Departamenti i Thesarit i Shteteve të Bashkuara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vula e Departamentit të Thesarit të Shteteve të Bashkuara.

Departamenti i Thesarit (USDT)[1] është departamenti kombëtar i thesarit dhe financave i qeverisë federale të Shteteve të Bashkuara, ku shërben si një departament ekzekutiv.[2] Departamenti mbikëqyr Byronë e Gdhendjes dhe Shtypjes dhe U.S. Mint. Këto dy agjenci janë përgjegjëse për printimin e të gjitha monedhave të letrës dhe prerjen e monedhave, ndërsa thesari ekzekuton qarkullimin valutor në sistemin fiskal të brendshëm. USDT mbledh të gjitha taksat federale përmes Shërbimit të të Ardhurave të Brendshme; menaxhon instrumentet e borxhit të qeverisë amerikane; licencon dhe mbikëqyr bankat dhe institucionet e kursimit; dhe këshillon degën legjislative dhe ekzekutive për çështjet e politikës fiskale. Departamenti administrohet nga sekretari i thesarit, i cili është anëtar i kabinetit. Thesarari i Shteteve të Bashkuara ka detyra të kufizuara statutore, por këshillon Sekretarin për çështje të ndryshme si monedha dhe prodhimi i monedhës.[3] Nënshkrimet e të dy zyrtarëve shfaqen në të gjitha shënimet e Rezervës Federale.[4]

Departamenti u krijua me një Akt të Kongresit në 1789 për të menaxhuar të ardhurat e qeverisë.[5] Sekretari i parë i thesarit ishte Alexander Hamilton, i cili u betua në detyrë më 11 shtator 1789.[6] Hamilton u emërua nga Presidenti Xhorxh Uashington me rekomandimin e Robert Morris, zgjedhja e parë e Uashingtonit për këtë pozicion, i cili kishte refuzuar emërimin.[7] Hamilton krijoi sistemin e hershëm financiar të vendit dhe për disa vite ishte një prani e madhe në administratën e Uashingtonit.[8] Departamenti përmendet zakonisht si "Thesari", vetëm, pa asnjë artikull të mëparshëm, si një mbetje e kalimit të vendit nga anglishtja britanike në atë amerikane gjatë fundit të shekullit të 18-të. Portreti i Hamiltonit shfaqet në pjesën e përparme të kartëmonedhës dhjetë dollarëshe, ndërsa ndërtesa e Departamentit të Thesarit është përshkruar në anën e pasme.[9]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Donald A. Torres (1985). Handbook of Federal Police and Investigative Agencies. Greenwood Publishing Group. fq. 275. ISBN 0313245789. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "An Act to Establish the Treasury Department". 2 shtator 1789. Marrë më 11 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Treasurer". U.S. Department of the Treasury. Marrë më 6 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Crutsinger, Martin (15 nëntor 2017). "New money: Mnuchin and Carranza signatures now on the dollar bill". USA Today. Gannett Satellite Information Network, LLC. The Associated Press. Marrë më 6 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Image 1 of An act to establish the Treasury department .... [Dated] 1789, July 2. New-York. Printed by Thomas Greenleaf.]". The Library of Congress. 1970-01-01. Marrë më 2022-12-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Appointment as Secretary of the Treasury". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Adams, Jonathan. "Department of the Treasury". George Washington Digital Encyclopedia. Mount Vernon Ladies' Association. Marrë më 6 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Scanlan, Laura Wolff (2006). "Alexander Hamilton: the man who modernized money". Humanities: The Magazine of the National Endowment for the Humanities. 27 (1). Marrë më 6 maj 2018. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "$10". U.S. Currency Education Program. Marrë më 6 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)