Të drejtat e njeriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Të drejtat e njeriut janë një pjesë e rëndësishme e teorive të së drejtës dhe një koncept i rëndësishëm filozofiko-politik.[1] Mes të drejtave themelore të qenies njerëzore janë e drejta e lirisë individuale, e drejta për jetën, e drejta e vetvendosjes, e drejta e fesë etj.

Referenca dhe shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ James Nickel, Thomas Pogge, M.B.E. Smith, Leif Wenar, 13 dhjetor 2013, Stanford Encyclopedia of Philosophy, Human Rights,