Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 2018

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2018
All Aboard!
Datat
Gjysmëfinalja e parë8 maj 2018
Gjysmëfinalja e dytë10 maj 2018
Finalja12 maj 2018
Pritës
VendiAltice Arena, Lisbonë, Portugali
Prezantues
 • Sílvia Alberto
 • Daniela Ruah
 • Catarina Furtado
 • Filomena Cautela (dhoma e gjelbër)
Kryetar
 • Troels Lund
 • Paula Macedo
 • Pedro Miguel
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivJoão Nuno Nogueira
Transmetuesi pritës
 • Rádio e Televisão de Portugal (RTP)
Akti hapës
 • Finalja: Performanca Fado nga Ana Moura ("Fado Loucura") dhe Mariza ("Barco Negro"), 26 pjesëmarrësit e Festivalit Evropian të Këngës 2018 u prezantuan në ceremoninë tradicionale të flamujve me muzikë live
Akti interval
 • Gjysmëfinalja e parë: "Amar pelos dois" performuar nga pjesëmarrësit e Planet Portugal 2017 (pjesa 1) dhe ESC-lopedia (pjesa 1)
 • Gjysmëfinalja e dytë: ESC-lopedia (pjesa 2) dhe Planet Portugal (pjesa 2)
 • Finalja: "Mano a mano" dhe "Amar pelos dois" (bashkë me Caetano Veloso) performuar nga Salvador Sobral
  Performanca me muzikë elektronike nga Branko përfshirë Sara Tavares ("Ter Peito e Espaço"), Dino D'Santiago ("Nova Lisboa") dhe Mayra Andrade ("Reserva Pra Dois"
Faqja zyrtareeurovision.tv/event/lisbon-2018
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve43
Shtetet debutueseAsnjë
Shtetet që kthehenFlag of Rusia Rusia
Shtetet që nuk kthehenAsnjë
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep dy palë pikë nga 12, 10, 8–1 pikë për këngët e tyre të preferuara: njëra nga juria e tyre profesionale dhe tjetra nga televotimi.
Zero pikëAsnjë
Kënga fitueseFlag of Izraeli Izraeli
"Toy"

Festivali Evropian i Këngës 2018 ishte edicioni i 63-të i Festivalit Evropian të Këngës. Festivali u mbajt në Lisbonë, Portugali, duke ndjekur fitoren e PortugalisëFestivalin e 2017-ësKiev, Ukrainë me këngën Amar pelos dois, interpretuar nga Salvador Sobral. Kjo ishte hera e parë që Portugalia organizoi festivalin, 54 vjet pas hyrjes në këtë festival. Kishte dy gjysmëfinale më 8 dhe më 10 maj dhe finalen më 12 maj 2018. Këto tri spektakle u prezantuan nga Filomena Cautela, Sílvia Alberto, Daniela Ruah dhe Catarina Furtado. Ngjarja u organizua nga Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve dhe nga Rádio e Televisão de Portugal.

Dyzet e tri vende morën pjesë në garë, duke barazuar rekordin e pjesëmarrjeve 2008 dhe 2011. Rusia u kthye pas mungesës së saj nga edicioni i kaluar, dhe për herë të parë që nga viti 2011, asnjë vend nuk u tërhoq nga gara.

Fitues ishte Izraeli me këngën "Toy", interpretuar nga Netta dhe shkruar nga Doron Medalie dhe Stav Beger. Kjo ishte fitorja e katërt e Izraelit në garë, pas fitimeve të tyre në vitin 1978, 1979 dhe 1998, dhe pesë të parët në më shumë se një dekadë. Ky edicion gjithashtu rezultoi me Qipron dhe Republikën Çeke të arrijë rezultatin më të mirë në historinë e tyre të Eurovizionit, duke shënuar respektivisht vendin e dytë dhe të gjashtë. Portugalia përfundoi në vendin e fundit të finales, duke e bërë për herë të tretë vendin e vendit pritës në fund të pestë që nga viti 2015. Për herë të parë që nga futja e gjysmëfinaleve më 2004, Azerbajxhani, Rumania dhe Rusia dështuan për t'u kualifikuar për në finale. Gjithashtu, për herë të parë që nga viti 2005, asnjë vend i rajonit të Kaukazit (Gjeorgjia, Armenia dhe Azerbajxhani) nuk mori pjesë në finale. EBU njoftoi se konkursi kishte një audiencë mbarëbotërore prej rreth 186 milionë shikuesish, duke tejkaluar edicionin e vitit 2017 me mbi 4 milionë.

Altice Arena në Lisbonë është një arenë për shumë qëllime të ndërtuara për Expo '98 dhe ka një kapacitet prej 20,000 pjesëmarrësish, duke e bërë atë vendin më të madh të brendshëm në Portugali dhe ndër më të mëdhatë në Evropë. Ajo është e vendosur në rrethin e lumit Parque das Nações (Parku i Kombeve) në verilindje të Lisbonës, i cili u rinovua plotësisht për të organizuar panairin e botës 1998. Ajo është e lidhur me metro në aeroportin e afërt ndërkombëtar dhe me tren (stacioni Oriente) në pjesën tjetër të vendit dhe Evropës.

Shtetet pjesëmarrëse

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e parë
  Shtetet e parakualifikuara për finale, por me mundësi votimi në gjysmëfinalen e parë
  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e dytë
  Shtetet e parakualifikuara për në finale, por me mundësi votimi në gjysmëfinalen e dytë

EBU njoftoi më 7 nëntor 2017 se dyzet e dy vende do të merrnin pjesë në garë. Rusia konfirmoi kthimin e saj pas tërheqjes nga edicioni i mëparshëm, ndërsa pjesëmarrja e Maqedonisë u pengua përkohësisht nga EBU për shkak të borxheve të papaguara nga transmetuesi i saj kombëtar. Megjithatë, dhjetë ditë më vonë, EBU njoftoi se Maqedonia do të lejohej të hyjë në garë, duke rritur numrin e vendeve pjesëmarrëse në dyzet e tre, duke barazuar numrin më të madh të pjesëmarrësve në edicionet 2008 dhe 2011.

Gjysmëfinalja e parë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë u zhvillua më 8 maj 2018 në ora 20:00 (21:00 CEST). Nëntëmbëdhjetë vende morën pjesë në gjysmëfinale të parë. Këto vende, plus Portugalia, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar votuan në këtë gjysmëfinale. Vendet e theksuara u kualifikuan për në finale.

Rendi Shteti Gjuha (ët) Pjesëmarrësi Kënga Vendi Pikët
1
Azerbajxhani Azerbajxhani Anglisht Aisel "X My Heart" 11 94
2
Islanda Islanda Anglisht Ari Ólafsson "Our Choice" 19 15
3
Shqipëria Shqipëria Shqip Eugent Bushpepa "Mall" 8 162
4
Belgjika Belgjika Anglisht Sennek "A Matter of Time" 12 91
5
Republika Çeke Republika Çeke Anglisht Mikolas Josef "Lie to Me" 3 232
6
Lituania Lituania Anglisht Ieva Zasimauskaitė "When We're Old" 9 119
7
Izraeli Izraeli Anglisht Netta Barzilai "Toy" 1 283
8
Bjellorusia Bjellorusia Anglisht Alekseev "Forever" 16 65
9
Estonia Estonia Italisht Elina Nechayeva "La forza" 5 201
10
Bullgaria Bullgaria Anglisht Equinox "Bones" 7 177
11
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Anglisht Eye Cue "Lost and Found" 18 24
12
Kroacia Kroacia Anglisht Franka "Crazy" 17 63
13
Austria Austria Anglisht Cesár Sampson "Nobody but You" 4 231
14
Greqia Greqia Greqisht Yianna Terzi "Oniro mou (Όνειρό μου)" 14 81
15
Finlanda Finlanda Anglisht Saara Aalto "Monsters" 10 108
16
Armenia Armenia Armenisht Sevak Khanagyan "Qami (Քամի)" 15 79
17
Flag of Zvicra Zvicra Anglisht ZiBBZ "Stones" 13 86
18
flamuri Irlanda Anglisht Ryan O'Shaughnessy "Together" 6 179
19
Qipro Qipro Anglisht Eleni Foureira "Fuego" 2 263

Gjysmëfinalja e dytë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë u zhvillua më 10 maj 2018 në ora 20:00 (21:00 CEST). Tetëmbëdhjetë vende morën pjesë në gjysmëfinale të dytë. Këto vende, plus Franca, Gjermania dhe Italia votuan në këtë gjysmëfinale.

Me miratimin e Grupit të Referencës, Italia transmetoi dhe votoi në gjysmëfinale të dytë pas një kërkese nga transmetuesi RAI, pasi data e gjysmëfinales së parë përputhej me finalen e planifikuar të sezonit të pestë të Zërit të Italisë. [60]

Vendet e theksuara u kualifikuan për në finale.

Rendi Shteti Gjuha (ët) Pjesëmarrësi Kënga Vendi Pikët
1
Norvegjia Norvegjia Anglisht Alexander Rybak "That's How You Write a Song" 1 266
2
Rumania Rumania Anglisht The Humans "Goodbye" 11 107
3
Serbia Serbia Serbisht Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" 9 117
4
San Marino San Marino Anglisht Jessica & Jenifer Brening "Who We Are" 17 28
5
Danimarka Danimarka Anglisht Rasmussen "Higher Ground" 5 204
6
Rusia Rusia Anglisht Julia Samoylova "I Won't Break" 15 65
7
Moldavia Moldavia Anglisht DoReDoS "My Lucky Day" 3 235
8
Holanda Holanda Anglisht Waylon "Outlaw in 'Em" 7 174
9
Australia Australia Anglisht Jessica Mauboy "We Got Love" 4 212
10
Gjeorgjia Gjeorgjia Gjeorgjisht Ethno-Jazz Band Iriao "For You" 18 24
11
Polonia Polonia Anglisht Gromee & Lukas Meijer "Light Me Up" 14 81
12
Malta Malta Anglisht Christabelle "Taboo" 13 101
13
Hungaria Hungaria Hungarisht AWS "Viszlát nyár" 10 111
14
LettlandLetonia Letonia Anglisht Laura Rizzotto "Funny Girl" 12 106
15
Suedia Suedia Anglisht Benjamin Ingrosso "Dance You Off" 2 254
16
Mali i Zi Mali i Zi Gjuha malazeze Vanja Radovanović "Inje" 16 40
17
Sllovenia Sllovenia Sllovenisht Lea Sirk "Hvala ne!" 8 132
18
Ukraina Ukraina Anglisht Mélovin "Under the Ladder" 6 179
Shteti Artisti Kënga Gjuha(ët) Vendi Pikët
01 Ukraina Ukraina Mélovin "Under the Ladder" Anglisht 17 &0000000000000130.000000130
02 Spanja Spanja Amaia & Alfred "Tu canción" Spanjisht 23 &0000000000000061.00000061
03 Sllovenia Sllovenia Lea Sirk "Hvala, ne!" Slovenisht 22 &0000000000000064.00000064
04 Lituania Lituania Ieva Zasimauskaitė "When We're Old" Anglisht 12 &0000000000000181.000000181
05 Austria Austria Cesár Sampson "Nobody but You" Anglisht 3 &0000000000000342.000000342
06 Estonia Estonia Elina Nechayeva "La forza" Italisht 8 &0000000000000245.000000245
07 Norvegjia Norvegjia Alexander Rybak "That's How You Write a Song" Anglisht 15 &0000000000000144.000000144
08 flamuri Portugalia [[ 26 &0000000000000039.00000039
09 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe SuRie "Storm" English 24 &0000000000000048.00000048
10 Flag of Serbia Serbia Sanja Ilić & Balkanika "Nova deca" (Нова деца) Serbian 19 &0000000000000113.000000113
11 Flag of Gjermania Gjermania Michael Schulte "You Let Me Walk Alone" English 4 &0000000000000340.000000340
12 Flag of Shqipëria Shqipëria Eugent Bushpepa "Mall" Albanian 11 &0000000000000184.000000184
13 Flag of Franca Franca Madame Monsieur "Mercy" French 13 &0000000000000173.000000173
14 Flag of the Czech Republic Republika Çeke Mikolas Josef "Lie to Me" English 6 &0000000000000281.000000281
15 Flag of Danimarka Danimarka Rasmussen "Higher Ground" English 9 &0000000000000226.000000226
16 Flag of Australia Australia Jessica Mauboy "We Got Love" English 20 &0000000000000099.00000099
17 Flag of Finlanda Finlanda Saara Aalto "Monsters" English 25 &0000000000000046.00000046
18 Flag of Bullgaria Bullgaria Equinox "Bones" English 14 &0000000000000166.000000166
19 Flag of Moldavia Moldavia DoReDoS "My Lucky Day" English 10 &0000000000000209.000000209
20 Flag of Suedia Suedia Benjamin Ingrosso "Dance You Off" English 7 &0000000000000274.000000274
21 Flag of Hungaria Hungaria AWS "Viszlát nyár" Hungarian 21 &0000000000000093.00000093
22 Flag of Izraeli Izraeli Netta "Toy" English 1 &0000000000000529.000000529
23 Flag of the Netherlands Holanda Waylon "Outlaw in 'Em" English 18 &0000000000000121.000000121
24 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Ryan O'Shaughnessy "Together" English 16 &0000000000000136.000000136
25 Flag of Qiproja Qiproja Eleni Foureira "Fuego" English 2 &0000000000000436.000000436
26 Flag of Italia Italia Ermal Meta & Fabrizio Moro "Non mi avete fatto niente" Italian 5 &0000000000000308.000000308

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]