London (Kanada)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: London (kthjellim).


London
London, Ontario
—  qytet  —
Pamje nga London (Kanada)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Kontea Middlesex
Kryebashkiaku Anne Marie DeCicco-Best
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42°59′01″V 81°14′59″P / 42.9837°V 81.2497°P / 42.9837; -81.2497 (London)Koordinatat: 42°59′01″V 81°14′59″P / 42.9837°V 81.2497°P / 42.9837; -81.2497 (London)
Lartësia 251 m (m.n.d)
Sipërfaqja 420,57 km2
Popullsia 352.395 banorë 2006
Dendësia 837,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 519-226
Kodi Postar 5V-N6P
Vendndodhja
London is located in Kanadaja
London
London
London – harta_foto
www.london.ca/

London është një qytetKontea Middlesex, provinca Ontario, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 420.57 km² dhe popullsi 352395 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: London – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario