Jump to content

Lufta moderne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushtarët e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara me mjete luftarake të blinduara Stryker në një operacion të kombinuar të armëve gjatë Luftës në Afganistan, 2013.

Lufta moderne është një luftë që është në kontrast të dukshëm me konceptet, metodat dhe teknologjinë e mëparshme ushtarake, duke theksuar se si luftëtarët duhet të modernizohen për të ruajtur denjësinë e tyre të betejës. Si i tillë, është një temë në zhvillim, e parë ndryshe në kohë dhe vende të ndryshme. Në kuptimin e tij më të ngushtë, ai është thjesht një sinonim për luftën bashkëkohore.

Në kuptimin e tij më të gjerë, ai përfshin të gjitha luftërat që nga "revolucioni i barutit" që shënon fillimin e luftës së hershme moderne, por në vend të tyre janë përdorur zhvillime të tjera historike historike, duke përfshirë theksimin e artilerisë së shënuar nga Lufta e Krimesë, mbështetjen ushtarake në hekurudhat. duke filluar me Luftën Civile Amerikane, nisja e dreadnought-it të parë në 1905, ose përdorimi i mitralozit, avionit, tankeve ose radios në Luftën e Parë Botërore. Në kuptime të tjera, ai lidhet me futjen e luftës totale, industriale lufta, lufta e mekanizuar, lufta bërthamore, kundër-rebelimi, ose (kohët e fundit) ngritja e luftës asimetrike e njohur edhe si luftë e gjeneratës së katërt.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]