Muzeu Sherlock Holmes

Coordinates: 51°31′25″N 0°09′31″W / 51.5237°N 0.1585°W / 51.5237; -0.1585
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muzeu Sherlock Holmes
Pjesa e jashtme e Muzeut Sherlock Holmes dhe porta e derës e shënuar si 221B
Themeluar1990
VendndodhjaBaker Street
Londër, NW1
Mbretëria e Bashkuar
Koordinatat51°31′25″N 0°09′31″W / 51.5237°N 0.1585°W / 51.5237; -0.1585
PërgjegjësAndrea von Ehrenstein
Qasja në tranzit publik Baker Street
Skeda:NationalRail.svg Marylebone
Faqja zyrtarewww.sherlock-holmes.co.uk

Muzeu Sherlock Holmes është një muze i drejtuar privatisht në Londër, Angli, kushtuar detektivit të famshëm imagjinar Sherlock Holmes. Është muzeu i parë në botë kushtuar personazhit letrar Sherlock Holmes. Ajo u hap në vitin 1990 dhe ndodhet në Baker Street, duke mbajtur numrin 221B me lejen e Qytetit të Westminster,[1] edhe pse shtrihet midis numrave 237 dhe 241,[2] pranë skajit verior të Baker Street në Londrën qendrore afër Regent's Park.[3][4]

Shtëpia e qytetit gjeorgjian të cilën muzeu e zë si "221B Baker Street" u ndërtua më 1815.[5] Më parë është përdorur si konvikt nga viti 1860 deri në vitin 1936.[1] Ai mbulon periudhën nga 1881 deri në 1904 kur tregimet përshkruajnë Sherlock Holmes dhe Doktor Watson që banonin atje si qiramarrës të Mrs Hudson.[1] Shtëpia është renditur e klasës 2 nga qeveria për shkak të veçorive të saj të veçanta arkitekturore dhe historike.[1] Muzeu përmban ekspozita nga disa përshtatje të ndryshme të Sherlock Holmes dhe rikrijime të skenave nga seria e Granada Television Sherlock Holmes (1984).

Mosmarrëveshja e numërimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhoma e ndenjes në katin e 1-rë të muzeut

Adresa 221B ishte objekt i një mosmarrëveshjeje të zgjatur midis muzeut dhe ndërtesës së afërt të Abbey National. Që nga vitet 1930, Royal Mail kishte dërguar postë në adresë të Sherlock Holmes në Abbey National Bank,[6] dhe ata kishin punësuar një sekretar special për t'u marrë me korrespondencë të tillë. Muzeu bëri disa apele që një postë e tillë t'i dërgohej, me arsyetimin se ishte organizata më e përshtatshme për t'iu përgjigjur postës, në vend të bankës, aktiviteti kryesor i së cilës ishte dhënia e parave me interes. Edhe pse të gjitha këto iniciativa ishin të pasuksesshme, çështja u zgjidh përfundimisht në vitin 2002 kur Abbey National liroi selinë e saj pas shtatëdhjetë vjetësh dhe posta aktualisht i dërgohet muzeut.[6]

Kundërshtimet e familjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pamje e përparme 221 B

Jean Conan Doyle e bëri të qartë mungesën e entuziazmit të saj për muzeun kur u pyet për të. Ajo ishte shumë kundër idesë për të sugjeruar se krijimi i babait të saj ishte një person real dhe e dinte se prania e muzeut do të përforconte idenë në mendjet e shumë njerëzve se Holmes kishte ekzistuar vërtet.[7] Kjo ide u forcua më tej nga prania e një pllake përkujtimore blu në pjesën e jashtme që tregon vitet e qëndrimit të supozuar të Holmes. Megjithatë, Dame Jean Conan Doyle i dha mbështetjen e saj Muzeut Sherlock Holmes në Zvicër duke marrë pjesë në hapjen e tij më 1991.[8] Dame Jean iu ofrua mundësia për të krijuar një dhomë në muzeun e Londrës kushtuar babait të saj, por kjo ofertë u refuzua dhe që atëherë pronat e fundit të mbetura të Sir Arthur Conan Doyle janë shitur në ankand.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Harper, Philip. "Sherlock Holmes Museum | Museums London – FREE resource of all 200 museums in London". www.museumslondon.org (në anglisht). Marrë më 2020-10-13.
  2. ^ McClure, Rosemary (30 tetor 2018). "A not-so-elementary guide to Sherlock Holmes' London". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 23 nëntor 2018.
  3. ^ was Thomas Bruce Wheeler (2003). Finding Sherlock's London: Travel Guide to Over 200 Sites in London (në anglisht). iUniverse. ISBN 0-595-28114-1.
  4. ^ "Sherlock Holmes 101". Washington Post (në anglisht). 11 janar 2004.
  5. ^ "About the museum". Sherlock Holmes Museum (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-10-13.
  6. ^ a b Stamp, Jimmy (18 korrik 2012). "The Mystery of 221B Baker Street" (në anglisht). Smithsonian. Marrë më 23 nëntor 2018.
  7. ^ Duncan, Alistair (2009). Close to Holmes: A Look at the Connections Between Historical London, Sherlock Holmes and Sir Arthur Conan Doyle (në anglisht). MX Publishing. ISBN 978-1-904312-50-5.
  8. ^ "The Reichenbach Irregulars - die Schweizer Sherlock Holmes-Gesellschaft". www.221b.ch (në gjermanisht). Marrë më 2020-10-13.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]