Scotland Yard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scotland Yard
New Scotland Yard
Shenja ikonë jashtë ndërtesës së New Scotland Yard në Victoria Embankment, City of Westminster. Shenja u bë e dukshme kur u vendos për herë të parë jashtë një ndërtese të mëparshme të Scotland Yard.
Informacion i përgjithshëm
Adresa
QytetiCity of Westminster, Londra e Madhe

Scotland Yard (zyrtarisht New Scotland Yard) është selia e Policisë Metropolitane, forca e policisë territoriale përgjegjëse për policimin e 32 lagjeveLondrës së Madhe. Emri i saj rrjedh nga vendndodhja e selisë origjinale të Policisë Metropolitane në 4 Whitehall Place, e cila kishte hyrjen e saj kryesore publike në rrugën Westminster të quajtur Great Scotland Yard.[1] Hyrja e Scotland Yard u bë hyrje publike dhe me kalimin e kohës "Scotland Yard" filloi të përdoret jo vetëm si emër i përbashkët i ndërtesës së selisë, por edhe si një metonim për vetë Shërbimin Policor Metropolitan (MPS) dhe oficerët e policisë, veçanërisht. detektivë, të cilët shërbejnë në të.[2] The New York Times shkroi në vitin 1964 se, ashtu si Wall Street i dha emrin e saj distriktit financiar të Nju Jorkut, Scotland Yard u bë emri për aktivitetin e policisë në Londër.[3]

Forca u zhvendos nga Great Scotland Yard më 1890, në një ndërtesë të sapopërfunduar në Victoria Embankment, dhe emri "New Scotland Yard" u miratua për selinë e re.[4] Një ndërtesë ngjitur u përfundua në vitin 1906. Një ndërtesë e tretë u shtua në vitin 1940. Në vitin 1967, MPS konsolidoi selinë e saj nga kompleksi me tre ndërtesa në një ndërtesë të lartë, të sapondërtuar "New Scotland Yard" në BroadwayVictoria aty pranë, më 16 shtator 1996. Në vitin 2013, u njoftua se forca do të lëvizte sërish në argjinaturën Victoria në Curtis Green Building të Westminster, e cila sipas traditës u riemërua, "New Scotland Yard."[5] Kjo lëvizje në New Scotland Yard u përfundua në vitin 2016.[6][7]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shërbimi i Policisë Metropolitane është përgjegjës për zbatimin e ligjit brenda Londrës së Madhe, duke përjashtuar miljen katrore të Qytetit të Londrës, i cili mbulohet nga Policia e Qytetit të Londrës, dhe London Underground dhe Hekurudha Kombëtare, të cilat janë përgjegjësi e Policisë së Transportit Britanik.

4 Whitehall Palace[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scotland Yard origjinal (në të majtë, me orën, pranë Zyrës së Transportit Publik) në 4 Whitehall Place

Policia Metropolitane u formua nga Robert Peel me zbatimin e Aktit të Policisë Metropolitane, miratuar nga Parlamenti në vitin 1829.[1] Peel, me ndihmën e Eugène-François Vidocq, zgjodhi vendin origjinal në Whitehall Place për selinë e re të policisë. Dy komisionerët e parë, Charles Rowan dhe Richard Mayne, së bashku me oficerë policie dhe staf të ndryshëm, pushtuan ndërtesën. Më parë një shtëpi private, 4 Whitehall Place mbështetej në një rrugë të quajtur Great Scotland Yard.

Kjo ndërtesë u ble nga operatori i hipermarketeve Lulu Group International më 2015 dhe u rizhvillua në një hotel luksoz, i operuar nga Hyatt, i cili u hap në dhjetor 2019.[8][9]

Victoria Embankment[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"New" Scotland Yard (i ndërtuar 1890 dhe 1906), i quajtur tani Norman Shaw Buildings; në të djathtë është ndërtesa Curtis Green (e bardhë), e cila u bë New Scotland Yard në nëntor 2016

Deri në vitin 1887, selia e Policisë Metropolitane ishte zgjeruar nga 4 Whitehall Place në disa adresa fqinje, duke përfshirë 3, 5, 21 dhe 22 Whitehall Place; 8 dhe 9 Great Scotland Yard, dhe disa stalla.[1] Përfundimisht, shërbimi e tejkaloi vendin e tij origjinal dhe selia e re e projektuar nga arkitekti Richard Norman Shaw u ndërtua në Victoria Embankment, me pamje nga lumi Thames, në jug të asaj që tani është selia e Ministrisë së Mbrojtjes. Në vitin 1888, gjatë ndërtimit të ndërtesës së re, punëtorët zbuluan bustin e copëtuar të një femre; çështja, e njohur si 'Misteri i Whitehall', nuk u zgjidh kurrë. Në vitin 1890, selia e policisë u zhvendos në vendndodhjen e re, e cila u quajt New Scotland Yard. Në këtë kohë, Policia Metropolitane ishte rritur nga 1,000 oficerë të saj fillestarë në rreth 13,000 dhe kishte nevojë për më shumë staf administrativ dhe një seli më të madhe. Rritja e mëtejshme e përmasave dhe e përgjegjësive të forcës kërkonte edhe më shumë administratorë dhe hapësirë. Prandaj, ndërtesat e reja u ndërtuan dhe përfunduan në 1906 dhe 1940, kështu që New Scotland Yard u bë një kompleks me tre ndërtesa. Dy ndërtesat e para janë tani një strukturë e renditur e klasës I të njohur si Norman Shaw Buildings.

Ndërtesa origjinale në 4 Whitehall Place ka ende një hyrje të pasme në Great Scotland Yard. Stallat për disa nga degët e montuara janë ende të vendosura në 7 Great Scotland Yard, përballë selisë së parë.

10 Broadway[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e mëparshme e New Scotland Yard në Victoria Street

Selia e Policisë Metropolitane u zhvendos në 8–10 Broadway më 1967, në një ndërtesë të re të ndërtuar në një vend që kufizohej gjithashtu me Victoria Street.

Në vitin 2008, Autoriteti i Policisë Metropolitane (MPA) bleu pronësinë e lirë të 10 Broadway për rreth 120 milionë funte.[10]

10 Broadway iu shit Abu Dhabi Financial Group në dhjetor 2014 për 370 milion £ dhe planet e rizhvillimit për një zhvillim me gjashtë ndërtesa, me përdorim të përzier u miratuan në shkurt 2016.[11] Pronësia iu kalua zyrtarisht nga MPA tek Abu Dhabi Financial Group kur zhvendosja përfundoi më 31 tetor 2016;[6] ndërtesa filloi prishjen më vonë atë vit.[12]

Vendndodhja e tanishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i tanishëm i New Scotland Yard, më parë Curtis Green Building

Në maj 2013, Policia Metropolitane konfirmoi se ndërtesa e New Scotland Yard në Broadway do të shitet dhe selia e forcës do të zhvendoset përsëri në Curtis Green Building në Victoria Embankment. Një konkurs u shpall për arkitektët për të ridizajnuar ndërtesën përpara se Policia Metropolitane të zhvendosej në të në vitin 2015.[13] Kjo ndërtesë më parë strehonte selinë e Policisë Territoriale dhe është ngjitur me New Scotland Yard origjinale (Norman Shaw North Building).

Shenja rrotulluese

Në dhjetor 2015 përfunduan punimet ndërtimore në pjesën e jashtme të Curtis Green Building.[14] Më 31 tetor 2016, stafi i Policisë Metropolitane u largua nga ndërtesa në 10 Broadway dhe u zhvendos në selinë e tyre të re.[6] Ndërtesa e re e New Scotland Yard do të hapej nga Mbretëresha Elizabeth II më 23 mars 2017, por po atë ditë u njoftua se hapja mbretërore do të shtyhej, për shkak të sulmit terrorist të ditës së mëparshme në Westminster.[7] Hapja u riorganizua për 13 korrik 2017.[15] Ashtu si të tre paraardhësit e tij, ai strehon Muzeun e Krimit të Metit (i njohur më parë si Muzeu i Zi), i themeluar më 1874, një koleksion me relikeve kriminale që nuk janë të hapura për publikun.[16]

Kultura popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scotland Yard është shfaqur në libra, filma, televizion etj. që nga epoka viktoriane kur u shfaq në rastet e Jack the Ripper dhe tregimet e Sherlock Holmes.[17][18] Romani i Wilkie Collins The Moonstone (1868), një përrallë e një detektivi të Scotland Yard që heton vjedhjen e një diamanti të vlefshëm, është përshkruar ndoshta si shembulli më i hershëm i qartë i zhanrit procedural policor.[19][20] Në novelën gotike të Robert Louis Stevenson, Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886), Inspektori Newcomen, një detektiv i Scotland Yard, eksploron papafingo e Hyde në Soho dhe zbulon prova të jetës së tij të shthurur.[21]

Filmi thriller i Alfred Hitchcock i vitit 1929, Blackmail (i konsideruar gjerësisht si i pari "folk" britanik) përmban një detektiv të Scotland Yard Frank Webber (luajtur nga John Longden).[22] Në skeçin komedi të Monty Python të vitit 1969 "The Funniest Joke in the World", Graham Chapman luan një inspektor të Scotland Yard i cili largohet nga shtëpia me shakanë në dorë para se të vdesë nga e qeshura.[23]

New Scotland Yard është shfaqur gjithashtu në filmin V For Vendetta dhe videolojën Watch Dogs: Legion' si qendra kryesore për forcën e policisë ushtarake private, Albion.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c "Metropolitan Police Service – History of the Metropolitan Police Service" (në anglisht). Met.police.uk. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-03. Marrë më 22 mars 2017.
 2. ^ Newton, Stephen Leslie (1992). German/English Lexicographical Contrasts: City, Queen (quean), Yard (në anglisht). University of California, Berkeley. fq. 75.
 3. ^ Farnsworth, Clyde H. (15 maj 1964). "Move is planned by Scotland Yard". The New York Times (në anglisht). Marrë më 3 dhjetor 2015.
 4. ^ Hutton, Mike (15 mars 2012). The Story of Soho: The Windmill Years 1932–1964 (në anglisht). fq. 104. ISBN 978-1-445-60684-2.
 5. ^ "New Metropolitan Police HQ announced as Curtis Green Building". BBC News (në anglisht). 20 maj 2013. Marrë më 22 maj 2013.
 6. ^ a b c Bullen, Jamie (1 nëntor 2016). "Metropolitan Police staff move out of New Scotland Yard after 49 years". Evening Standard (në anglisht). Marrë më 12 nëntor 2016.
 7. ^ a b The words "New Scotland Yard" (in tall letters) can be seen in a photograph of the front of the building, atop the glass entrance at the base of the facade. Patel, Salina (23 mars 2017). "Royal opening of new Met Police HQ postponed following London terrorist attack: The Queen and Duke of Edinburgh were due to visit New Scotland Yard today". getwestlondon.co.uk (në anglisht). Trinity Mirror Southern. Marrë më 2017-03-23.
 8. ^ Ackerman, Naomi (2019-12-09). "First look: Scotland Yard hotel opens after revamp". Evening Standard (në anglisht). Marrë më 2020-02-08.
 9. ^ "Great Scotland Yard Hotel" (në anglishte amerikane). Hyatt. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2020. Marrë më 2020-02-08.
 10. ^ Justin Davenport (30 tetor 2012). "Metropolitan Police to sell New Scotland Yard". Evening Standard (në anglisht). Marrë më 26 maj 2013.
 11. ^ Curry, Rhiannon (24 shkurt 2016). "Green light to demolish New Scotland Yard to make way for flats". The Daily Telegraph (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2022. Marrë më 24 mars 2020.
 12. ^ Rowlinson, Liz (18 tetor 2019). "Prime property buyers return to Westminster". Financial Times (në anglisht). London. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2022. Marrë më 24 mars 2020.
 13. ^ "Met confirms Scotland Yard to be sold". The Australian (në anglisht). 20 maj 2013. Marrë më 26 maj 2013.
 14. ^ Spendelow, Nathan (1 dhjetor 2016). "New Met HQ officially completed, with police to move in by end of next year". Get West London (në anglisht). Marrë më 12 nëntor 2016.
 15. ^ Grafton-Green, Patrick (2017-07-13). "The Queen comes face-to-face with bomb disposal robot and arsenal of weapons on tour of Scotland Yard's new HQ". Evening Standard (në anglisht). Marrë më 2020-02-08.
 16. ^ "The Crime Museum" (në anglisht). Metropolitan Police. Arkivuar nga origjinali më 2016-12-24. Marrë më 22 mars 2017.
 17. ^ Begg, Jack the Ripper: The Definitive History, p. 205; Evans and Rumbelow, pp. 84–85
 18. ^ "Sherlock Holmes and Dr Watson in the 21st century: it's elementary". The Guardian (në anglisht). Marrë më 21 gusht 2022.
 19. ^ Noir in the North Genre, Politics and Place (në anglisht). Bloomsbury Publishing. 2020. fq. 247.
 20. ^ "Wilkie Collins, The Moonstone". British Library (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2023. Marrë më 13 prill 2023.
 21. ^ "Robert Louis Stevenson's Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde" (në anglisht). British Library. Marrë më 15 qershor 2023.
 22. ^ "Blackmail (1929)" (në anglisht). British Film Institute. Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2017. Marrë më 10 prill 2023.
 23. ^ "Monty Python's 10 funniest sketches". The Telegraph (në anglisht). Marrë më 9 shtator 2019.