Lufta botërore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Këmbësoria e mekanizuar e Ushtrisë Britanike kalon një tank të shkatërruar të Wehrmacht gjatë Operacionit Overlord, pjesë e Luftës së Dytë Botërore.

Një luftë botërore është një konflikt ndërkombëtar që përfshin shumicën ose të gjitha fuqitë kryesore të botës.[1] Në mënyrë konvencionale, termi është i rezervuar për dy konflikte të mëdha ndërkombëtare që ndodhën gjatë gjysmës së parë të shekullit të 20-të, Lufta e Parë Botërore (1914–1918) dhe Lufta e Dytë Botërore (1939–1945), megjithëse disa historianë kanë karakterizuar gjithashtu konflikte të tjera globale si luftërat botërore, të tilla si Lufta Nëntëvjeçare, Lufta e Trashëgimisë Spanjolle, Lufta Shtatëvjeçare, Luftërat Revolucionare Franceze dhe Napoleonike, Lufta e Ftohtë dhe Lufta kundër Terrorit.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "World War". Merriam-Webster. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2019. Marrë më 11 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)