Stryker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Automjeti transportues i këmbësorisë Stryker (M1126).

Stryker është një familje e mjeteve luftarake të blinduara me tetë rrota që rrjedhin nga LAV III kanadeze. Automjetet Stryker prodhohen nga General Dynamics Land Systems-Canada (GDLS-C) për Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara në një fabrikë në Londër, Ontario. Ka lëvizje me katër rrota (8×4) dhe mund të kalohet në lëvizje me të gjitha rrotat (8×8).

Stryker u konceptua si një familje automjetesh që formonin shtyllën kurrizore të një ekipi të ri luftarak të brigadës me peshë të mesme (BCT) që duhej të arrinte një ekuilibër midis armaturës së rëndë dhe këmbësorisë. Shërbimi nisi konkursin e Përkohshëm të Mjeteve të Blinduara dhe në vitin 2000, shërbimi zgjodhi LAV III të propozuar nga GDLS dhe General Motors Defense. Shërbimi e ka quajtur këtë familje automjetesh “Stryker”.

Fillimisht u konceptuan dhjetë variante të Stryker, disa prej të cilave janë përmirësuar me v-hulls.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]