Festivali Evropian i Këngës 2020

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull flet për "Eurovision 2020". Për konkursin për fëmijë, shih Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2020

Festivali Evropian i Këngës 2020 do të jetë edicioni i 65-të i Festivalit Evropian i Këngës. Festivali do të zhvillohet në Holandë, pas fitores së atij vendi në konkursin e vitit 2019Tel Aviv, Izrael, me këngën "Arcade" kënduar nga Duncan Laurence. Është hera e pestë që Holanda do të organizojë garë, ku edicioni i fundit ishte në garën e vitit 1980 dhe ngjarja e parë në Eurovizion që do të organizohet në vend që nga Festivali Evropian i Këngës Junior 2012.

Festivali Evropian i Këngës 2020

Open Up
ESC 2020 Map (with small Australia).svg
Gjysëm-Finalja 1 12 maj, 2020
Gjysëm-Finalja 2 14 maj, 2020
Finalja 16 maj, 2020
Prezantues (it) Chantal Janzen
Edsilia Rombley
Jan Smit
Kryetari Marnix Kaart
Marc Pos
Televizioni Transmetues AVROTROS
Nederlandse Omroep Stichting (NOS)
Nederlandse Publieke Omroep (NPO)
Vendi Rotterdam Ahoy, Rotterdam, Holandë
Sistemi votues
Këtë vit, si vitet e fundit, do votohet prapë në mënyrën 50 % juri, 50 % publik, të gjithë votuesit nga publiku do të jenë gjysma e votave të një shteti, ndërsa pjesa tjetër do jetë juria profesionale që shteti votues zgjedh. Në fund pasi votat e publikut dhe jurisë të bashkohen, shtetet më të votuara do të marrin pikët nga 1-7, 8, 10 dhe 12.
Flag of Albania.svg Shqipëria
Shqipëria do të përfaqësohet nga Arilena Ara me këngën "Shaj"
Numri i pjesmarrësve 41 (deri tani)
Vendet debitues Asnjë
Vendet e kthyera Ukraina Ukraina
Bullgaria Bullgaria
Vendet e larguara Mali i Zi Mali i Zi
Hungaria Hungaria
Festivali Evropian i Këngës 2020
◄2019        2021►

Që nga 20 qershori 2019, njëzet e një vende kanë konfirmuar synimet e tyre për të marrë pjesë në garë, përfshirë Ukrainën, e cila do të kthehej pasi u tërhoq nga gara e vitit 2019 për polemikat që rrethojnë kontratën me artistin e saj përfaqësues.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgatitjet për organizimin e garës 2020 filluan më 19 maj 2019, menjëherë pasi Holanda fitoi Festivalin e 2019-ës në Tel Aviv, Izrael. Jon Ola Sand, mbikëqyrës ekzekutiv i Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) për konkurs, i dorëzoi AVROTROS, transmetuesit holandez, një pirg dokumentesh dhe një USB me vegla për të filluar punën e nevojshme për të pritur konkursin e ardhshëm. AVROTROS do të bashkëprodhojë ngjarjen me organizatën simotër të lajmeve Nederlandse Omroep Stichting (NOS) dhe organizatën e tyre publike të transmetimit publik, Nederlandse Publieke Omroep (OJF), secila duke marrë një rol të ndryshëm në prodhim.[1]

Lista e përkohshme e vendeve pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet e mëposhtme kanë shprehur interesin e tyre të përkohshëm për të marrë pjesë në konkurs ose kanë konfirmuar se procesi i tyre i paraparë për përzgjedhje kombëtare do të zhvillohet:

Gjysmë-finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Eurovision 2020 to be a co-production between Avrotros, NPO and NOS". ESCXtra. 19 maj 2019. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 19 maj 2019. Parametri i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!)