Robert Louis Stevenson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Robert Louis Balfour Stevenson (lindur 13 nëntor 1850 dhe vdiq 3 dhjetor 1894) ka qen shkrimtar, novelist, poet, skenarist skocez ne jeten e tij ka shkruar shum verpra por me te njohurat jan Ishulli Thesarit, I Rrëmbyeri dhe Dr.Jekyll dhe Mr.Hyde shkrimtar si Ernest Heminguej dhe Vladimir Nabokov e Jorge Luis Borges u frymzuan nga Robert Louis Stevenson.

Po ashtu veprat e tij ishin shum te lexuara ne Mbretrinë e Bashkuar dhe Amerikë, Francë shum vepra te tija u perkthyen ne shum gjuhë te ndryshme.

Fëmirija dhe Rinia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robert Louis Stevenson lindi me 13 nëntor 1850 ne lagjen Howard të Edinburg prindërit e tij ishin babai Thomas Stevenson dhe nëna e tij ishte Margaret Isabella Balfour ishte nje familje mesatare gjat femirisë tij kishte qen shum her i sëmure dhe disa her me veshtersi ishte sheruar ai qysh ne moshën 7 vjeqare kishte pasion letersinë ai studio artin dhe letersinë ne Unversitetin e Edinburg-ut si i ri kishte nje stil te veqant nga të tjeret ishte quajtur shpesh bohem spse menyra e tij e te menduarit ishte shum sofistikuar nga të tjerë ai gjithmon pati veshterisi finaciar por arriti të diplomohet nga Universiteti i Edinburg-ut qe ishte regjistruar në vitin 1867 si i ri endronte te udhtonte por kishte dhe pasione tjera si poemen,prozen dhe kishte deshir te udhetonte ne shum vende qe me vonë dota inspironin te shkruanin vepra me pas ai dote filonte karier si shkrimtar dhe do te martohej me Amerikanen Fanny Stevenson gjat udhtimeve qe i kishte ber si 27 vjeqarë në Amerikë,Oqeani etj... Me Fanny Stevensonin kishte tre fëmijë mpas Robert u mundua qe me anë te disa veprave te paraqet gjendjen e e Popullit Skocez ne periudhen viktoriane dhe ne ate kohe kur Skocia ishte e aneksuar nga Britiania.

Kariera e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fund të vitit 1873, gjatë një vizite në një kushëri në Angli, Stevenson takuan dy njerëz të cilët ishin të jetë me rëndësi të madhe ndaj tij, Sidney Colvin dhe Fanny (Frances Jane) Sitwell. Sitwell ishte një 34-vjeçarë me një djalë, të ndarë nga burri i saj. Ajo tërhoqi përkushtimin e shumë të cilët u takua e saj, duke përfshirë Colvin, i cili përfundimisht u martua me të në 1901. Stevenson është tërhequr edhe për të, dhe gjatë disa viteve ata mbajti një korrespondencë të nxehtë në të cilën Stevenson u lëkund midis rolit të një kërkues dhe një djalë (ai erdhi për të trajtuar atë si "Madonna"). [31] Colvin u bë këshilltar letrare Stevenson-së dhe pas vdekjes së tij ishte redaktor i parë i letrave Stevenson së. Menjëherë pas takimit të tyre të parë, ai kishte vendosur të parë kontributin e paguar Stevenson-së, një ese me titull "Rrugë", në portofol. [32] Stevenson u shndërrua shumë shpejt aktive në jetën Londër letrare, u njoh me shumë nga shkrimtarët e kohës, duke përfshirë edhe Andrew Lang, Edmund Gosse, [33] dhe Leslie Stephen, redaktor i revistës Cornhill, i cili mori një interes në punën e Stevenson-së. Stephen nga ana tjetër do të futur atë në një mik më të rëndësishëm. Duke vizituar Edinburg në vitin 1875, ai mori me vete Stevenson të vizitojë një pacient në spital Edinburg, William Ernest Henley. Henley, një njeri energjik dhe llafazane me një këmbë druri, u bë një mik i ngushtë dhe bashkëpunëtor të rastit letrare, deri në një grindje shkatërroi miqësinë në 1888. Henley është parë shpesh si model për John Silver gjata në Treasure Island.

Në nëntor 1873 shëndeti Stevenson dështoi, dhe ai u dërgua në Menton në Riviera franceze të shërohem. Ai u kthye në të mirë shëndetësore në prill 1874 dhe u vendosën poshtë për studimet e tij, por ai u kthye në Francë disa herë pas kësaj. [35] Ai bëri udhëtime të gjata dhe të shpeshta në lagjen e Pyllit të Fontainebleau, duke qëndruar në Barbizon, Grez-sur -Loing, dhe Nemours dhe të bëhet një anëtar i kolonive të artistëve atje, si dhe në Paris për të vizituar galeritë dhe teatrot. [36] Ai e bëri të kualifikohen për bar skocez në korrik 1875, dhe babai i tij shtoi një pjatë bronzi me "RL Stevenson, Avokati" në shtëpinë Row Heriot. Por edhe pse studimet e tij të ligjit do të ndikojë librat e tij, ai kurrë nuk praktikohet ligji. Të gjithë energjitë e tij janë shpenzuar tani në udhëtim dhe shkrim. Një prej udhëtimeve të tij, një udhëtim kanoe në Belgjikë dhe Francë me Sir Walter Simpson, një mik nga Shoqëria spekulative dhe shoqërues të shpeshta të udhëtimit, ishte baza e librit të tij të parë të vërtetë, Një Voyage Inland (1878).

Novelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roberti nuk ndaloi se botuari vepra ai boti shum vepra aventurese,drame po ashtu luftë dhe sociologji novela me pelqyer sociloge eshte Dr.Jekyll dhe Mr.Hyde ku tregon dy anet e njeriut si emira dhe e keqja Dr.Jekyll mudohet qe me nje ilaq biokimik ta largoj te keqen nga trupi tij por ai nga e keqja zhgjon nga trupi i tij perbindshin Mr.Hyde i cili vret vajza dhe njerez ne rrugët Londrës dhe kjo novel përfundon tragjikisht kur Mr.Hyde vret veten dhe bashk me Dr.Jekyll. Vepra e cila ishte e perfolur ishte vepra I Rrembyeri 1886 per permbajten e sja anti Britanike spse kjo veper kishte paraqitur gjaketa kuqë britanik si ukpator te Skocisë dhe kjo veper e beri qe Robert Louis Stevenson te mos merte titullin Sir Kalores vepra I Rrembyeri tregonte dhe perpjeket e guerilve Skocez per liri dhe pavarsi dhe per dashurin e Skocezve per Princ Bon Charlesin i cili ne ate kohë ishte arratisur ne Francë dhe me pas ne Itali ku vdiq ne Romë kjo e beri Robert Louis Stevenson-in nje shkrimtar te pa deshiruar per anglezet por vepra e pelqyer shum ishte dhe Ishulli i Thesarit e botuar ne vitit 1883 ne te cilin pershkruan një aventurë te bukur me pirat dhe gjetjen e Thesarit kjo veper pati Infuencë ne shum libra,Filma,Filma te Animuara.

Novelat tjera te famshme jan :

etj...

Kariera Letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perfshirja në Politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udhetimi ne Evropë dhe Paqsor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e fundit dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]