Jump to content

Financial Times

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Faqja e parë e Financial Times më 13 shkurt 1888.

Financial Times (Shqip: Kohët Financiare, FT) është një gazetë e përditshme biznesi britanike e shtypur në fletë të gjerë dhe e botuar gjithashtu në mënyrë dixhitale që fokusohet në çështjet aktuale të biznesit dhe ekonomike. Me bazë në Londër, gazeta është në pronësi të një kompanie japoneze, Nikkei, me zyrat kryesore editoriale në të gjithë Britaninë, Shtetet e Bashkuara dhe Evropën kontinentale. Në korrik 2015, Pearson ia shiti publikimin Nikkei-t për 984 milionë euro pasi e zotëronte që nga viti 1957. Në vitin 2019, ajo raportoi një milion abonime me pagesë, 3/4 e të cilave ishin abonime dixhitale.[1][2] Gazeta ka një fokus të spikatur në gazetarinë financiare dhe analizën ekonomike në vend të raportimit të përgjithshëm, duke tërhequr kritika dhe vlerësime. Ai sponsorizon një çmim vjetor të librit dhe publikon një tipar "Personi i Vitit".

Gazeta u themelua në janar 1888 si Udhëzuesi Financiar i Londrës përpara se të riemërohej një muaj më vonë si Financial Times. Ajo u qarkullua për herë të parë në metropolitane të Londrës nga James Sheridan, i cili, së bashku me vëllain e tij dhe Horatio Bottomley, u përpoqën të raportonin mbi biznesin e qytetit përballë Financial News. Konkurrenca e ardhshme gjysmëshekullore midis dy gazetave përfundimisht kulmoi me një bashkim të vitit 1945, të udhëhequr nga Brendan Bracken, i cili e themeloi atë si një nga gazetat më të mëdha të biznesit në botë. Globalizimi nga fundi i shekullit të 19-të deri në mesin e shekullit të 20-të lehtësoi zgjerimin editorial për FT, me gazetën që shtonte kolona opinionesh, raporte speciale, karikatura politike, letra lexuesish, rishikime librash, artikuj teknologjikë dhe veçori të politikës globale. Gazeta karakterizohet shpesh nga gazeta e saj rozë e lehtë (salmon). Ai plotësohet nga revista e saj e stilit të jetesës (FT Magazine), botimi i fundjavës (FT Weekend) dhe disa botime të industrisë.

Qëndrimi editorial i Financial Times përqendrohet në liberalizmin ekonomik, veçanërisht mbrojtjen e tregtisë së lirë dhe tregjeve të lira. Që nga themelimi i saj ka mbështetur demokracinë liberale, duke favorizuar politikat klasike liberale dhe politikat e qeverive ndërkombëtare; redaksia e saj është e pavarur nga redaksia e saj dhe konsiderohet si një gazetë rekord. Për shkak të historisë së komenteve ekonomike, FT publikon një sërë indeksesh financiare, kryesisht Indeksin e Aksioneve FTSE. Që nga fundi i shekullit të 20-të, thellësia e tij tipike e mbulimit e ka lidhur gazetën me një lexues të shkolluar, të arsimuar dhe financiarisht.[3][4] Për shkak të kësaj tendence, FT është konsideruar tradicionalisht si një qendër e gazetës liberale, neoliberale dhe konservatoro-liberale[5] të qendrës së djathtë. Financial Times e ka selinë në Bracken House në 1 Friday Street, pranë qendrës financiare të qytetit, ku mban shtëpinë botuese, qendrën e korporatës dhe redaksinë kryesore.

  1. ^ "FT tops one million paying readers". Financial Times (në anglishte britanike). prill 2019. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 19 prill 2019.
  2. ^ Greenslade, Roy (14 prill 2019). "Financial Times thrives by focusing on subscriptions". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2019. Marrë më 19 prill 2019.
  3. ^ Plunkett, John; Martinson, Jane (24 korrik 2015). "Financial Times sold to Japanese media group Nikkei for £844m". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2020. Marrë më 29 maj 2020.
  4. ^ Kynaston, David (1988). "A Brief History of the Financial Times" (PDF). Viking Adult. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 18 shkurt 2021. Marrë më 20 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Kirchhelle, Claas, red. (2020). Pyrrhic Progress: The History of Antibiotics in Anglo-American Food Production. Rutgers University Press. fq. 1927. ISBN 978-0-8135-9149-0. Enthusiastic reports subsequently appeared in the left-leaning Observer and the conservative-liberal Financial Times. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)