Sherlock Holmes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilustrimi i Sherlock Holmes nga Sidney Paget

Sherlock Holmes është një detektiv fiktiv privat i krijuar nga autori britanik Arthur Conan Doyle. Duke iu referuar vetes si një "detektiv këshillues" në tregime, Holmes është i njohur për aftësitë e tij me vëzhgim, zbritje, shkencë mjekoligjore dhe arsyetim logjik që kufizohet në fantastik, të cilin ai e përdorë kur heton çështjet për një larmi klientësh, përfshirë Scotland Yard.

Paraqitja e tij e parë ishte në A Study in Scarlet, duke e bërë perzonashin më të popullarizuar me serinë e parë të tregimeve të shkurtra në The Strand Magazine, duke filluar me "Një Skandal në Bohemi" në vitin 1891; tregime shtesë u shfaqën nga atëherë deri në vitin 1927, përfundimisht gjithsej katër romane dhe 56 tregime të shkurtra. Të gjitha përveç njërit u vendosën mes viteve 1880 dhe 1914. Shumica janë rrëfyer nga personazhi i mikut dhe biografit të Holmes, Dr. John H. Watson, i cili zakonisht shoqëron Holmes gjatë hetimeve të tij dhe shpesh ndan lagje me të në adresën e 221B Baker Street, Londër, ku fillojnë shumë nga tregimet.

Personazhi i Sherlock Holmes u adoptua në shumë filma, seriale, filma vizatimor, video lojëra dhe media tjerë.

Frymëzimi i personazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arthur Conan Doyle (1859–1930), krijuesi i Sherlock Holmes, në vitin 1914

C. Auguste Dupin i Edgar Allan Poe në përgjithësi njihet si detektivi i parë fiktiv dhe shërbeu si prototip për shumë personazhe të mëvonshëm, përfshirë Holmes.[1] Conan Doyle dikur shkroi: "Secila [nga tregimet e detektivëve të Poe] është një rrënjë nga e cila është zhvilluar një letërsi e tërë ... Ku ishte tregimi i detektivit derisa Poe të merrte frymën e jetës në të?"[2] Në mënyrë të ngjashme, tregimet e Monsieru LecoqÉmile Gaboriau ishin jashtëzakonisht të njohura në kohën kur Conan Doyle filloi të shkruante Holmes, dhe fjalimi dhe sjellja e Holmes ndonjëherë pason atë të Lecoq.[3] Holmes dhe Watson diskutojnë Dupin dhe Lecoq afër fillimit të A Study in Scarlet.[4]

Conan Doyle tha vazhdimisht se Holmes ishte frymëzuar nga figura e jetës reale të Joseph Bell, një kirurg në Royal Infirmary of Edinburgh, të cilin Conan Doyle e takoi në vitin 1877 dhe kishte punuar si nëpunës. Ashtu si Holmes, Bell u njoh për nxjerrjen e konkluzioneve të gjera nga vëzhgime minutash.[5] Sidoqoftë, ai më vonë i shkruajti Conan Doyle: "Ju jeni vetë Sherlock Holmes dhe mirë e dini atë".[6] Sir Henry Littlejohn, kryetar i Jurisprudencës MjekësoreShkollën Mjekësore të Edinburgut, përmendet gjithashtu si një frymëzim për Holmes. Littlejohn, i cili ishte gjithashtu krirug policie dhe zyrtar i Mjekësisë së Shëndetit në Edinburgh, i dha Conan Doyle një lidhje midis hetimit mjekësor dhe zbulimit të krimit.[7]

Frymëzime të tjera të mundshme janë propozuar, megjithëse nuk u pranuan kurrë nga Doyle, të tilla si Maximilien Heller, nga autori francez Henry Cauvain. Në këtë roman të vitit 1871 (gjashtëmbëdhjetë vjet para shfaqjes së parë të Sherlock Holmes), Henry Cauvain imagjinoi një detektiv të dijshëm, depresiv, anti-shoqëror, duhanpirës, që vepronte në Paris.[8][9][10] Nuk dihet nëse Conan Doyle e lexoi romanin, por ai ishte i rrjedhshëm në frëngjisht.[11] Në mënyrë të ngjashme, Michael Harrison sugjeroi që një "detektiv këshillues" i vetë-stiluar gjerman i quajtur Walter Scherer mund të ketë qenë modeli për Holmes.[12]

Biografia e personazhit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detajet e jetës së Sherlock Holmes në tregimet e Conan Doyle janë të pakta dhe shpesh të paqarta. Sidoqoftë, përmendet për jetën e tij të hershme dhe familjen e zgjeruar pikturojnë një panoramë biografike të lirshme të detektivit.

Një deklaratë e moshës së Holmes në "His Last Bow" vendos vitin e tij të lindjes më 1854; tregimi, i vendosur në gusht të vitit 1914, e përshkruan atë si gjashtëdhjetë vjeçar.[13] Prindërit e tij nuk përmenden, megjithëse Holmes përmend se "paraardhësit e tij" ishin "pronarë të vendit". Në "Aventura e Interpretuesit Grek", ai pretendon se gjyshja e tij ishte motra e artistit francez Vernet, pa sqaruar nëse ky ishte Claude Joseph, Carle, ose Horace Vernet. Vëllai i Holmes, Mycroft, shtatë vjet më i moshuar, është një zyrtar qeveritar. Mycroft ka një pozicion unik të shërbimit civil si një lloj baze të dhënash njerëzore për të gjitha aspektet e politikës qeveritare. Sherlock e përshkruan vëllain e tij si më inteligjentin e të dyve, por vëren se Mycroft i mungon ndonjë interes për hetime fizike, duke preferuar të kalojë kohën e tij në Klubin Diogenes.[14][15]

Holmes thotë se ai së pari zhvilloi metodat e tij të zbritjes si student; rastet e tij të hershme, të cilat ai ndoqi si amator, vinin nga studentë të universitetit.[16] Një takim me babanë e një shoku të klasës e çuan atë të përvetësojë detektimin si profesion.[17]

Për shkak vështërsive, Holmes dhe Dr. Watson ndajnë dhomën së bashku në 221B Baker Street, Londër.[18] Vendbanimi është në pronësi të Mrs. Hudson.[19] Holmes punon si detektiv për njëzet e tre vite ku ndihmohet nga Watson për shtatëmbëdhjetë vjet.[20]

Conan Doyle vrau Holmes në një betejë të fundit me organizatorin kriminelë Profesor James Moriarty[21] në "Problemi i Fundit" (botuar më 1893, por vendosur më 1891), si Conan Doyle mendoi se "energjitë e mia letrare nuk duhet të drejtohen shumë në një kanal".[22] Legjenda thotë se londinezët ishin aq të shqetësuar kur dëgjuan lajmet për vdekjen e Holmes saqë mbanin rrathë të zinj në zi, megjithëse nuk ka asnjë burim të njohur bashkëkohor për këtë; referenca më e hershme e njohur për ngjarje të tilla vjen nga viti 1949.[23] Sidoqoftë, reagimi i regjistruar i publikut ndaj vdekjes së Holmes ishte ndryshe nga gjithçka që ishte parë më parë për ngjarje imagjinare.[24]

Pasi i rezistoi presionit publik për tetë vjet, Conan Doyle shkruajti The Hound of the Baskervilles (serializuar më 1901–2012, me një vendosmëri të nënkuptuar para vdekjes së Holmes). Në vitin 1903, Conan Doyle shkroi "Aventura e Shtëpisë së Zbrazët"; vendosur më 1894, Holmes rishfaqet, duke i shpjeguar Watson, i cili ishte i mahnitur, se ai kishte falsifikuar vdekjen e tij për të mashtruar armiqtë e tij.[25] Pas "Aventurës së Shtëpisë së Zbrazët", Conan Doyle do të shkruante në mënyrë sporadike histori të reja të Holmes deri në vitin 1927.

Përshtatjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tregimet e Sherlock Holmes ishin shumë të njohura si përshtatje për skenën, dhe më vonë në film dhe televizion. Rekordet Botërore Guinness e ka renditur Holmes si personazhin letrar më të portretizuar në histori të filmit dhe televizionit, me më shumë se 75 aktorë që luajnë rolin në mbi 250 prodhime.[26]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Sova, Dawn B. (2001). Edgar Allan Poe: A to Z (bot. Paperback). New York: Checkmark Books. fq. 162–163. ISBN 0-8160-4161-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Knowles, Christopher (2007). Our Gods Wear Spandex: The Secret History of Comic Book Heroes. San Francisco: Weiser Books. fq. 67. ISBN 978-1-57863-406-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Conan Doyle, Arthur (1993). Lancelyn Green, Richard (red.). The Oxford Sherlock Holmes: The Adventures of Sherlock Holmes. Oxford: Oxford University Press. fq. xv. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Klinger III, pp. 42-44—A Study in Scarlet
 5. ^ Lycett, Andrew (2007). The Man Who Created Sherlock Holmes: The Life and Times of Sir Arthur Conan Doyle. Free Press. fq. 53–54, 190. ISBN 978-0-7432-7523-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Barring-Gould, William S. (1974). The Annotated Sherlock Holmes. Clarkson N. Potter, Inc. fq. 8. ISBN 0-517-50291-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Doyle, A. Conan (1961). The Boys' Sherlock Holmes, New & Enlarged Edition. Harper & Row. fq. 88. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Cauvain, Henry (2006). Peter D. O'Neill, foreword to Maximilien Heller. ISBN 9781901414301. Marrë më 10 nëntor 2015. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "¿Fue Sherlock Holmes un plagio?". ABC. Marrë më 10 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Maximilien Holmes. How Intertextuality Influences Translation, by Sandro Maria Perna, Università degli Studi di Padova 2013/14" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 nëntor 2018. Marrë më 10 nëntor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "France". The Arthur Conan Doyle Encyclopedia. Marrë më 22 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Brown, David W. (14 maj 2015). "15 Curious Facts About Sherlock Holmes and the Sherlockian Subculture". Mental Floss. Marrë më 15 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Klinger II, p. 1432—"His Last Bow"
 14. ^ Klinger I, pp. 637-639—"Aventura e Interpretuesit Grek"
 15. ^ Quigley, Michael J. "Mycroft Holmes". The Official Conan Doyle Estate Ltd. Marrë më 2019-12-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 16. ^ Klinger I, pp. 529-531—"The Adventure of the Musgrave Ritual"
 17. ^ Klinger I, pp. 501-502—"Aventura e Gloria Scott"
 18. ^ Klinger III, pp. 17-18, 28—A Study in Scarlet
 19. ^ Birkby, Michelle. "Mrs Hudson". The Official Conan Doyle Estate Ltd. Marrë më 2019-12-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 20. ^ Klinger II, pp. 1692, 1705-1706—"The Adventure of the Veiled Lodger"
 21. ^ Walsh, Michael. "Professor James Moriarty". The Official Conan Doyle Estate Ltd. Marrë më 2019-12-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 22. ^ Klinger II, p. 1448—The Case-book of Sherlock Holmes
 23. ^ Calamai, Peter. "A Reader Challenge & Prize". The Baker Street Journal. Marrë më 25 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Armstrong, Jennifer Keishin (2016-01-06). "How Sherlock Holmes changed the world". BBC. Marrë më 20 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 25. ^ Klinger I, pp. 791-794— "Aventura e Shtëpisë së Zbrazët"
 26. ^ "Sherlock Holmes awarded title for most portrayed literary human character in film & TV". Guinness World Records (në anglishte britanike). 2012-05-14. Marrë më 2020-01-05.