Dariga Nazarbajeva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Dariga Nazarbayeva)
Jump to navigation Jump to search
Dariga Nazarbayeva në vitin 2006.

Dariga Nursultanqyzy Nazarbayeva (kazakisht: Дариға Нұрсұлтанқызы Назарбаева; Rusisht: Дарига Нурсултановна Назарбаева; e lindur më 7 Maj 1963) është një politikane kazake dhe vajza e presidentit të Kazakistanit Nursultan Nazarbayev. Ajo ishte Zëvendës Kryeministre nga viti 2015 deri në 2016.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nazarbayeva ka lindur në Temirtau në vitin 1963. Një kohë ajo ka punuar si kreu i agjencisë zyrtare të lajmeve shtetërore, Khabar. Ajo formoi partinë politike kazake Asar, që përkthehet "të gjithë së bashku". Partia e saj Asar u bashkua me partinë pro-Nazarbayev, Otan, në korrik të vitit 2006.[1]

Shumë analistë besojnë se presidenti Nazarbajev po përgatit vajzën e tij për ta pasuar atë pas pensionimit ose vdekjes së tij. Marrëdhënia e saj me babain e saj është përkeqësuar kohët e fundit, pjesërisht për shkak të kritikave ndaj administratës së tij që ajo ndonjëherë shpreh.[2]

Më 3 prill 2014 Nazarbayeva u zgjodh nënkryetar i Mazhilis. Më 11 shtator 2015 ajo u emërua zëvendëskryeministër. [3][4] Një vit më vonë, më 13 shtator 2016, ajo u emërua në Senat; Ajo u caktua si kreu i Komitetit të Senatit për Çështjet Ndërkombëtare, Mbrojtje dhe Siguri më 16 shtator.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Background Note: Kazakhstan U.S. Department of State
  2. ^ Kazakhstan: Apparent Rift Opens Within Nazarbaev Family RadioFreeEurope/RadioLiberty
  3. ^ "Dariga Nazarbayeva appointed Vice PM of Kazakhstan". Kazinform. 11 shtator 2015. Marrë më 17 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Kazakhstani President appoints Dariga Nazarbayeva as deputy PM, Ilaha Ahmadova in Astana for Azertac news agency, Baku 12 September 2015.
  5. ^ "Kazakh president's daughter appointed head Of Senate committee", Radio Free Europe/Radio Liberty, 16 September 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]