Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde
Faqja e botimit të parë Londër (1886)
AutorRobert Louis Stevenson
ShtetiMbretëria e Bashkuar
GjuhaAnglisht
SeriaS'ka
BotoiLongmans, Green & Co.
ISBNISBN 978-0-553-21277-8

Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde është një roman gotik nga autori skocez Robert Louis Stevenson, botuar për herë të parë në vitin 1886. Bëhet fjalë për një praktikues ligjor në Londër, të quajtur Gabriel John Utterson, i cili heton ngjarje të çuditshme midis mikut të tij të vjetër, Dr Henry Jekyll,[1][2][3] dhe të keqit Edward Hyde. Ndikimi i romanit është i tillë që është bërë një pjesë e gjuhës, me frazën "Jekyll dhe Hyde" që hyn në të folmen për t'iu referuar njerëzve me një natyrë të paparashikueshme të dyfishtë: nga pamja e mirë e jashtme, por nganjëherë e keqja tronditëse.[4][5]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gabriel John Utterson dhe kushëriri i tij Richard Enfield arrijnë në derën e një shtëpie të madhe në shëtitjen e tyre javore. Enfield i thotë Utterson se muaj më parë ai pa një burrë me sy të keq, të quajtur Edward Hyde duke shkelur një vajzë të re pasi u përplas aksidentalisht në të. Enfield e detyroi Hyde të paguante 100 paund për të shmangur një skandal. Hyde i solli ata në këtë derë dhe siguroi një kontroll të nënshkruar nga një zotëri i njohur (më vonë u zbulua se ishte Doktor Henry Jekyll, një mik dhe klient i Utterson). Utterson është shqetësuar sepse Jekyll kohët e fundit ndryshoi vullnetin e tij për ta bërë Hyde përfituesin e vetëm. Utterson ka frikë se Hyde po shantazhon Jekyll. Kur Utterson përpiqet të diskutojë Hyde me Jekyll, Jekyll i thotë Utterson se mund të shpëtojë nga Hyde kur dëshiron dhe që Utterson ta heqë çështjen.

Një natë në tetor, një shërbëtor sheh që Hyde mundi Sir Danvers Carew, një tjetër nga klientët e Utterson, deri në vdekje. Policia kontakton Utterson, i cili i çon oficerët në apartamentin e Hyde. Hyde është zhdukur, por ata gjejnë gjysmën e një kallami të thyer (gjysma tjetër ka mbetur në vendin e ngjarjes). Utterson njeh kallamin si një që i kishte dhënë Jekyll. Utterson viziton Jekyllin, i cili i tregon Utterson një shënim, që dyshohet se i është shkruar Jekyll nga Hyde, duke kërkuar falje për telashet që ai i ka shkaktuar. Sidoqoftë, shkrimet e Hyde janë të ngjashme me vetë Jekyll, duke e çuar Utterson të përfundojë se Jekyll falsifikoi shënimin për të mbrojtur Hyde.

Për dy muaj, Jekyll kthehet në mënyrën e tij të mëparshme të shoqërueshme, por në fillim të janarit, ai fillon të refuzojë vizitorët. Dr Hastie Lanyon, një njohës i ndërsjellë i Jekyll dhe Utterson, vdes pasi mori informacione në lidhje me Jekyll. Para vdekjes së tij, Lanyon i jep Uttersonit një letër që do të hapet pas vdekjes ose zhdukjes së Jekyll. Në fund të shkurtit, gjatë një shëtitjeje me Enfield, Utterson fillon një bisedë me Jekyll në një dritare të laboratorit të tij. Jekyll papritmas përplaset dritaren dhe zhduket.

Në fillim të marsit, shërbëtori i Jekyll, Poole, viziton Utterson dhe thotë se Jekyll e ka izoluar veten në laboratorin e tij për javë të tëra. Utterson dhe Poole depërtojnë në laborator, ku ata gjejnë Hyde të veshur rrobat e Jekyll dhe siç duket ka vdekur nga vetëvrasja. Ata gjejnë një letër nga Jekyll drejtuar Utterson. Utterson lexon letrën e Lanyon, pastaj atë të Jekyll. Letra e Lanyon zbulon përkeqësimin e tij që rezultoi nga tronditja kur pa Hyde të pinte një serum që e ktheu atë në Jekyll. Letra e Jekyll shpjegon se ai kishte kënaqur veset e paqena dhe kishte frikë nga zbulimi. Ai gjeti një mënyrë për ta transformuar veten dhe në këtë mënyrë të kënaqte veset e tij pa frikë nga zbulimi. Trupi i shndërruar i Jekyllit, Hyde, ishte i lig, vetë-indulues dhe i paqartë për këdo, veç vetvetes. Fillimisht, Jekyll kontrolloi shndërrimet me serumin, por një natë në gusht, ai u bë Hyde padashur në gjumin e tij.

Jekyll vendosi të pushojë së bëhet Hyde. Një natë, ai pati një moment dobësie dhe pinte serumin. Hyde, dëshirat e tij duke qenë se u mbajtën në kafe për kaq gjatë, vranë Carew. I tmerruar, Jekyll u përpoq më me padurim të ndalonte transformimet. Pastaj, në fillim të janarit, ai u transformua në mënyrë të pavullnetshme ndërsa ishte zgjuar. Larg laboratorit të tij dhe i ndjekur nga policia si vrasës, Hyde kishte nevojë për ndihmë për të shmangur kapjen. Ai i shkroi Lanyonit (në dorën e Jekyllit), duke i kërkuar mikut të tij që të sillte kimikate nga laboratori i tij. Në prani të Lanyon, Hyde përziu kimikatet, piu serumin dhe u shndërrua në Jekyll. Shoku i shikimit nxiti përkeqësimin dhe vdekjen e Lanyon. Ndërkohë, shndërrimet e pavullnetshme të Jekyll u rritën në frekuencë dhe kërkuan doza gjithnjë e më të mëdha të serumit të ktheheshin. Ishte një nga këto shndërrime që bëri që Jekyll të përplasë dritaren e tij të mbyllur në Enfield dhe Utterson.

Përfundimisht, një nga kimikatet e përdorura në serum shkoi e ulët, dhe tufat pasuese të përgatitura nga stoqet e reja nuk arritën të funksionojnë. Jekyll spekuloi se një nga përbërësit origjinal duhet të ketë ndonjë papastërti të panjohur që e bëri atë të funksionojë. Duke kuptuar se ai do të qëndronte i transformuar si Hyde, Jekyll vendosi të shkruante "rrëfimin" e tij. Ai i dha fund letrës duke shkruar këtë: "Këtu, ndërsa shtrova penën dhe vazhdoj të vulos rrëfimin tim, i çoj jetës së asaj Henry Jekyll të pakënaqur". Me këto fjalë, si dokumenti ashtu edhe romanit i afrohet fundi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ /ˈkəl/ është shqiptimi skocez i emrit, por /ˈɛkəl/ është shqiptimi i përgjithshëm i pranuar.
  2. ^ "7 language facts you didn't know about Robert Louis Stevenson" (në anglisht). 13 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2019. Marrë më 12 maj 2020.
  3. ^ "Noted - Futility Closet". Futility Closet (në anglisht).
  4. ^ Saposnik, Irving S. "The Anatomy of Dr. Jekyll and Mr. Hyde." SEL: Studies in English Literature 1500–1900 11.4, Nineteenth Century (1971): pp. 715–731.
  5. ^ "Jekyll and Hyde definition | Dictionary.com" (në anglisht). Dictionary.reference.com. Marrë më 28 maj 2009.