Jump to content

Dr. Watson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dr. Watson
Personazh nga Sherlock Holmes
Dr. Watson (majtas) dhe Sherlock Holmes, nga Sidney Paget
Paraqitja e parëA Study in Scarlet (1887)
Paraqitja e fundit"The Adventure of Shoscombe Old Place" (1927, canon)
Krijuar ngaArthur Conan Doyle
Informacione
ProfesioniMjek, shkrimtar, kirurg i Ushtrisë Mbretërore, veteran i luftës
TitulliDoktor
FamiljaH. Watson Sr. (babai; ka vdekur)
Bashkshortja(et)Mary Morstan (fundi i viteve 1880 - midis 1891 dhe 1894)
Gruaja e dytë pa emër (rr. 1903–??)
KombësiaBritanik
Alma materSt Bartholomew's Hospital Medical College

John H. Watson, i njohur si Dr. Watson, është një personazh imagjinar në tregimet e Sherlock Holmes nga Sir Arthur Conan Doyle. Së bashku me Sherlock Holmes, Dr. Watson u shfaq për herë të parë në romanin A Study in Scarlet (1887). "The Adventure of Shoscombe Old Place" (1927) është vepra e fundit e Doyle me Watson dhe Holmes, megjithëse shfaqja e tyre e fundit në afatin kanunor është në "His Last Bow" (1917).

Si miku dhe i besuari i Holmes, Watson është shfaqur në filma të ndryshëm, seri televizive, video lojëra, komike dhe programe radiofonike.

Krijimi i personazhit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në skicat e hershme të komplotit të përafërt të Doyle, bashkëpunëtori i Holmes u emërua "Ormond Sacker"[1][2] përpara se Doyle të vendosej përfundimisht në "John Watson". Ai ndoshta u frymëzua nga një nga kolegët e Doyle, Dr James Watson. William L. DeAndrea shkroi, "Watson shërben gjithashtu funksionin e rëndësishëm të katalizatorit për proceset mendore të Holmes... Nga këndvështrimi i shkrimtarit, Doyle e dinte rëndësinë e të pasurit të dikujt ndaj të cilit detektivi mund të bëjë vërejtje enigmatike, një vetëdije që është e fshehtë. ndaj fakteve në çështje pa u përfshirë në përfundimet e nxjerra prej tyre deri në kohën e duhur. Çdo personazh që kryen këto funksione në një histori misterioze është njohur si një 'Watson'."

Watson ndan disa ngjashmëri me tregimtarin e tregimeve të Edgar Allan Poe-s rreth detektivit imagjinar C. Auguste Dupin, krijuar në 1841, por ndryshe nga Watson, tregimtari i Poe-s mbetet pa emër.[3]

  1. ^ Allen Eyles (1986). Sherlock Holmes: A Centenary Celebration (në anglisht). Harper & Row. fq. 11–12. ISBN 0060156201.
  2. ^ Alan Barnes (2002). Sherlock Holmes on Screen (në anglisht). Reynolds & Hearn Ltd. fq. 10. ISBN 1903111048.
  3. ^ Eschner, Kate (20 prill 2017). "Without Edgar Allan Poe, We Wouldn't Have Sherlock Holmes". Smithsonian Magazine (në anglisht). Marrë më 2 prill 2020.