Jump to content

Sebastian Moran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sebastian Moran
Personazh nga Sherlock Holmes
Koloneli Moran është arrestuar "The Adventure of the Empty House".
Paraqitja e parë"The Adventure of the Empty House"
Krijuar ngaArthur Conan Doyle
Informacione
GjiniaMashkull
TitulliKolonel
KombësiaBritanik

Koloneli Sebastian Moran është një personazh imagjinar në tregimet e shkruara nga Arthur Conan Doyle. Një armik i Sherlock Holmes, ai shfaqet për herë të parë në tregimin e shkurtër të vitit 1903 "The Adventure of the Empty House". Holmes dikur e përshkroi atë si "njeriu i dytë më i rrezikshëm në Londër", më i rrezikshmi ishte Profesor Moriarty, punëdhënësi i Moranit.

Në "The Adventure of the Empty House", Sherlock Holmes kërkon informacion biografik rreth Sebastian Moran në indeksin e tij të biografive kriminale. Sipas këtyre të dhënave, Morani lindi në Londër në vitin 1840, djali i Sir Augustus Moran, CB, dikur Ministër i Persisë.

Ai u arsimua në Eton College dhe në Universitetin e Oksfordit përpara se të fillonte një karrierë ushtarake. Më parë nga Pionierët e Parë të Bangalores (Madras), ai shërbeu në Ekspeditën Jowaki të 1877-1878 dhe në Luftën e Dytë Anglo-Afgane, duke parë veprime në Betejën e Char Asiab, 6 tetor 1879 (për të cilën u përmend në dërgesa); Beteja e Sherpurit, 23 dhjetor 1879; dhe në Kabul.

Një sportist i devotshëm dhe gjuajtës shumë i aftë, ai ishte autor i librave Heavy Game of the Western Himalayas më 1881 dhe Three Months in the Jungle më 1884, dhe thuhet se një herë "u zvarrit në një kanal uji pas një tigri të plagosur që hante njeri". Edhe pse nuk pati asnjë skandal të hapur pas kthimit të tij në krim, ai u detyrua të tërhiqej nga ushtria dhe të kthehej në Londër. Jashtë i respektueshëm, me një adresë në Conduit Street, Mayfair, dhe anëtarësim në Klubin (fiktiv) Anglo-Indian, Klubin Tankerville dhe The Bagatelle Card Club, ai megjithatë u rekrutua nga Profesor Moriarty dhe shërbeu si shef i stafit të tij. Në fund të fundit ai përdoret vetëm për atentate që kërkonin aftësinë e tij të veçantë me pushkën; Holmes përmend vrasjen e një zonje Stuart në vitin 1887, për të cilën ai dyshon (por nuk mund ta vërtetojë) në të cilën Moran ishte përfshirë. Në "The Final Problem" (i vendosur në 1891), Moran i shpëtoi inkriminimit dhe ndoqi Profesorin në Reichenbach Falls, ku Moran u përpoq të vriste Holmes duke rrotulluar gurë mbi të.

Më pas Moran fitoi jetesën në Londër duke luajtur letra në disa klube. Kur një nga lojtarët e tjerë, Ronald Adair, vuri re se Moran fitoi duke mashtruar dhe e kërcënoi se do ta ekspozonte, Moran vrau Adairin me një pushkë ajri të heshtur që gjuajti plumba revolveri. Dr. Watson dhe Holmes i kthyer pasi kishin marrë çështjen, Moran u përpoq të vriste Holmes duke gjuajtur pushkën me ajër nga një shtëpi e lirë përballë rezidencës së detektivit. Holmes pasi e kishte parashikuar këtë, Moran qëlloi një shëmbëlltyrë dylli të detektivit, ndërsa Holmes, Watson dhe inspektori Lestrade u fshehën të gjithë aty pranë për të kapur atentatorin e mundshëm.

Në "The Adventure of the Illustrious Client", Holmes përmend Moran si ende gjallë (në shtator 1902). Moran përmendet gjithashtu në "His Last Bow" si një shembull i kundërshtarëve të shumtë të Holmes, të cilët janë betuar kot për t'u hakmarrë kundër tij.

Koloneli Sebastian Moran ishte gjithashtu zuzar në shfaqjen e Sherlock Holmes të Doyle The Crown Diamond, shkruar në fillim të viteve 1900, por nuk u interpretua deri në vitin 1921. Kur kjo shfaqje u përshtat si tregimi i shkurtër "The Adventure of the Mazarin Stone", Moran u zëvendësua nga " Konti Negreto Sylvius'.

  • Moran shfaqet në tre filma me Arthur Wontner në rolin e Sherlock Holmes. Në The Sleeping Cardinal (1931) ai luhet nga Louis Goodrich. Në The Triumph of Sherlock Holmes (1935) ai shfaqet shumë shkurt i luajtur nga Wilfrid Caithness. Më pas ai shfaqet në një rol më të madh si dora e djathtë e Moriarty në Silver Blaze (gjithashtu i njohur si Murder at the Baskervilles) (1937), luajtur nga Arthur Goullet.
  • Moran shfaqet si një hajdut bizhuterish dhe zuzari kryesor në filmin e Basil Rathbone të vitit 1946 Terror by Night, luajtur nga Alan Mowbray.
  • Në filmin Without a Clue, Moran (i portretizuar nga Tim Killick) shfaqet si truproja i gjatë i Moriarty dhe ka një mbresë në njërën anë të fytyrës së tij. Arma e tij e zgjedhur është një teh ndërprerës të cilin ai e përdor për të goditur dhe prerë viktimat e tij, dhe ai është gjithashtu një hedhës thikash shumë i aftë.
  • Moran, i luajtur nga Paul Anderson, shfaqet në filmin e vitit 2011 Sherlock Holmes: A Game of Shadows. Moran ishte i njohur si një nga gjuajtësit më të mirë në ushtrinë britanike, por pas një "shkarkimi të pandershëm" (një referencë e gabuar për procedurën për dëbimin e ushtarëve të regjistruar, në vend të oficerëve) ai u bë një mercenar në punësimin e profesor Moriarty, në të cilin urdhëron Moran të ndërmerr disa atentate gjatë filmit. Ai mbetet i lirë pas përfundimit të filmit.
  • Në serinë televizive CBS Elementary, i cili zhvillohet në qytetin e sotëm të Nju Jorkut, Holmes (Jonny Lee Miller) kap një vrasës serik me pseudonimin "M.", të cilin Holmes e beson përgjegjës për vrasjen e të dashurës së Holmes, Irene Adler. Në robëri, "M." zbulon se emri i tij i vërtetë është Sebastian Moran (Vinnie Jones), një ish marinar mbretëror i punësuar tani si vrasës, duke i dhënë Holmes të dhëna të parë për ekzistencën e "Moriarty". Moran pranon krimet e tij të tjera, por e bind Holmes se ai është i pafajshëm për vrasjen e Adlerit dhe, duke kuptuar se Moriarty e vendosi atë për t'u kapur, me dëshirë shkon në burg me shpresën se Holmes do të gjejë Moriarty. Holmes mashtrohet më vonë për t'i treguar Moranit një mesazh të koduar në burg, duke e informuar atë se motra e tij do të vritet më pas nëse ai nuk vret veten. Moran përplas kokën pas pasqyrës në qelinë e tij dhe së fundmi raportohet se është në gjendje kritike.
  • "The Empty Hearse", episodi i parë i serisë 3 të serialit televiziv BBC Sherlock, paraqet Lord Moran, një anëtar i Shtëpisë së Lordëve, si një nishan për Korenë e Veriut. Ai urdhërohet të kryejë bombardimin e Pallatit të Westminsterit, por plani i tij përfundimisht ndalohet nga Holmes. Aktori që ka portretizuar këtë version të personazhit nuk dihet.
  • "A Study in Sherlock", një nga disa episodet e dramës historike kanadeze Murdoch Mysteries me Arthur Conan Doyle, përmban gjithashtu një personazh të quajtur Sebastian Moran, i cili nënkuptohet të jetë frymëzimi i Doyle për zuzarin e "The Empty House".
  • Moriarty the Patriot është një serial televiziv japonez i animuar ku Sebastian Moran është shprehur nga Satoshi Hino në japonisht dhe Christopher Wehkamp në anglisht.
  • Lupin i 3-të Pjesa 6, Moran shfaqet si një vrasës që punon për "Profesorin".