Jump to content

Joseph Bell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joseph Bell

Joseph Bell (2 dhjetor 1837 – 4 tetor 1911) ishte një kirurg skocez dhe pedagog në shkollën mjekësore të Universitetit të Edinburgut në shekullin e 19-të. Ai njihet më së miri si një frymëzim për personazhin letrar Sherlock Holmes.[1][2]

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bell ishte djali i Cecilia Barbara Craigie (1813–1882) dhe Benjamin Bell (1810–1883), dhe stërnipi i Benjamin Bell, që konsiderohet të jetë kirurgu i parë shkencor skocez. Në udhëzimet e tij, Joseph Bell theksoi rëndësinë e vëzhgimit të afërt në bërjen e një diagnoze. Për ta ilustruar këtë, ai shpesh zgjidhte një të huaj, dhe duke e vëzhguar atë, do të zbriste profesionin e tij dhe aktivitetet e fundit. Këto aftësi bëri që ai të konsiderohej pionier në shkencën mjekoligjore, (në veçanti patologji mjekoligjore), në një kohë kur shkenca ende nuk ishte përdorur gjerësisht në hetimet kriminale.

Bell ishte një nga mjekët e parë që insistoi që studentët e mjekësisë të lanin duart para se të ekzaminonin gratë shtatzëna pasi vinin nga morgu ose ligjëratat. Veprimet e tij shpëtuan jetën e shumë grave nëpër Central Belt.

Bell studioi mjekësi në Universitetin e Shkollës Mjekësore së Edinburgut dhe mori një MD më 1859. Gjatë kohës së tij si student, ai ishte anëtar i Shoqatës Mbretërore të Mjekësisë dhe mbajti një disertacion i cili është ende në zotërim të shoqatës sot. Bell shërbeu si kirurg personal i Mbretëreshës Victoria sa herë që vizitonte Skocinë. Ai gjithashtu botoi disa libra shkollorë mjekësorë. Bell ishte një anëtar i Kolegjit Mbretëror të Kirurgëve të Edinburgut (RSCEd), një drejtësi e paqes dhe një nënkryetare. Ai u zgjodh president i RSCEd në vitin 1887.

Joseph Bell vdiq më 4 tetor 1911. Ai u varros në Varrezat e Deanit në Edinburg së bashku me gruan e tij Edith Katherine Erskine Murray (1840-1874) dhe djalin e tyre Benjamin, dhe pranë komploteve të prindërve dhe vëllait të tij. Varri është në mes të rrugës përgjatë murit verior të seksionit verior deri në varrezat origjinale.

Frymëzimi i Sherlock Holmes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arthur Conan Doyle u takua me Bell në 1877 dhe shërbeu si nëpunës i tij në Royal Infirmary of Edinburgh. Doyle më vonë vazhdoi të shkruaj një seri tregimesh të njohura, të cilat paraqesin personazhin imagjinar Sherlock Holmes, i cili Doyle deklaroi se ishte i bazuar në mënyrë të lirshme në Bell dhe mënyrat e tij të vëzhguesit.[3] Bell ishte në dijeni të këtij frymëzimi. Sipas Irving Wallace (në një ese fillimisht në librin e tij The Fabulous Originals por më vonë u ribotua dhe azhurnuar në koleksionin e tij The Sunday Gentleman), Bell u përfshi në disa hetime policore, kryesisht në Skoci, siç është misteri i Ardlamontit i vitit 1893, zakonisht me ekspertin mjeko-ligjor Profesori Henry Littlejohn. Bell gjithashtu i dha analizën e tij për vrasjet e RrjepësitScotland Yard.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ R B Duthie (2004). Oxford Dictionary of National Biography (në anglisht). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/37175.
  2. ^ Rodin, Alvin (1985). "Review: Dr. Joe Bell by Ely Liebow". Journal of the History of Medicine and Allied Sciences (në anglisht). 40 (1): 107. doi:10.1093/jhmas/40.1.107.
  3. ^ Hume, Robert (4 nëntor 2011). "Fiction imitates real life in a case of true inspiration". Irish Examiner (në anglisht). Marrë më 14 nëntor 2018.