Kishës Angleze, Meiringen

Banorët e Meiringen janë ende mirënjohës ndaj Doyle dhe krijimit të tij Holmes për sigurimin e famës së qëndrueshme mbarëbotërore të rënieve të tyre dhe promovimin e konsiderueshëm të turizmit në qytet.[2]

Një muze kushtuar Holmes është vendosur në bodrumin e Kishës Angleze, e vendosur në atë që tani është quajtur Conan Doyle Place.[2]

Shenja e rrugës e stilit të Londrës jashtë Muzeut Sherlock Holmes

Në stacionin e teleferikut pranë ujëvarës, ndodhet një pllakë përkujtimore për "detektivin më të famshëm në botë".[2]

Parvazi aktual nga i cili ra Moriarty është në anën tjetër të ujëvarës. Është e arritshme duke u ngjitur në shtegun për në majë të ujëvarës, duke kaluar urën dhe duke ndjekur shtegun poshtë kodrës. Parvazi shënohet nga një pllakë e shkruar në anglisht, gjermanisht dhe frëngjisht. Mbishkrimi në anglisht thotë "Në këtë vend të frikshëm, Sherlock Holmes mundi profesor Moriarty, më 4 maj 1891". Ajo është gjithashtu e shënuar nga një kryq i madh në mënyrë që të jetë i dukshëm nga platforma e shikimit.

Tifozët që e quajnë veten "pelegrinët"[8] udhëtojnë në Meiringen të veshur si personazhe, të mëdhenj dhe të vegjël, nga tregimet e Holmes.[8] Atje, ata marrin pjesë në një rishfaqje të ngjarjeve të "The Final Problem" të organizuar nga Shoqëria Sherlock Holmes e Londrës.[8]

Përshtatjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi i vitit 1931 The Sleeping Cardinal, filmi i parë në serinë e filmave 1931–1937 me Arthur Wontner në rolin e Holmes, bazohet pjesërisht në "The Adventure of the Empty House" dhe "The Final Problem". Skena nga "The Final Problem" në të cilën Moriarty përballet me Holmes në Baker Street dhe përpiqet të bindë Holmes të ndalojë hetimet e tij përdoret në The Triumph of Sherlock Holmes (1935), një film tjetër në seri.

Filmi i vitit 2011 Sherlock Holmes: A Game of Shadows bazohet pjesërisht në "The Final Problem".[9] Ashtu si historia, ajo përfundon me Holmes dhe Moriarty që bien në ujëvarë, dhe Watson shfaqet duke shkruar fjalitë e fundit të "The Final Problem" në makinën e tij të shkrimit. Megjithatë, në film, personazhet po marrin pjesë në një Konferencë Evropiane të Paqes të mbajtur pranë ujëvarave të cilat Moriarty kërkon të sabotojë, dhe të dy zhyten nga një ballkoni me pamje nga ujëvara dhe jo nga parvazi i historisë origjinale. Holmes tregohet gjithashtu duke u përplasur me Moriarty në vend që thjesht të supozohet se ka rënë, duke qenë shumë i lënduar për të mposhtur Moriarty në një luftë të drejtpërdrejtë, por duke e ditur se Moriarty do të ndjekë Watson nëse ai jeton. Ndërsa Holmes tregohet se ka mbijetuar, pasi ka përdorur inhalatorin e oksigjenit të vëllait të tij për t'i mbijetuar ujit në fund të ujëvarës, fati i Moriarty është më pak i sigurt.

Në serinë televizive Sherlock Holmes me Jeremy Brett, episodi i vitit 1985 i bazuar në histori fillon me vjedhjen e Mona Lisa, e ideuar nga Moriarty për t'u shitur koleksionistëve falsifikime të përgatitura. Holmes rimerr pikturën origjinale pak para se Moriarty të bëjë një shitje te një "Mr. Morgan". Ndërhyrja e Holmes në planet e tij e bind Moriarty-n se detektivi duhet të eliminohet dhe Holmes më pas supozohet të ketë vdekur në një rrëzim në Reichenbach Falls. Ky ishte episodi i fundit ku luajti David Burke si Dr. Watson. Burke u zëvendësua nga Edward Hardwicke deri në fund të shfaqjes, duke filluar me adaptimin e "The Empty House", e cila veproi si episodi i parë i The Return of Sherlock Holmes.

Seria televizive rus i vitit 2013 Sherlock Holmes përshtati "The Final Problem" si "Holmes' Last Case".

Seria HBO Asia/Hulu Japan 2018 Miss Sherlock e përshtat lirshëm këtë histori për finalen e serisë së saj "The Dock". Në këtë version, skena e famshme në Reichenbach Falls zëvendësohet nga një skenë analoge e vendosur në një "Reichenbach Building" imagjinar në Tokio.

Një hark i serisë japoneze të mangave Moriarty the Patriot, një seri që shfaq një Moriarty të ri si konsulent krimi, është emëruar sipas përkthimit japonez të titullit të tregimit. Dy episodet e fundit, "The Final Problem Act 1" dhe "The Final Problem Act 2", shfaqin Sherlock dhe William (Moriarty) duke rënë nga Tower Bridge në lumin Thames, megjithëse zbuluan se të dy janë gjallë dhe në Zvicër.[10]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime
  1. ^ Doyle, Arthur Conan; Giddings, Robert (2009), Favourite Sherlock Holmes stories (në anglisht), Atlantic, ISBN 978-1-84354-910-9
  2. ^ a b c d e "Sherlock Holmes success no mystery" (në anglisht). swissinfo.ch. 19 maj 2006. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2020. Marrë më 5 nëntor 2012.
  3. ^ Smith (2014), p. 100.
  4. ^ a b Cawthorne (2011), p. 94.
  5. ^ "McClure's Magazine v.2 1893-1894 Dec-May". HathiTrust Digital Library (në anglisht). fq. 59 volumes. Marrë më 12 nëntor 2020.
  6. ^ Klinger, Leslie (ed.). The New Annotated Sherlock Holmes, Volume I (New York: W. W. Norton, 2005). pp. 716, 745. ISBN 0-393-05916-2
  7. ^ Cawthorne (2011), p. 75.
  8. ^ a b c "The curious case of the Sherlock Holmes pilgrims" (në anglisht). Prospect. 31 tetor 2012. Marrë më 5 nëntor 2012.
  9. ^ Tilly, Chris (2011-02-22). "Sherlock Holmes: A Game of Shadows Preview". IGN (në anglisht). Marrë më 2020-06-06.
  10. ^ Mateo, Alex (3 nëntor 2020). "Moriarty the Patriot Manga's 'The Final Problem' Arc Reaches Climax in 14th Volume". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 12 nëntor 2020.
Burime

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]