Jump to content

Hesiodi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hesiodi Ascraei quaecumque exstant, 1701

Ἡσίοδος ( lexo: ´Hsiodos i njohur si Hesiodi, Hëziodos} jetoi në VIII - VII p.e.s.), ishte i autor veprave antike të filozofisë që më vonë nga shumë shkencëtarë merren si pikënisje e punës së tyre.

Hesiodi (greqisht :Hesiodos, Ἡσιοδος), ishte poet i Greqisë antike, jetoi në shekullin e VIII-VII p.e.s. Lindi në Beoi, në një familje fshatare dhe vetë ai u muar me bujqësi. Hesiodi shkroi dy poema në heksametër: "Theogonia" (Krijimi i perëndive) dhe "Erga kai hemerai" (Punë dhe ditë).

Poemat e Hesiodit japin të dhëna të rëndësishme mbi teknikën e ekonomisë fshatare në Greqin antike.

Ilirët në veprat e Hesiodit

Në veprat e Hesiodit gjejmë të dhëna mbi tokën e Epirit.Tituj të veprave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]