Daeshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i ISIS.

Daeshi (arabisht: داعش‎, transliterimi: Da'ish) apo ISIS-i ("Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë", الدولة الإسلامية في العراق والشام ed-Deule el-aislamije fil irak ve esh-sham) është një grup militantësh xhihadist dhe ish shtet e cila pretendon të jetë mysliman, por ajo vepron kundër parimeve islame. Kjo organizatë jo i njohur i cili ndjek doktrinën fondamentaliste, selefisteIslami Synit.[1]

Ky grup është myslimane vetëm me emër, por në fakt, ajo nuk ka të bëjë me Islamin. Ajo abuzon me emrin Islam por aktet brutale të cilat i bejne nuk janë islame. Daesh injoron faktin se Islami do të thotë paqe. Kjo organizatë është konsideruar si një organizatë terroriste nga Kombet e Bashkuara dhe nga shumë shtete të tjera individuale.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kush është ISIS-i?". Zëri.info. 19 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2019. Marrë më 6 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Inteligjenca amerikane: ISIS, organizata terroriste më e pasur". alb365.com. 18 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2019. Marrë më 6 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)