Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Viti 2020
Regjia David Dobkin
Prodhimi Will Ferrell
Jessica Elbaum
Chris Henchy
Skenari Will Ferrell
Andrew Steele
Bazuar në Eurovision Song Contest
nga EBU
Në rolet kryesore Will Ferrell
Rachel McAdams
Muzika Atli Örvarsson
Kinematografia Danny Cohen
Montazhi
Studioja kinematografike Gary Sanchez Productions
Gloria Sanchez Productions
EBU
Shpërndarë nga Netflix
Data e daljes në kinema 26 qershor 2020
Kohëzgjatja 123 minuta
Shteti Flag of the United States.svg SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi
Buxheti
Fitimet
Paraprihet nga
Pasohet nga

Eurovision Song Contest: Story of Fire Saga (Shqip: Festivali Evropian i Këngës: Historia e Fire Saga) është një film amerikan i zhanrit komedi muzikor i vitit 2020 me regji të David Dobkin dhe skenar të Andrew Steele dhe Will Ferrell. Filmi tregon këngëtarët islandezë Lars Erickssong dhe Sigrit Ericksdóttir (Ferrell dhe Rachel McAdams) pasi atyre u jepet mundësia ta përfaqësojnë vendin e tyre në Festivalin Evropian të Këngës. Pierce Brosnan, Dan Stevens, dhe Demi Lovato gjithashtu janë aktorë në këtë film.

Filmi fillimisht ishte planifikuar për publikim në maj 2020 për të përkuar me Festivalin Evropian të Këngës 2020, megjithatë publikimi u vonua për shkak të pandemisë së COVID-19.[1] U lëshua në Netflix më 26 qershor 2020.[2]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qytetin e vogël Húsavík, Islandë më 1974, një djalë i ri me emrin Lars Erickssong vallëzon me miken e tij më të mirë Sigrit në performancën e këngës fituese të Eurovizionit , Waterloo nga ABBA.

Në të tashmen, Lars (Will Ferrell) dhe Sigrit (Rachel McAdams) bëjnë muzikë së bashku si grupi Fire Saga, shumë për të zhgënjyer babanë e Lars që është i ve, Erick (Pierce Brosnan). Lars ka një ëndërr: ta fitojë Festivalin Evropian të Këngës. Ata aplikojnë për të marrë pjesë në Söngvakeppnin, para-zgjedhja islandeze për Festivalin e Këngës në Eurovision, dhe janë zgjedhur për të garuar kur prodhuesit zgjedhin kasetën e tyre demonstruese në mënyrë të rastësishme. Sigrit, e cila beson në traditën e vjetër islandeze të xhuxhave, u kërkon atyre që t'i ndihmojnë ata në konkurs dhe që, nëse fitojnë, që Lars më në fund mund ta vërejë atë.

Performanca e tyre është një fatkeqësi, dhe Katiana (Demi Lovato) tepër e talentuar fiton para-zgjedhjen. Të degjeneruar, Lars dhe Sigrit shikojnë në festën e varkave që zhvillohet me të gjithë garuesit e tjerë. Varka shpërthen papritmas, duke i vrarë të gjithë në bord. Fire Saga, si garuesit e vetëm që mbijetojnë, janë zgjedhur si përfaqësuesit e Islandës në Garën e Eurovizionit 2020.

Lars dhe Sigrit mbërrijnë në Edinburg dhe kanë probleme me një remix të ri të këngës së tyre dhe modelin e hollësishëm të skenës. Ata takohen me Alexander Lemtov (Dan Stevens), një këngëtar i shkëlqyeshëm rus që është i preferuari për ta fituar konkursin. Ai i fton në një aheng në shtëpinë e tij, ku morën pjesë një numër i ish-garuesve të vërtetë të Eurovizionit, ku ai prezanton Lars dhe Sigrit me këngëtaren greke Mita (Melissanthi Mahut). Aleksandri dhe Sigriti e kalojnë natën së bashku, ashtu si Lars dhe Mita. Kjo shkakton tensione në Fire Saga, e cila pothuajse prish planet e tyre për në gjysmëfinale. Lars e dëgjon Sigritin duke punuar në një këngë të re në dhomën e tyre të hotelit, por supozon se është një këngë dashurie për Aleksandrin.

Ata pajtohen, por performanca e tyre gjysmë përfundimtare përfundon me një aksident të madh në skenë. Ata e mbarojnë këngën por janë takuar me heshtje shurdhuese. Lars shpërthen, duke lënë pas Sigritin. Për tronditjen e saj, Islanda përparon në finalen e konkursit.

Lars rikthehet në Húsavik, pa dijeni që Fire Saga do ta përfaqësojë Islandën në finale. Ai bisedon me babanë e tij dhe rrëfen dashurinë e tij për Sigritin, dhe Erick i thotë që të kthehet dhe të luftojë për dashurinë e saj. Gjatë kthimit të tij në Reykjavik, një nga ekipet organizative Islandeze përpiqet ta vrasë Larsin, pasi Islanda nuk mund të lejojë të presë Eurovision vitin e ardhshëm nëse Fire Saga fiton, por vritet nga xhuxhat.

Lars mezi arrin në konkurs më kohë për ta realizuar. Në vend të këngës së tyre zyrtare, Sigrit dhe Lars performojnë këngën që ajo shkruajti për të. Erick e shikon konkursin me krenari me nënën e Sigritit, Helka. Alexander, i cili është gay, por i paaftë të jetojë hapur në Rusi, diskuton me Mita mundësinë e transferimit në Greqi. Fire Saga skualifikohet nga konkursi. Lars dhe Sigrit më në fund puthen.

Lars dhe Sigrit kthehen në qytetin e tyre të lindjes, ku përshëndeten me një mirëseardhje heronjsh. Pas pak kohësh, Fire Saga performojnë me fëmijën e tyre të vogël në dasmën e Erick dhe Helka.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Will Ferrell si Lars Erickssong
 • Rachel McAdams si Sigrit Ericksdóttir
 • Pierce Brosnan si Erick Erickssong
 • Dan Stevens si Alexander Lemtov
 • Melissanthi Mahut si Mita Xenakis
 • Demi Lovato si Katiana
 • Graham Norton si ai vetë
 • Mikael Persbrandt si Victor Karlosson, guvernator i Bankës Qendrore të Islandës
 • Ólafur Darri Ólafsson si Neils Brongus
 • Björn Hlynur Haraldsson si Polic - Arnar
 • Nína Dögg Filippusdóttir si Grua # 2 (1974)
 • Jóhannes Haukur Jóhannesson si Johans
 • William Lee Adams si ai vetë
 • Elin Petersdottir si Helka
 • Jon Kortajarena si Coran Vladvitch

Ish-garuesit e Festivalit Evropian të Këngës bënë prezantime në film. John Lundvik (Suedi 2019), Anna Odobescu (Moldavia 2019), Bilal Hassani (Francë 2019), Loreen (fituese për Suedinë në 2012), Jessy Matador (Francë 2010), Alexander Rybak (fitues për Norvegjinë në 2009 dhe përfaqësues në 2018), Jamala (fituese për Ukrainën në 2016), Elina Nechayeva (Estonia 2018), Conchita Wurst (fituese për Austri në vitin 2014), dhe Netta Barzilai (fituese për Izraelin në 2018) të gjithë u shfaqën gjatë pjesës "Song-A-Long" të filmit. Salvador Sobral, fituesi i Festivalit Evropian të Këngës 2017 për Portugalinë, u shfaq po ashtu.[3]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në maj 2018, në përgatitje të filmit, Will Ferrell mori pjesë në finalen e Festivali Evropian i Këngës 2018Lisbonë, Portugali për të hulumtuar personazhet dhe skenarët e mundshëm për filmin.[4][5] Ai gjithashtu foli në prapaskenë me garuesit e Eurovision. Më 18 qershor 2018, u njoftua se Ferrell do të aktronte, bashkë-shkruante dhe prodhonte një film të frymëzuar nga Festivali Evropian i Këngës. Filmi do të shpërndahej nga Netflix.

Në mars 2019, David Dobkin firmosi për ta bërë regjinë e filmit.[6] Në maj të vitit 2019, Rachel McAdams u bashkua me aktorët. McAdams dhe Ferrell u vunë re në provat e veshjes së Festivali Evropian i Këngës 2019Tel Aviv, Izrael.[7][8] Në gusht të vitit 2019, Pierce Brosnan, Dan Stevens dhe Demi Lovato, ndër të tjerë u bashkuan me kastin, me xhirimet që filluan në Edinburg dhe Glasgou, Skoci dhe Islandë. Me skenarët e fotografive të Ferrellit në SSE Hydro dhe Glasgow Airport në tetor 2019,[9][10][11] McAdams deklaroi se ata ishin me fat që kishin përfunduar xhirimet në Islandë pa provuar ndonjë rast nga aktiviteti vullkanik aty pranë.


Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzika për albumin u publikua më 26 qershor 2020.[12] "Volcano Man" ishte kënga e parë e lëshuar nga albumi dhe përmban vokale nga Will Ferrell dhe këngëtari suedez Molly Sandén, i kredituar si My Marianne, (McAdams, i cili shfaqet në video, ishte duke lëvizur buzët me vokalet e Sandén).[13]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# TitulliProducer(s) Gjatësia
1. "Double Trouble (Tiësto's Euro 90s Tribute Remix)" (performed by Will Ferrell, Molly Sandén, and Tiësto)
 • Birgisson
 • Rami
2:28
2. "Lion of Love" (performed by Erik Mjönes)Kotecha 2:47
3. "Coolin' with Da Homies" (performed by Savan Kotecha)Rami 1:26
4. "Volcano Man" (performed by Will Ferrell and Molly Sandén)
 • Holter
 • Persson
1:21
5. "Jaja Ding Dong" (performed by Will Ferrell and Molly Sandén)
 • Holter
 • Persson
1:37
6. "In the Mirror" (performed by Demi Lovato)Elofsson 2:48
7. "Happy" (performed by Will Ferrell and Molly Sandén)
 • Kotecha
 • Nevin Sastry
1:26
8. "Song-A-Long: "Believe", "Ray of Light", "Waterloo", "Ne partez pas sans moi", and "I Gotta Feeling"" (performed by Cast)Alana da Fonseca 3:18
9. "Running with the Wolves" (performed by Courtney Jenaé and Adam Grahn)
 • A. Carlsson
 • Öberg
 • Lauridsen
1:10
10. "Fool Moon" (performed by Anteros)Charlie Andrew 3:26
11. "Hit My Itch" (performed by Antonio Sol, David Loucks, Taylor Lindersmith, and Nicole Leonti)
 • Gosling
 • Hayden
 • Monaghan
 • Rumble
2:04
12. "Come and Play (Masquerade)" (performed by Petra Nielsen)G:son 3:08
13. "Amar pelos dois" (performed by Salvador Sobral)L. Sobral 3:05
14. "Husavik" (performed by Will Ferrell and Molly Sandén)Fat Max Gsus 3:22
15. "Double Trouble (Film Version)" (performed by Will Ferrell and Molly Sandén)
 • Birgisson
 • Rami
2:54
16. "Eurovision Suite" (performed by Atli Örvarsson)Örvarsson 6:19

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi u publikua në Netflix më 26 qershor 2020.[14]

Pritja kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në uebfaqen e përmbledhjes së Agregatorit Rotten Tomatoes, filmi mban një vlerësim aprovimi prej 59% bazuar në 82 shqyrtime, me një mesatare prej 5.73/10. Konsensusi i kritikëve të faqes thotë: "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga përmban përbërës të frymëzuar dhe momente me zë të lartë, por ata janë më të shumtë nga shtrirjet e sheshta në këtë komedi mbipopulluese."[15]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar 47 nga 100, bazuar në 27 kritikë, duke treguar "vlerësime të përziera ose mesatare".[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Mahjouri, Shakiel (17 prill 2020). "Rachel McAdams Donates $10,000 To London Health Sciences Centre Stream-A-Thon" (në anglisht). Entertainment Tonight Canada. Marrë më prill 27, 2020.
 2. ^ Fleming Jr, Mike (18 qershor 2018). "Will Ferrell To Star In Netflix Music Pic 'Eurovision' As Another A-List Comedy Star Tries A Streaming Vehicle". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më qershor 18, 2018.
 3. ^ Kelly, Emma (26 qershor 2020). "All the cameos to watch out for in Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga". Metro (në anglisht). Marrë më qershor 27, 2020.
 4. ^ "Will Ferrell to star in Eurovision film". BBC News Online (në anglisht). 19 qershor 2018. Marrë më qershor 22, 2018.
 5. ^ Stephens, Heidi (21 qershor 2018). "Eurovision has come too far to be made a mockery of by Will Ferrell | Heidi Stephens". The Guardian (në anglisht). Marrë më qershor 22, 2018.
 6. ^ Welk, Brian (7 mars 2019). "'Wedding Crashers' Director to Helm Will Ferrell Comedy 'Eurovision' at Netflix". TheWrap (në anglisht). Marrë më gusht 14, 2019.
 7. ^ "Will Ferrell, Rachel McAdams filming Eurovision movie in Tel Aviv". The Jerusalem Post (në anglisht). 17 maj 2019. Marrë më maj 17, 2019.
 8. ^ Fleming Jr, Mike (7 maj 2019). "Rachel McAdams Reuniting With 'Wedding Crashers' Will Ferrell, David Dobkin In Netflix 'Eurovision'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më gusht 14, 2019.
 9. ^ D'Alessandro, Anthony (7 gusht 2019). "Pierce Brosnan Joining Will Ferrell & Rachel McAdams In Netflix Pic 'Eurovision'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më gusht 14, 2019.
 10. ^ "Pierce Brosnan to star in Eurovision film". RTÉ.ie (në anglisht). 5 gusht 2019. Marrë më gusht 14, 2019.
 11. ^ Bennett, Anita (21 gusht 2019). "Demi Lovato Joins Cast of Will Ferrell's Netflix Comedy 'Eurovision'". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më gusht 23, 2019.
 12. ^ Kaufman, Gil (15 maj 2020). "Will Ferrell, Rachel McAdams, Demi Lovato & More Starring in Netflix's 'Eurovision Song Contest': Hear First Song" (në anglisht). Billboard. Marrë më maj 15, 2020.
 13. ^ "Volcano Man (From Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga" (në anglisht). 16 maj 2020. Marrë më maj 16, 2020.
 14. ^ Kiefer, Halle (16 maj 2020). "Will Ferrell's Eurovision 'Volcano Man' Joins the Pantheon of Joke Pop Songs That Are Actually Great". Vulture (në anglisht). Marrë më maj 16, 2020.
 15. ^ "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (2020)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Fandango Media. Marrë më qershor 26, 2020.
 16. ^ "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga Reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më qershor 26, 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]