Morfina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Model i animuar i molekulës së Morfinës
Modeli tredimensional
Modeli në formë topash

Morfina është një opiat i fortë që gjendet natyrshëm në opium, një rrëshirë kafe e errët në lulekuqe (Papaver somniferum). Përdoret kryesisht si ilaç kundër dhimbjeve, dhe gjithashtu përdoret zakonisht për argëtim, ose për të bërë opioidë të tjerë të paligjshëm. Ka metoda të shumta që përdoren për administrimin e morfinës: orale; nëngjuhësore; përmes inhalimit; injeksion në një muskul; me injeksion nën lëkurë; në mënyrë intravenoze; injeksion në hapësirën rreth palcës kurrizore; transdermale; ose nëpërmjet supozitorit rektal. Ai vepron drejtpërdrejt në sistemin nervor qendror (CNS) për të nxitur analgjezi dhe për të ndryshuar perceptimin dhe reagimin emocional ndaj dhimbjes. Varësia dhe toleranca fizike dhe psikologjike mund të zhvillohen me administrim të përsëritur. Mund të merret si për dhimbje akute ashtu edhe për dhimbje kronike dhe përdoret shpesh për dhimbjet nga infarkti i miokardit, gurët në veshka dhe gjatë lindjes. Efekti maksimal i tij arrihet pas rreth 20 minutash kur administrohet në mënyrë intravenoze dhe 60 minutash kur merret nga goja, ndërsa kohëzgjatja e efektit të tij është 3-7 orë. Formulimet me veprim të gjatë të morfinës janë të disponueshme si MS-Contin, Kadian dhe emra të tjerë të markave, si dhe në mënyrë gjenerike.

Efektet anësore potencialisht serioze të morfinës përfshijnë uljen e përpjekjeve të frymëmarrjes, të vjella, të përziera dhe presionin e ulët të gjakut. Morfina është e varur dhe e prirur ndaj abuzimit. Nëse doza zvogëlohet pas përdorimit afatgjatë, mund të shfaqen simptoma të tërheqjes së opioideve. Efektet anësore të zakonshme të morfinës përfshijnë përgjumje, të vjella dhe kapsllëk. Këshillohet kujdes për përdorimin e morfinës gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji, pasi mund të ndikojë në shëndetin e foshnjës.

Morfina u izolua për herë të parë midis 1803 dhe 1805 nga farmacisti gjerman Friedrich Sertürner. Në përgjithësi besohet se ky është izolimi i parë i një përbërësi aktiv nga një bimë. Merck filloi ta tregtonte atë në mënyrë komerciale në 1827. Morfina u përdor më gjerësisht pas shpikjes së shiringës hipodermike në 1853-1855. Sertürner fillimisht e quajti substancën morphium, sipas perëndisë greke të ëndrrave, Morpheus, pasi ajo ka një tendencë për të shkaktuar gjumë.

Burimi kryesor i morfinës është izolimi nga kashta e lulëkuqes së lulëkuqes së opiumit. Në vitin 2013 u prodhuan rreth 523 ton morfinë. Përafërsisht 45 tonë u përdorën drejtpërdrejt për dhimbje, një rritje prej 400% gjatë njëzet viteve të fundit. Përdorimi më i madh për këtë qëllim ishte në botën e zhvilluar. Rreth 70 për qind e morfinës përdoret për të prodhuar opioidë të tjerë si hidromorfoni, oksimorfoni dhe heroina. Është një medikament i Programit IIShtetet e Bashkuara, Klasa A në Mbretërinë e Bashkuar dhe Programi I në Kanada. Është në listën e barnave thelbësore të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Morfina shitet me shumë emra markash. Në vitin 2020, ishte ilaçi i 140-të më i zakonshëm në Shtetet e Bashkuara, me më shumë se 4 milionë receta.

Emra Tregtisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morphine është tregtuar nën emra shumë marka të ndryshme në pjesë të ndryshme të botës :

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reklame për mjekimin Addictions Morphine ca. 1900 [1] Një ampule e morfinë me gjilpërë integrale për përdorim të menjëhershëm. Nga Lufta e Dytë Botërore. Në ekspozim në Muzeun Medical Services Ushtrisë.

Një bazë opiumi-eliksir i ngjashëm me morfina është përdorur nga alchemists e herë bizantine, por kur turqit pushtuan bizantin otoman, ishte e humbur.[2] Rreth 1522, Paracelsus gjetën formulën për këtë eliksir. Ai e emëroi atë, tretësirë opiumi nga fjala latinisht kuptim laudare "për lavdërim", me sa duket për shkak të efekteve të saj anë të këndshme. Kjo eliksir është përdorur nga Paracelsus si një vrasës dhimbje fuqishëm, dhe ai nuk ka shitur atë në publik shpesh. Më vonë, në mes të shekullit të 18 dhe 19, tretësirë opiumi u bë një standard mjekësor dhe çdo mjeku kryer atë në thes e tij mjekësor.

Morphine u zbulua si Alkaloid parë aktiv nxjerrë nga opiumi bimore lulëkuqe në 1804 në Paderborn, Gjermani, [3] [4] drogës ishte tregtohet e parë të publikut në përgjithësi nga Sertürner dhe kompanisë në 1817 si një analgjezik, dhe gjithashtu si një trajtimit të varësisë opiumit dhe alkoolit. Më vonë u zbulua se ishte më shumë morfinë Addictive se ose alkool apo opiumi, dhe përdorimin e tij të gjerë, gjatë Luftës Civile Amerikane thuhet se ka rezultuar në mbi 400.000 [5] sufferers nga sëmundje "ushtar" i varësisë morfinë. [6] [7] Kjo Ideja ka qenë një subjekt i debatit, siç ka pasur sugjerime se një sëmundje e tillë ishte në fakt një mashtrim. [8] [9]

Diacetylmorphine (e njohur më mirë si heroina) ishte sintetizohet nga morfinë në vitin 1874 dhe solli në tregun nga Bayer në 1898. Heroinë është përafërsisht 1,5-2 herë më i fuqishëm se morfina në një miligram-për-bazë miligram. Duke përdorur një shumëllojshmëri e subjektiv dhe masat objektiv, një studim rreth potencë relative të heroinës për në morfinë administruar intravenoz tek postimi i-varur të 1,80-2,66 mg e sulfate morfinë për 1 mg të hydrochloride diamorphine (heroina). [10]

Morphine u bë një substancë të kontrolluar në SHBA nën Aktin Narkotikëve Harrison Tatimore e 1914, dhe posedim pa një recetë në SHBA është një vepër penale. Morphine ishte më së shpeshti abuzuar narkotike analgjezik në botë deri heroinë u sintetizuar dhe hyri në përdorim. Deri sintezë e dihydromorphine (ca. 1900), klasa dihydromorphinone e opioids (1920), dhe oxycodone (1916) dhe droga të ngjashme, përgjithësisht ka pasur droga të tjera në të njëjtën gamë të efikasitetit si opiumi, morfina, dhe heroinë, me sintetike ende disa vite larg (pethidine u shpik në Gjermani në vitin 1937) dhe agonists opioid mes gjysmë-sintetike janë analoge dhe derivatet e codeine si dihydrocodeine (Paracodin), ethylmorphine (Dionine), dhe benzylmorphine (Peronine). Edhe sot, morfina është më i kërkuar pas recetë të narkotikëve nga heroinës kur heroina të pakta, të gjitha gjërat e tjera janë të barabarta; kushtet dhe preferencat lokale, shfrytëzuesi mund të shkaktojë hydromorphone, oxycodone oxymorphone, lartë-dozë, ose Methadone dextromoramide si edhe në raste të veçanta tilla si 1970 Australi, në fillim se lista e veçantë. Stop-droga hendek të përdorura nga numri më i madh absolut i heroinës është ndoshta codeine, me përdorim të rëndësishëm edhe dihydrocodeine, derivateve lulëkuqe kashtë si bishtajë lulekuqe dhe çaj lulekuqe farë, propoxyphene, dhe cheap.

Formula strukturore e morfinë ishte vendosur nga 1925. Së paku tre metodat e sintezë i përgjithshëm i morfinë nga nisja e materialeve të tilla si katran dhe distillates naftës janë patentuar, e parë e cila u njoftua në vitin 1952, nga Dr Gates Marshall D., Jr në Universitetin e Rochester. [11 ] Megjithatë, shumica dërrmuese e morfinë rrjedh nga opiumi lulekuqe nga ose metodën tradicionale të grumbullimit latex nga kashtë shënoi, pods paarrirë i lulekuqe, ose duke përdorur proceset lulekuqe, pods të thata dhe vjen e uzinës, më e përhapur i cili u shpik në Hungari në 1925 dhe shpallur në vitin 1930 nga kimisti János Kábay.

Në vitin 2003, nuk ishte zbulimi i morfinë endogjen natyrisht që ndodhin në trupin e njeriut. Tridhjetë vjet spekulime janë bërë në këtë temë, sepse atje ishte një receptor që me sa duket reagoi vetëm për morfinë: mu3 receptorin narkotik në indet e njeriut. [12] që formojnë qelizat e njeriut në reagim të qelizave kanceroze neuroblastoma janë gjetur gjurmë të përmbajnë shumat e morfinë endogjen.

Indikacionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Morphine mund të përdoret si një analgjezik në settings spital për te çliruar :

dhimbje në infarkt miokardi dhimbje në krizë qelizë drapër dhimbje lidhur me kushtet kirurgjikale, para dhe postoperatively dhimbje lidhur me trauma dhimbje nga gurët në veshka (dhimbje barku i veshkave, ureterolithiasis) dhimbje prapa

Morphine mund të përdoret gjithashtu :

 • si zëvendësues një anestezi të përgjithshme
     anestezi epidural ose intrathecal analgesia
     për kujdesin lehtësues (për shembull, për të lehtësuar dhimbjen pa mjekimin themelor për këtë arsye, zakonisht për shkak se kjo e fundit është gjetur e pamundur)
     si një antitussive për kollën rëndë
     në formë nebulized, për trajtimin e dyspnea, ndonëse dëshmitë për efikasitetin është të pakta. [15] Dëshmi është më e mirë për rrugë të tjera. [16]
     si antidiarrheal në kushte kronike (p.sh., për diarrenë lidhur me AIDS, megjithëse loperamide (jo-opioid zhytur duke vepruar vetëm në zorrë) është më i zakonshëm që përdoret opioid për diarre).

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

kapsllëk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si loperamide dhe opioids të tjera, akte morfinë në rrjet myenteric në traktin e zorrëve, duke reduktuar lëvizshmëri gut, që shkaktojnë kapsllëk. Efektet gastrointestinale të morfinë kryesisht janë të ndërmjetësuara nga μ-opioid receptor në zorrë. Nga pengon stomakut zbrazjes dhe reduktimin peristaltikės shtytës të, zvogëlon zorrë morfinë norma e tranzitit zorrëve. Reduktimi në tajitje zorrë dhe rrit për thithjen e zorrëve fluide të kontribuojë gjithashtu për efekt constipating. Opioids gjithashtu mund të veprojë në mënyrë indirekte përmes spazma gut gut tonik pas ndalimin e prodhimit oksidit nitrik. [17] Ky veprim u treguar në kafshët kur një shenjë paralajmëruese oksid nitrik, L-Arginine, përmbyset morfinë-i detyruar ndryshimet në lëvizshmëri zorrë. [18] [redakto] varësisë

Në studimet e kontrolluara duke krahasuar efekte fiziologjike dhe subjektiv i injektuar heroinë dhe morfinë në individë të varur parë të opiates, subjektet tregoi asnjë preferencë për një drogës mbi tjera. Equipotent, kurse kishte injektuar doza të krahasueshme veprimit, pa ndonjë ndryshim në vetë subjekteve-të vlerësuarat ndjenjat e eufori, ambicie, nervozizmi, relaksim, të qenët i përgjumur, ose sleepiness. [10] Short-term studimet e varësisë nga studiues të njëjtën treguar se toleranca zhvilluar në një përqindje të ngjashme për të dy heroinë dhe morfinë. Kur në krahasim me opioids hydromorphone, fentanyl, oxycodone, dhe pethidine / meperidine, Ish narkomanët treguan një preferencë të fortë për heroinë dhe morfinë, duke sugjeruar se heroinë dhe morfinë janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj keqpërdorimit dhe varësisë. Morfinë dhe heroinë ishin edhe shumë më shumë gjasa për të prodhuar eufori dhe efekte të tjera pozitive subjektive kur krahasohet me këto opioids të tjera. [10]

Studime të tjera, të tilla si eksperimente Park Miu, sugjerojnë se morfina është fizikisht e varur më pak se të tjerët bëjnë me dije, dhe studimet më të varësisë morfinë vetëm tregojnë se "kafshët rëndë në gjendje të vështirë, si njerëz rëndë në gjendje të vështirë, do të lehtësojë ankth e tyre nëse ata mund të pharmacologically." [19] Në këto studime, minjtë me një morfinë "varësisë" tejkaluar varësinë e tyre veten e tyre kur vendosen në mjedise të jetesë më të mirë me hapësirë të mjaftueshme, ushqim të mirë, shoqëri, zonat për stërvitje, si dhe zonat për privacy. Më shumë kërkime të kohëve të fundit ka treguar se një mjedis i pasuruar mund të ulur varësinë morfinë në minj. [20]

Morphine është një substancë potencialisht shumë Addictive. Kjo mund të shkaktojë varësi psikologjike dhe varësinë fizike, si dhe tolerancës, me një potencial të varësisë identike me atë të heroinës. Kur përdorur ilegalisht, një zakon shumë të rënda narkotike mund të zhvillohet në një çështje javësh, kurse normat e varësisë iatrogenic morfinë kanë, në bazë të një numri të studimeve, mbeti gati konstante në një rast në 150-200 për të paktën dy shekuj. [Redakto ] Në prani të dhimbjeve dhe çrregullime të tjera për të cilat morfinë është treguar, një kombinim i faktorëve psikologjik dhe fiziologjik priren për të parandaluar e vërtetë nga varësia në zhvillim, edhe pse varësi fizike dhe toleranca do të zhvillojë me terapi të zgjatur opioid. Këto dy faktorë nuk mund të shtoni deri në varësinë pa varësinë psikologjike e cila manifestohet kryesisht si një i sëmurë kërkojnë orientim për të drogës. [Citim i duhur]

Tolerancë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tolerancë ndaj efekteve analgjezik të morfinë është mjaft i shpejtë. Ka disa hipoteza rreth asaj se si e zhvillon tolerancë, duke përfshirë fosforilim opioid receptor (e cila do të ndryshojë strukturë receptor), decoupling funksional të receptorėve nga G-proteina (që çon në desensitization receptor), [21] internalization mu-opioid receptor dhe / ose receptor poshtë -rregullimi (reduktimin e numrit të receptorėve në dispozicion për morfinë për të vepruar në), dhe upregulation e shtegut kampin (një mekanizëm counterregulatory për efekte opioid) (Për një përmbledhje e këtyre proceseve, shih Koch dhe Hollt. [22]) LPK-së mund të ndërmjetësojë disa kundër-shtigjet rregullativ përgjegjës të tolerancës opioid. LPK-droga antagonist, veçanërisht proglumide, kanë treguar për të ngadalësuar zhvillimin e tolerancës në morfinë. [redakto] Tërheqja

Simptome të tërheqjes lidhur me varësisë morfinë kanë përvojë zakonisht pak para kohës së planifikuar dozë tjetër, nganjëherë brenda si fillim si disa orë (zakonisht midis 6-12 orë), pasi administrata e fundit. Hershëm simptoma përfshijnë sytë e përlotur, pagjumësi, diarre, hundë i lëngshëm, yawning, dysphoria, dhe djersitje dhe në disa raste një dëshirë të fortë të drogës. Dhimbje koke Rënda, shqetësim, irritim, humbje e oreksit, dhimbje të trupit, dhimbje të forta të barkut, nauze dhe vjellje, të dridhura, dhe madje edhe më të forta dhe mall më shumë intensiv të drogës duket si sindromi zhvillohet. Depresion të ashpër dhe të vjella janë shumë të zakonshme. Gjatë periudhës së tërheqjes akute systolic dhe diastolic rritjen e tensionit të gjakut, zakonisht më tej nivelet e para-morfinë, dhe rritje të normës zemër, [23] të cilat potencialisht mund të shkaktojë sulm në zemër, trombozë gjaku, apo goditje në tru.

Dridhura ose flashes ftohtë me gunga patë ( "gjel deti i ftohtë") alternuara me (flashes t'i shtyer të nxehtë), duke nisur lëvizjet e këmbëve ( "nisur zakonin" [24]) dhe djersitje të tepërt edhe simptomat janë karakteristike. [25] dhimbje të mëdha në eshtrat dhe muskujt e mbrapa dhe gjymtyrë të ndodhë, si nuk spazma e muskujve. Në çdo moment gjatë këtij procesi, një narkotike të përshtatshëm, mund të administrohet që do të ndryshojë në mënyrë dramatike simptome tërheqjes. Simptoma kryesore tërheqjes pik midis 48 dhe 96 orë pas doza e fundit dhe bie pas rreth 8 deri 12 ditësh. Sudden tërheqje nga përdoruesit varur që janë me shëndet të dobët është shumë e rrallë fatale. Tërheqja Morphine është konsideruar më pak i rrezikshëm se alkooli, barbiturate, ose tërheqjen benzodiazepine. [26]

Varësi psikologjike lidhur me varësisë morfinë është komplekse dhe të zgjatura. Long pas nevojë fizike për morfinë ka kaluar, zakonisht varësinë e do të vazhdojnë të mendojnë dhe flasin për përdorimin e morfinë (apo droga të tjera) dhe të ndjehen të zhytur plotësisht të çuditshme apo përballimin me aktivitetet e përditshme, pa qenë nën ndikimin e morfinë. Tërheqje Psikologjike nga morfina është një proces shumë i gjatë dhe i dhimbshëm. [27] Addicts shpesh vuajnë nga depresioni i rëndë, ankthi, pagjumësia, swings humor, amnezi (harresë), vetë-respekt të ulët, konfuzion, paranojës dhe çrregullime të tjera psikologjike. Varësi psikologjike në morfinë mund dhe zakonisht nuk, e fundit një jetës. [28] Nuk ka një probabilitet të lartë që rikthim do të ndodhë pas tërheqjes morfinë kur as mjedisin fizik as motivators sjelljes që kanë kontribuar për të abuzimit janë ndryshuar. Dëshmia për të morfinë për Addictive dhe natyra përforcuar është normë e saj rikthim. Abuzuesit e Morphine (dhe heroina), ka një nga normat më të larta rikthim midis të gjithë përdoruesit e drogës.

Hepatiti C[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studjuesit në Universitetin e Pensilvanisë kanë treguar se tërheqja morfinë komplikon hepatitit C, duke mposhtur IFN-alfa-imunitet dhe rritjen e ndërmjetësuara replikimin virus. Virusi Hepatiti C (HCV) është e zakonshme në mesin e përdoruesve të drogës nëpërmjet venave. Kjo shoqatë e lartë ka piqued interes në përcaktimin e efekteve të abuzimit të drogës, veçanërisht morfinë dhe heroinë, në progresion të sëmundjes. Zbulimi i një shoqate të tillë do të ndikonte trajtimin e infeksionit të dyja HCV dhe abuzimit të drogës. [29]

Overdose[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një mbidozë morfinë ndodh me dashje apo rastësisht duke marrë shumë nga ai. Një dozë tepër e madhe mund të shkaktojë dhe vdekje asphyxia nga depresioni respirator në qoftë se personi nuk ka marrë kujdes mjekësor apo një antidot menjëherë. [30]

Trajtimit të përfshijnë administrimin e aktivizimit qymyr druri, lëngje intravenoze, laxatives dhe naloxone. Fundit është një antidot për efekt të kundërt helm. Doza e shumëfishtë e saj mund të jetë e nevojshme. [30] [redakto] Contraindications

Kushtet e mëposhtme janë të afërm për contraindications morfinë:

 • Depresion akute respiratore
 • Dështimi i veshkave (për shkak të akumulimit të morfinë metabolitėve-3-glucuronide dhe morfinë-6-glucuronide)
 • Toksiciteti kimike (potencialisht vdekjeprurës në lëndët tolerancë të ulët)
 • Presion ngritur intracranial, duke përfshirë lëndimet kokë (rreziku i përkeqësimit të depresionit respirator)
 • Dhimbje barku në tëmth. [31]

Edhe pse ka qenë më parë ishte menduar se morfina contraindicated në pancreatitis akute, një përmbledhje e letërsisë nuk tregon prova për këtë

Farmakologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opioids endogjen përfshijnë endorphins, enkephalins, dynorphins, dhe madje edhe vetë morfinë. Morphine duket të imitoj endorphins. Endorphins endogjen janë përgjegjës për analgesia (uljen e dhimbje), duke shkaktuar sleepiness, dhe ndjenjat e kënaqësi. Ata mund të lirohet në përgjigje të dhimbjes, ushtrimi i zellshëm, orgazmë, ose eksitim.

Morphine është prototip i drogës narkotike dhe është standard ndaj të cilit të gjitha opioids tjera janë testuar. Ajo bashkëvepron kryesisht me μ-opioid receptor. Këto μ-faqet e detyrueshme janë të shpërndara discretely në trurin e njeriut, me densiteti i lartë në amygdala prapmë, hypothalamus, thalamus, caudatus bërthamën, putamen, dhe disa zona cortical. Ata janë gjetur gjithashtu në axons terminali i afferents kryesor brenda laminae I dhe II (substantia gelatinosa) të palcës kurrizore dhe në bërthamën e nervore spinale trigeminal. [33]

Morphine është një phenanthrene agonist opioid receptor - efekti i saj kryesor është e detyrueshme për të dhe aktivizimin μ-opioid receptorėt në sistemin qendror nervor. Në cilësimet klinike, morfinë ushtron ndikimin e saj kryesore farmakologjike në sistemin qendror nervor dhe traktit gastrointestinal. Veprimet e tij parësor me vlera terapeutike janë analgesia dhe qetësim. Aktivizimi i μ-opioid receptor është e lidhur me analgesia, qetësim, eufori, varësi fizike, dhe depresioni respirator. Morphine është një veprim i shpejtë narkotike, dhe ajo është e njohur se i lidh shumë fort për të receptorėt μ-opioid, dhe për këtë arsye, ai shpesh ka një incidencë më të lartë të eufori / dysphoria, depresion respirator, qetësim, pruritus, tolerancë, dhe fizike dhe varësia psikologjike kur në krahasim me opioids të tjera në doza equianalgesic. Morphine është gjithashtu një κ-opioid dhe agonist δ-opioid receptor, κ-opioid veprim është lidhur me analgesia kurrizor, miosis (i vockël nxënësve) dhe efektet psychotomimetic. δ-opioid është menduar të luajë një rol në analgesia. [33] Edhe pse morfinë nuk lidhen me σ-opioid receptor, ajo ka treguar se agonists SIGMA, të tilla si (+ pentazocine), armiqësoj analgesia morfinë, dhe kundërshtarët e SIGMA zgjeruar analgesia morfinë, [34] sugjeruar disa ndërveprim midis morfinë dhe σ-opioid receptor.

Efektet e morfinë mund të kundërshtoi me kundërshtarët e opioid si naloxone dhe naltrexone, zhvillimin e tolerancës në morfinë mund të inhibited nga kundërshtarët e NMDA si ketamine ose dextromethorphan. [35] rotacionin e morfinë me opioids kimikisht jo të ngjashme në afat të gjatë - trajtimin e dhimbjes do të ngadalësojë rritjen e tolerancës në afat të gjatë, veçanërisht agjentët e njohur që të ketë ndër të paplota në mënyrë të konsiderueshme toleranca me morfinë si levorphanol, ketobemidone, piritramide, dhe Methadone dhe derivatet e tij, të gjitha këto barna kanë gjithashtu antagonist pronave NMDA . Besohet se me opioid fortë ndër më të paplotë-tolerancë me morfinë është ose Methadone ose dextromoramide.

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Analgesics Stampa:Opioids

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull. ....