Lufta kundër terrorizmit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Montazh i Luftës kundër Terrorit.

Lufta kundër terrorizmit,[1] zyrtarisht Lufta Globale kundër Terrorizmit (GWOT), është një fushatë ushtarake globale kundër terrorizmit e nisur nga Shtetet e Bashkuara pas sulmeve të 11 shtatorit[2] dhe është gjithashtu konflikti më i fundit global që përfshin luftëra të shumta. Objektivat kryesore të fushatës ishin organizatat e armatosura militante islamike dhe xhihadiste selefiste si Al-Kaida, Shteti Islamik dhe degët e tyre ndërkombëtare, të cilat po bënin kryengritje ushtarake për të përmbysur qeveritë e vendeve të ndryshme me shumicë myslimane.[3][4] Objektiva të tjerë kryesorë përfshinin regjimin Ba'ath në Irak, i cili u rrëzua gjatë një pushtimi në 2003, dhe fraksione të ndryshme militante që luftuan gjatë kryengritjes që pasoi.[5][6]

"Lufta kundër terrorit" përdor luftën si një metaforë për të përshkruar një sërë veprimesh që bien jashtë përkufizimit tradicional të luftës. Presidenti i 43-të i Shteteve të Bashkuara Xhorxh W. Bush përdori fillimisht termin "luftë kundër terrorizmit" më 16 shtator 2001,[7][8] dhe më pas "luftë kundër terrorit" disa ditë më vonë në një fjalim zyrtar në Kongres.[9][10] Bush e tregoi armikun e luftës kundër terrorizmit si "një rrjet radikal terroristësh dhe çdo qeveri që i mbështet ata".[11][12] Konflikti fillestar kishte për qëllim Al-Kaidën, me teatrin kryesor në Afganistan dhe Pakistan, një rajon që më vonë do të quhej "AfPak".[13] Termi "luftë kundër terrorit" u kritikua menjëherë nga individë duke përfshirë Richard Myers, atëherë Kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit, dhe përfundimisht terma më të nuancuar u përdorën nga administrata e Bushit për të definuar fushatën.[14] Ndërsa "lufta kundër terrorizmit" nuk u përdor kurrë si një emërtim zyrtar i operacioneve të SHBA,[15] një Medalje e Shërbimit të Luftës kundër Terrorizmit u lëshua dhe lëshohet nga Forcat e Armatosura të SHBA.

Me përfundimin e luftërave të mëdha dhe vetëm me operacione luftarake të nivelit të ulët në disa vende, përfundimi i luftës në Afganistan në gusht 2021 simbolizon fundin e dukshëm të luftës, ose të paktën fazën e saj kryesore, për shumë në Perëndim. Ushtria amerikane pushoi dhënien e Medaljes së Shërbimit të Mbrojtjes Kombëtare për Luftën Globale kundër Terrorizmit më 31 dhjetor 2022. Që nga viti 2023, operacione të ndryshme në fushatë janë në vazhdim, duke përfshirë një fushatë të vazhdueshme kundër kryengritjes në Somali.[16][17] Luftërat e fushatës pas 11 shtatorit vlerësohet se kanë zhvendosur 38 milionë njerëz në vende të ndryshme, numri i dytë më i madh i zhvendosjeve të detyruara të çdo lufte moderne që nga viti 1900.[18] Lufta ka shkaktuar të paktën 4.5 milionë vdekje (direkte dhe indirekte) dhe ka kushtuar mbi 8 trilion dollarë për Thesarin e SHBA.[19][20][21][22]

Polemikat mbi luftën janë fokusuar në moralin, viktimat dhe vazhdimësinë e saj; me kritikët që vënë në dyshim masat e qeverisë për të cenuar liritë civile dhe të drejtat e njeriut.[23] Praktikat e diskutueshme të forcave ushtarake të Koalicionit janë dënuar; duke përfshirë luftën me dron, mbikëqyrjen, torturën, dorëzimin e jashtëzakonshëm dhe krime të ndryshme lufte.[24][25][26] Qeveritë pjesëmarrëse janë kritikuar për zbatimin e masave autoritare, shtypjen e pakicave,[27][28] për nxitjen e islamofobisë në nivel global[29] dhe për shkaktimin e ndikimeve negative në shëndet dhe mjedis.[30][31][32] Analistët e sigurisë pohojnë se nuk ka zgjidhje ushtarake për konfliktin, duke vënë në dukje se terrorizmi nuk është një armik i identifikueshëm dhe kanë theksuar rëndësinë e negociatave dhe zgjidhjeve politike për të adresuar rrënjët themelore të krizave.[33]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Wright, Edmund, red. (2006). The Desk Encyclopedia of World History. New York: Oxford University Press. fq. 682. ISBN 978-0-7394-7809-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Schmitt, Eric; Shanker, Thom (26 korrik 2005). "U.S. Officials Retool Slogan for Terror War". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ ""Countdown bin Laden": Obama's pursuit of the 9/11 mastermind". CBS. 12 shtator 2021. Marrë më 19 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "About Us – The Global Coalition to Defeat ISIS". United States Department of State. Marrë më 18 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ ""Progress Report on the Global War on Terrorism"" (PDF). White House. shtator 2003. fq. 2. Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2009. Iraq is now the central front for the war on terror. While the United States and its partners have defeated Saddam Hussein's regime of terror, enemies of freedom -- both members of the old regime and foreign terrorists who have come to Iraq -- are making a desperate stance to reclaim this liberated nation for tyranny. They will be defeated. In the past, terrorists have cited Beirut and Somalia as examples of America fleeing from challenge when harmed. In this, the President has affirmed, they are mistaken. We are resolved to win the global war on terrorism. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Anghie, Antony (2005). "The War on Terror and Iraq in Historical Perspective". Osgoode Hall Law Journal. 43 (1/2): 45–66 – nëpërmjet Osgoode. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kenneth R. Bazinet, "A Fight Vs. Evil, Bush And Cabinet Tell U.S."". Daily News. New York. 17 shtator 2001. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2010. Marrë më 26 mars 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "President: Today We Mourned, Tomorrow We Work". georgewbush-whitehouse.archives.gov. Marrë më 26 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "President Declares 'Freedom at War with Fear'". georgewbush-whitehouse.archives.gov. Marrë më 26 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Transcript of President Bush's address". CNN. 20 shtator 2001. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Transcript of President Bush's address". CNN. 20 shtator 2001. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Text: President Bush Addresses the Nation". The Washington Post. 20 shtator 2001. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Stabilising AfPak theatre". Financialexpress.com. 2009-04-06. Marrë më 2022-08-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Schmitt, Eric; Shanker, Thom (26 korrik 2005). "U.S. Officials Retool Slogan for Terror War". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Marc Ambinder (20 maj 2010). "The New Term for the War on Terror". The Atlantic. Marrë më 24 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ DePetris, Daniel (9 maj 2023). "The US war on terror continues. We just don't talk about it". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Rosen, Tess Bridgeman, Brianna (2022-03-24). "Introduction to Symposium: Still at War – Where and Why the United States is Fighting the "War on Terror"". Just Security (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-02-06.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 18. ^ "Millions displaced by U.S. post 9/11 wars" (PDF). The Costs of War (në anglisht). Marrë më 10 shtator 2021.
 19. ^ "Human Cost of Post-9/11 Wars: Direct War Deaths in Major War Zones, Afghanistan & Pakistan (Oct. 2001 – Aug. 2021); Iraq (March 2003 – Aug. 2021); Syria (Sept. 2014 – May 2021); Yemen (Oct. 2002–Aug. 2021) and Other Post-9/11 War Zones". The Costs of War (në anglisht). Marrë më 10 shtator 2021.
 20. ^ "Latest Figures | Costs of War". The Costs of War (në anglisht). Marrë më 1 shtator 2021.
 21. ^ "Summary". Costs of War. Arkivuar nga origjinali më 17 qershor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Berger, Miriam (15 maj 2023). "Post-9/11 wars have contributed to some 4.5 million deaths, report suggests". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "FBI Tried to Cover Patriot Act Abuses With Flawed, Retroactive Subpoenas, Audit Finds". Wired (në anglishte amerikane). ISSN 1059-1028. Marrë më 11 shtator 2021.
 24. ^ Ball, James (22 maj 2013). "US rendition: every suspected flight mapped". The Guardian (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2021.
 25. ^ "CIA photographed detainees naked before sending them to be tortured". The Guardian (në anglisht). 28 mars 2016. Marrë më 11 shtator 2021.
 26. ^ "Drone Warfare". The Bureau of Investigative Journalism (en-GB) (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2021.
 27. ^ "9/11 Legacies │ Assimilation or Islamophobia?: Uyghurs and China's Counter–Terrorist Discourse after 2001". 911legacies.com (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2021.
 28. ^ "9/11 Legacies │ US Pressure for Democratization and Political Opportunity Structures in Egypt since 9/11". 911legacies.com (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2021.
 29. ^ Abbas, Tahir (24 shtator 2021). "Reflection: the "war on terror", Islamophobia and radicalisation twenty years on". Critical Studies on Terrorism. 14 (4): 402–404. doi:10.1080/17539153.2021.1980182. S2CID 244221750. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Birth Defects and the Toxic Legacy of War in Iraq". MERIP (në anglishte amerikane). 22 shtator 2020. Marrë më 11 shtator 2021.
 31. ^ Administration, US Department of Veterans Affairs, Veterans Health. "Airborne Hazards and Burn Pit Exposures – Public Health". publichealth.va.gov (në anglisht). Marrë më 11 shtator 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 32. ^ Ameem Lutfi, and Kevin L. Schwartz (8 shtator 2021). "20 years later, the legacies of 9/11 and the war on terror have just begun". The Hill. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Richissin, Todd (2 shtator 2004). ""War on terror" difficult to define". The Baltimore Sun. Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2009. Marrë më 28 janar 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)