Euklidi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
  1. RIDREJTO Stampa:Letër kombësia
Fotoporteti
Euklidi i Aleksandrisë
Lindur më rreth 365
Lindur në  ?
Vdiq më rreth 275
Vdiq në Aleksandri
Profesioni matematika

Euklidi (Euklidi i Aleksandrisë / gr. Εὐκλείδης rreth 365275 p.e.s.) është themelues i metodës aksiomatike në gjeometri. Ai të gjitha njohuritë gjeometrike por edhe matematike të kohës së vet i përmblodhi dhe i sistematizoi në 13 libra të cillat njihen me titullin Elementet.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]