The Great Mouse Detective

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Great Mouse Detective
Regjia ngaJohn Musker
Dave Michener
Ron Clements
Burny Mattinson
Bazuar nëBasil of Baker Street nga Eve Titus dhe Paul Galdone
ProdhuesiBurny Mattinson
LuajnëVincent Price
Barrie Ingham
Val Bettin
Susanne Pollatschek
Candy Candido
Diana Chesney
Eve Brenner
Alan Young
MuzikaHenry Mancini

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Distribution
Data e publikimit
2 korrik 1986
Kohëzgjatja
74 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti74 milion dollarë[1]
Fitimi38.7 milion dollarë[1]

The Great Mouse Detective është një film aventuror i animuar amerikan i vitit 1986 i prodhuar nga Walt Disney Feature Animation dhe lëshuar nga Walt Disney Pictures. Është filmi i 26-të i animuar i Disney, filmi u drejtua nga Burny Mattinson, David Michener dhe ekipi i John Musker dhe Ron Clements. Filmi u njoh gjithashtu si Aventurat e Miut të Madh Detektiv për ribotimin e tij teatral të vitit 1992 dhe Basil Miu i Madh Detektiv në disa vende. Personazhet kryesore janë të gjithë minjtë dhe minjtë të mëdhenj që jetojnë në Londrën Viktoriane.

Bazuar në serinë e librave për fëmijë Basil of Baker Street nga Eve Titus, ajo mbështetet shumë në traditën e Sherlock Holmes me një mi heroik që imiton me vetëdije detektivin; Titus e quajti personazhin kryesor sipas aktorit Basil Rathbone, i cili mbahet mend më së miri për rolin e Holmes në film (dhe zëri i të cilit, i marrë nga leximi i vitit 1966 i "The Red-Headed League"[2] ishte zëri i Holmes në këtë film, 19 vite pas vdekjes së tij). Sherlock Holmes gjithashtu përmend "Basil" si një nga pseudonimet e tij në tregimin e Arthur Conan Doyle "Aventura e Pjetrit të Zi".

Detektivi i Miut të Madh u lëshua në kinema në 2 korrik 1986, me vlerësime pozitive dhe sukses financiar, në kontrast të mprehtë me performancën e dobët të arkës së filmit të animuar të mëparshëm të Disney, The Black Cauldron (1985).

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Londër në qershor 1897, një mi i ri i quajtur Olivia Flaversham po feston ditëlindjen me babanë e saj të ve, lodërbërës, Hiram. Papritur, një lakuriq nate me një krah të gjymtuar dhe një këmbë druri hyn në punëtorinë e Flaversham, duke rrëmbyer Flaversham. Olivia kërkon të gjejë Miub e Madh Detektiv të quajtur Basil of Baker Street, por humbet. Një kirurg i quajtur David Q. Dawson, i cili sapo është kthyer nga një shërbim i gjatë i Regjimentit të 66-të të Mbretëreshës së Miut në Afganistan, takon Olivian dhe e shoqëron atë në vendbanimin e Basilit. Me mbërritjen e tyre, Basil fillimisht është indiferent, por kur Olivia përmend lakuriqin që rrëmbeu babanë e saj, Basil kupton se Olivia pa Fidget, asistentin e profesorit Ratigan, një horr që Basili është përpjekur ta arrestojë prej vitesh. Më pas zbulohet se Ratigan rrëmbeu Hiram për të krijuar një robot me mekanizëm ore, i cili imiton Mbretëreshën e Minjve në mënyrë që Ratigan të sundojë Anglinë. Flaversham fillimisht refuzon të marrë pjesë në skemë, por kapitullon kur Ratigan kërcënon të dëmtojë Olivia. Ratigan planifikon të uzurpojë Mbretëreshën dhe të bëhet "sundimtari suprem i çdo lirie".

Ndërkohë, Fidget shfaqet nga dritarja dhe ata përpiqen ta ndjekin atë. Basil, së bashku me Dawson dhe Olivia, marrin Toby, kafshën shtëpiake të Sherlock Holmes, Basset Hound, për të gjetur aromën e Fidget, ku e gjejnë atë në një dyqan lodrash duke vjedhur mekanizma të orës dhe uniforma të ushtarëve lodër. Fidget i zë pritë Olivias dhe e kap atë. Basil dhe Dawson ndjekin Fidget, por janë lehtësisht të mposhtur. Ndërsa kërkon në dyqan, Dawson zbulon listën e kontrollit të Fidget, së cilës Basil i bën disa teste kimike për të zbuluar se lista erdhi nga një breg lumi pranë Thames. Basil dhe Dawson maskohen si marinarë dhe shkojnë në një tavernë të quajtur "Kurthi i Minjve". Ata gjejnë Fidget dhe e ndjekin atë në selinë e Ratigan, por kapen në një pritë nga Ratigan. Ratigan i ka lidhur me një grackë minjsh të mbushur me pranverë, e lidhur me një makinë Rube Goldberg, e vendosur për t'i vrarë të dy. Ratigan niset për në Pallatin Buckingham, ku përkrahësit e tij rrëmbejnë rolet e rojeve mbretërore dhe rrëmbejnë Mbretëreshën. Basil nxjerr në pah dobësinë e kurthit dhe arratiset së bashku me Dawson dhe Olivia në kohë.

Në Pallatin Buckingham, Ratigan detyron Flaversham të operojë Mbretëreshën lodër, ndërsa ajo e vërteta merret për t'u ushqyer me Felicia, macen e përkëdhelur të Ratigan. Mbretëresha lodër shpall Ratigan sundimtarin e të gjithë Mousedom dhe ai shpall planet e tij diktatoriale për "subjektet" e tij të reja. Pasi Basil, Dawson dhe Olivia shpëtojnë Flaversham dhe Mbretëreshën e vërtetë, ata frenojnë përkrahësit e tjerë të Fidget dhe Ratigan, ndërsa Toby ndjek Felicia, duke çuar në Felicia, duke menduar se ajo i shpëtoi Toby duke u hedhur në një gardh të lartë prej guri, për t'u tallur nga roja mbretërore qentë që presin në anën tjetër. Basil merr kontrollin e mbretëreshës mekanike, duke e bërë atë të denoncojë Ratigan si një mashtrim ndërsa e thyen atë në copa. Turma, e zemëruar nga tradhtia e Ratiganit, kthehet mbi të dhe ai arratiset me drejtimin e tij me Fidget, duke mbajtur peng Olivia. Basil, Dawson dhe Flaversham krijojnë zanatin e tyre me një kuti shkrepse dhe disa tullumbace të vogla të mbushura me helium, të mbajtura së bashku nga Union Jack. Ratigan hedh Fidget në bord për të lehtësuar ngarkesën, dhe ai përpiqet të drejtojë drejtuesin vetë. Basil hidhet mbi drejtuesin për t'u përballur me Ratigan, duke e bërë atë të përplaset drejtpërdrejt në orën e Big Ben.

Brenda kullës së orës, ku Ratigan ende e mban Olivian peng, Basil arrin të kapë pelerinën e Ratigan në disa ingranazhe. Ai shpëton Olivian dhe e dërgon me siguri në Flaversham. Ratigan çlirohet dhe sulmon Basilin, duke e rrëzuar përfundimisht në drejtues. Kur ora godet 10:00, zilja bie për tingullin më të fortë, duke shkaktuar që Ratigan të bjerë për vdekje, duke marrë Basilin me vete. Sidoqoftë, Basil kap një pjesë të drejtimit të Ratigan dhe shpëton veten. Kthehu në Baker Street, Basil dhe Dawson rrëfejnë aventurat e tyre. Pasi Flavershamët largohen nga shtëpia, një kliente e ri e shqetësuar arrin dhe kërkon ndihmën e Basil dhe Dawson, me Basilin që vëren se Dawson është bashkëpunëtori i tij i besuar, duke bërë që Dawson të qëndrojë dhe të ndihmojë Basilin.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Barrie Ingham si Basil, një miush detektiv.
 • Vincent Price si Profesori Ratigan, armiku i Basil. ai dhe Basil janë bashkë-armiq të gjatë.
 • Val Bettin si Major Dr. David Q. Dawson, më parë i Regjimentit të 66-të të Mbretëreshës në Afganistan. Ai përfundimisht bëhet bashkëpunëtor, mik dhe biograf i Basilit. Dawson gjithashtu shërben si tregues i filmit.
 • Susanne Pollatschek si Olivia Flaversham, një miushe skoceze tetë vjeçare e cila kërkon ndihmën e Basil për të gjetur babain e saj.
 • Candy Candido si Fidget, mbështetësi lakuriq i dorës së djathtë të Ratiganit. Ai ka një krah të gjymtuar dhe një këmbë druri, dhe si rezultat ai nuk mund të fluturojë. Gjatë betejës përfundimtare, Ratigan tradhton Fidget duke e hedhur atë nga ana e makinës së tij fluturuese dhe ai bie në Thames. Ai zbulohet se i ka mbijetuar rënies në libër. Candido gjithashtu shpreh një qortim në pijetore.
 • Alan Young si Hiram Flaversham, Babai i dashur skocez i Olivia. Ai punon si prodhues lodrash dhe rrëmbehet nga Fidget për të bërë robotin Mbretëresha Mousetoria për Ratiganin e keq.
 • Frank Welker si Toby, Basset Hound besnik i Basil. Ai teknikisht i përket Sherlock Holmes, i cili jeton mbi Basil.
 • Frank Welker gjithashtu dublon Felicia, macja e madhe dhe pompoze e përkëdhelur e Ratigan. Ratigan e thërret atë duke i rënë një kambane speciale për të shkatërruar tradhtarët ose këdo që e zemëron atë. Ajo është ndjekur nga Toby, vetëm për t'u gjymtuar nga Qentë e Rojës Mbretërore në fund të filmit.
 • Diana Chesney si Judson, amvise e Basilit. Ajo e admiron Basilin, por zemërohet shumë kur ai keqtrajton jastëkët e saj të mirë duke i qëlluar me pistoletë.
 • Eve Brenner si Mbretëresha Mousetoria, mbretëresha e minjve e Mbretërisë së Bashkuar, të cilën Ratigan përpiqet ta heqë.
 • Basil Rathbone si Sherlock Holmes, detektivi i famshëm i cili jeton mbi Basil. Zëri i tij është marrë nga regjistrimi i Caedmon Records të vitit 1996 "The Red-Headed League".[2]
 • Laurie Main si Dr. Watson, bashkëpunëtori/partneri mjekësor i Sherlock Holmes, i cili gjithashtu jeton mbi Basil. Ndryshe nga Rathbone, mostrat e zërit të Nigel Bruce nuk u përdorën për zërin e Watson pasi ai kishte vdekur në vitin 1953.[2]
 • Wayne Allwine, Tony Anselmo, Walker Edmiston dhe Val Bettin si banditat e Ratiganit.
 • Melissa Manchester si Miss Kitty Mouse, e cila shfaqet në "Let Me Be Good To You"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Box office information for The Great Mouse Detective". Box Office Mojo (në anglisht). Internet Movie Database. Marrë më 1 maj 2010.
 2. ^ a b c Korkis, Jim (23 shkurt 2011). "How Basil Saved Disney Feature Animation: Part One". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2014. Marrë më 22 qershor 2016.