221B Baker Street

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pllakë bluMuzeun Sherlock HolmesBaker Street, Londër

221B Baker Street është adresa në Londër e detektivit imagjinar Sherlock Holmes, krijuar nga autori Arthur Conan Doyle. Në Mbretërinë e Bashkuar, adresat postare me një numër të ndjekur nga një shkronjë mund të tregojnë një adresë të veçantë brenda një ndërtese më të madhe, shpesh banimi. Baker Street në fund të shekullit të 19-të ishte një zonë rezidenciale e klasit të lartë dhe apartamenti i Holmes ndoshta do të kishte qenë pjesë e një tarrace gjeorgjiane.

Rezidenca u prezantua në romanin A Study in Scarlet (1887). Në kohën kur tregimet e Holmes u publikuan, adresat në Baker Street nuk shkonin aq lart sa 221. Baker Street u zgjerua më vonë dhe më 1932 Abbey National Building Society u zhvendos në ambientet në 219–229 Baker Street. Për shumë vite, Abbey National punësoi një sekretar me kohë të plotë për t'iu përgjigjur postës drejtuar Sherlock Holmes. Në vitin 1990, një pllakë blu që nënkupton 221B Baker Street u instalua në Muzeun Sherlock Holmes, i vendosur diku tjetër në të njëjtin bllok dhe pasoi një mosmarrëveshje 15-vjeçare midis Abbey National dhe Muzeut Holmes për të drejtën për të marrë postë drejtuar 221B Baker Street.[1] Që nga mbyllja e Abbey House në vitin 2005, pronësia e adresës nga Muzeu Holmes nuk është sfiduar, pavarësisht vendndodhjes së saj midis 237 dhe 241 Baker Street. Kodi i tij postar është NW1 6XE.

Qëllimet e Doyle[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne u takuam të nesërmen siç kishte rregulluar ai dhe inspektuam dhomat në nr. 221B, Baker Street, për të cilat ai kishte folur në takimin tonë. Ato përbëheshin nga disa dhoma të rehatshme shtrati dhe një dhomë e vetme e madhe e ajrosur, e mobiluar me gëzim dhe e ndriçuar nga dy dritare të gjera.

Kur tregimet e "Sherlock Holmes" u botuan për herë të parë, numrat e rrugëve në Baker Street nuk shkonin aq lart sa 221.

Seksioni në veri të Marylebone Road pranë Regent's Park - tani duke përfshirë 221 Baker Street - ishte i njohur në jetën e Doyle si Upper Baker Street. Në dorëshkrimin e tij të parë, Doyle vendosi shtëpinë e Holmes në Upper Baker Street. Megjithatë, një romancier britanik i krimit i quajtur Nigel Morland pohoi se, në fund të jetës së Doyle, ai identifikoi kryqëzimin e Baker Street dhe George Street, rreth 500 metra në jug të Marylebone Road, si vendndodhjen e 221B. Ekspertët Sherlokian kanë mbajtur gjithashtu teori alternative se ku ishte vendosur 221B origjinale dhe kanë pohuar se ishte më poshtë Baker Street.[2]

Ndërsa ishte në shkollën e mjekësisë në Edinburg nga viti 1876 deri më 1880, Doyle banonte në 23 George Square pranë universitetit. Banesa ngjitur është 23-B.[3]

Adresat e vërteta 221B Baker Street[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbey National[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pllaka në ish-selinë e Abbey House

Kur numrat e rrugëve u zhvendosën në vitet 1930, blloku i numrave tek nga 215 në 229 iu caktua një ndërtese Art Deco e njohur si Abbey House, e ndërtuar në vitin 1932 për Abbey Road Building Society, e cila shoqëria dhe pasardhësi i saj (i cili më pas u bë Abbey National plc) e pushtuar deri në vitin 2002.[1]

Pothuajse menjëherë, shoqëria e ndërtimit filloi të merrte korrespondencë nga fansat e Sherlock Holmes në të gjithë botën, në vëllime të tilla që caktoi një "sekretar të përhershëm të Sherlock Holmes" për t'u marrë me të. Një pllakë bronzi në pjesën e përparme të Abbey House mbante një fotografi të Holmes dhe një citat, por u hoq nga ndërtesa disa vite më parë. Vendndodhja e tij aktuale nuk dihet. Në vitin 1999, Abbey National sponsorizoi krijimin e një statuje bronzi të Sherlock Holmes që tani qëndron në hyrje të stacionit të metrosë Baker Street.

Muzeu Sherlock Holmes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

221B Baker Street, Londër
221B Baker Street nga brenda

Muzeu Sherlock Holmes ndodhet brenda një shtëpie në qytet të vitit 1815 shumë të ngjashme me 221B të përshkruar në tregime dhe ndodhet midis 237 dhe 241 Baker Street. Ai shfaq ekspozita në dhomat e periudhës, figura dylli dhe relikeve të Holmes, me studimin e famshëm me pamje nga rruga Baker, pika kryesore e muzeut. Përshkrimi i shtëpisë mund të gjendet përgjatë tregimeve, duke përfshirë 17 shkallët që të çojnë nga korridori i katit përdhe në studimin e katit të parë.[4]

Sipas tregimeve të publikuara, "221B Baker Street" ishte një suitë dhomash në katin e parë të një shtëpie akomodimi mbi një fluturim prej 17 shkallësh.[4] Studimi kryesor kishte pamje nga Baker Street, dhe dhoma e gjumit e Holmes ishte ngjitur me këtë dhomë në pjesën e pasme të shtëpisë, me dhomën e gjumit të Dr. Watson që ishte në dyshemenë sipër, me pamje nga një oborr i pasmë që kishte një pemë rrapi në të.[5][6]

Polemika rreth adresës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i rrugës 221B iu caktua Muzeut Sherlock Holmes më 27 mars 1990 (duke zëvendësuar adresën logjike 239 Baker Street) kur Udhëheqësja e Këshillit të Qytetit të Westminsterit, Shirley Porter, zbuloi një pllakë blu që nënkupton adresën e 221B Baker Street. Ajo u ftua të rinumëronte ndërtesën e muzeut që të përkonte me hapjen e tij zyrtare (dhe për shkak se numri 221B nuk ishte përfshirë në miratimin fillestar të planifikimit për muzeun e dhënë në tetor 1989).

Një mosmarrëveshje e gjatë mbi numrin u ngrit midis Muzeut Sherlock Holmes, shoqërisë së ndërtimit Abbey National (e cila më parë iu përgjigj postës drejtuar Sherlock Holmes) dhe më pas Këshillit të Qytetit të Westminsterit. Kundërshtimi kryesor ndaj rolit të Muzeut në përgjigjen e letrave ishte se numri 221B i dhënë Muzeut nga Këshilli ishte jashtë renditjes me numrat e tjerë në rrugë: një çështje që ka shqetësuar që atëherë burokratët vendas, të cilët janë përpjekur për vite me radhë. mbani numrat e rrugëve në rend. Në vitin 2005, Abbey National liroi selinë e tyre në Baker Street, e cila e la muzeun për të luftuar me Këshillin e Qytetit të Westminsterit për t'i dhënë fund mosmarrëveshjes mbi numrin, i cili kishte krijuar publicitet negativ. Përfundimisht muzeut iu dha leja speciale nga Qyteti i Westminsterit për të mbajtur adresën e 221B Baker Street.[1]

Në vitin 2018 Quartz zbuloi se, sipas dokumenteve të gjykatës dhe Panama Papers, prona ishte në pronësi të paktën pjesërisht nga të afërmit e Nursultan Nazarbayev, atëherë presidenti i Kazakistanit.[7]

Në vitin 2020, The Times konfirmoi se përveç pronave të tjera të ndryshme midis 215 dhe 237 Baker Street që arrijnë në rreth 140 milionë funte, prona aktuale është në pronësi të përbashkët të vajzës së ish-presidentit të Kazakistanit, Dariga Nazarbayeva dhe djalit të saj Nurali Aliyev. Pronësia u transferua nga ish-bashkëshorti i Nazarbayeva, Rakhat Aliyev pas vdekjes së tij në vitin 2015.[8]

Në media të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e ndenjes së 221B Baker Street shfaqet në shtëpinë publike Sherlock Holmes
Xhirimi i pjesës së jashtme "221B Baker Street" në North Gower Street

Adresa imagjinare është portretizuar në pastiçet e mëposhtme të Sherlock Holmes:

 • Në filmin e animuar The Great Mouse Detective (1986), bazuar në serinë e librave Basil of Baker Street, Basil banon në 221½ Baker Street, një vrimë miu nën 221B Baker Street.[9]
 • Detektivi privat Louie Knight zhvendoset në një zyrë në 22/1B Stryd-y-Popty (që përkthehet si Baker Street në uellsisht) në parodinë Welsh Noir të Malcolm Pryce The Unbearable Lightness of Being in Aberystwyth.
 • Filmi CBS i vitit 1987 The Return of Sherlock Holmes (që nuk duhet ngatërruar me serialin televiziv britanik të 1986 me të njëjtin emër) paraqet Holmes, të ngrirë në mënyrë kriogjenike në 1899 dhe të zgjuar në kohët moderne, duke u përpjekur të përshtatet me ndihmën e mbesës së Watson, Jane. Ai kërkon vendbanimin e tij të vjetër dhe gjen vendin e zënë nga një ekskluzivitet i McDonald's.[10]
 • Dr. Gregory House, protagonisti House, M.D., jeton në 221 Baker Street, Apartment B, Princeton, New Jersey.[11]
 • Danger Mouse, në shfaqjen vizatimore me të njëjtin emër, jeton në një kuti shtyllash pranë 221b Baker Street.[12] Megjithatë, Danger Mouse është një parodi e lirë e Danger Man dhe James Bond, në vend të Sherlock Holmes. Kutia e shtyllës është një hedhje guri larg nga 221B Baker Street dhe Dr. Watson i gjuan me gurë në xhelozi të dukshme se ai punon vetëm për detektivin më të madh në botë, jo agjentin më të madh sekret në episodin "Where There's a Well, There's a Way".
 • Në serinë Phryne Fisher nga Kerry Greenwood, detektivi Hon. Phryne Fisher banon në 221 The Esplanade, St Kilda (Melburn, Australi), të cilën ajo e rinumëron në 221B në homazh për Holmes.[13]
 • Star Trek: The Next Generation, Data i thotë një anëtari tjetër të ekuipazhit se Geordi La Forge mund të gjendet në 221b Baker St, episodi 29 "Elementary, Dear Data" (1988), dhe 221b Baker St. përmendet përsëri në episodin 137 "Ship in a Bottle" (1993).[14]
 • Në sezonin e dytë të vitit 2013, episodi 1 i Elementary, Sherlock Holmes dhe Joan Watson vizitojnë Londrën dhe qëndrojnë në një rezidencë të katit të dytë me numër 221B. Sherlock tregon se ai kishte banuar për fat të mirë atje përpara se të transferohej në New York City.[15]
 • Në filmin e vitit 2015 Mr. Holmes, një Holmes i pensionuar prej kohësh (Ian McKellen) vëren se adresa e Baker Street është një nga disa detaje fiktive të krijuara nga Watson, i cili i shkroi rastet si histori sensacionale për botim. Në një rikthim, ndërsa shikuesit kureshtarë mblidhen jashtë 221B, Holmes shikon nga një dritare e banesës së tij aktuale aty pranë dhe përgëzon një klient për gjetjen e adresës së duhur.[16]
 • Seria televizive BBC Sherlock ka përdorur 187 North Gower Street për të përfaqësuar 221B Baker Street për të xhiruar skenat e jashtme të banesës së Sherlock Holmes. Vendndodhja është afër stacionit hekurudhor Euston, dhe afërsisht një milje larg nga Baker Street i vërtetë.[17]
 • Në serialin televiziv australian Miss Fisher's Murder Mysteries (2012-2015), personazhi kryesor Phryne Fisher (Essie Davis) jeton në 221B Baker Street në Melbourne, Victoria.[18]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c Stamp, Jimmy (18 korrik 2012). "The Mystery of 221B Baker Street" (në anglisht). Smithsonian. Marrë më 23 nëntor 2018.
 2. ^ Holyroyd, James Edward (1994). Baker Street By-Ways (në anglisht). Otto Penzler Books. ISBN 978-1-883402-71-6.
 3. ^ 23 George Square, Edinburgh
 4. ^ a b Doyle, Arthur Conan (1892), "A Scandal in Bohemia", The Adventures of Sherlock Holmes (në anglisht), ISBN 978-0760715772
 5. ^ Doyle, Arthur Conan (1927), "The Problem of Thor Bridge", The Case-Book of Sherlock Holmes (në anglisht), ISBN 978-0719530128.
 6. ^ Holmes 101 Washington Post
 7. ^ Haldevang, Max de (5 prill 2018). "221b Baker Street and the president of Kazakhstan's daughter Dariga Nazarbayeva and grandson Nurali Aliyev". Quartz (në anglisht). Marrë më 5 prill 2018.
 8. ^ Greenwood, George; Midolo, Emanuele; Leroux, Marcus; Baldwin, Leigh. "Strange case of Dariga Nazarbayeva, mystery owner of Sherlock Holmes's Baker Street address". The Times (në anglisht). ISSN 0140-0460. Marrë më 2021-03-24.
 9. ^ Alan Barnes (2002). Sherlock Holmes on Screen (në anglisht). Reynolds & Hearn Ltd. fq. 55. ISBN 1-903111-04-8.
 10. ^ Alan Barnes (2002). Sherlock Holmes on Screen (në anglisht). Reynolds & Hearn Ltd. fq. 119–121. ISBN 1-903111-04-8.
 11. ^ Paunescu, Della (7 maj 2018). "25 Things You Didn't Know About House". Elle (në anglisht). Marrë më 26 nëntor 2018.
 12. ^ "How Danger Mouse became king of the TV ratings" (në anglisht). BBC. 11 tetor 2013. Marrë më 26 nëntor 2018.
 13. ^ Greenwood, Kerry (1990). Flying Too High (në anglisht). Australia: McPhee Gribble. ISBN 978-0869142158.[lidhje e vdekur]
 14. ^ Alan Barnes (2002). Sherlock Holmes on Screen (në anglisht). Reynolds & Hearn Ltd. fq. 201–202. ISBN 1-903111-04-8.
 15. ^ Grubbs, Jefferson (30 tetor 2013). "'Elementary' Season 2 Recap Will Help You Solve the Case of Your Missing Memories Before Season 3 Premieres". Bustle (në anglisht). Marrë më 27 nëntor 2018.
 16. ^ Kermode, Mark (22 qershor 2015). "Mr Holmes review – the old sleuth on the trail of his younger self". The Guardian (në anglisht). Marrë më 27 nëntor 2018.
 17. ^ Adams, Guy (2012). Sherlock: The Casebook (në anglisht). Titan Books. fq. 7. ISBN 978-1-84990-425-4.
 18. ^ Burt, Katyl (8 mars 2017). "Miss Fisher's Murder Mysteries: The Feminist Sherlock You Should Be Watching". Den of Geek (në anglisht). Marrë më 27 nëntor 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]