Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 2020

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2020
Open Up
Datat
Gjysmëfinalja e parë12 maj 2020 (anuluar)
Gjysmëfinalja e dytë14 maj 2020 (anuluar)
Finalja16 maj 2020 (anuluar)
Pritës
VendiRotterdam Ahoy, Rotterdam, Holandë
Prezantues
Kryetar
 • Marnix Kaart
 • Marc Pos
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivSietse Bakker
Inge van de Weerd
Transmetuesi pritës
Faqja zyrtareeurovision.tv/event/rotterdam-2020
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve41 (planifikuar)

Festivali Evropian i Këngës 2020 duhej të ishte edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës. Festivali ishte planifikuar të zhvillohej në Holandë, pas fitores së atij vendi në konkursin e vitit 2019Tel Aviv, Izrael, me këngën "Arcade" kënduar nga Duncan Laurence, por u anulua për shkak të pandemisë së koronavirusit 2019-20.[1] Do të ishte hera e pestë që Holanda do të organizonte garë, ku edicioni i fundit ishte në garën e vitit 1980 dhe ngjarja e parë në Eurovizion që do të organizohet në vend që nga Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2012.

Që nga 20 qershori 2019, dyzet e një vende kanë konfirmuar synimet e tyre për të marrë pjesë në garë, përfshirë Ukrainën dhe Bullgarinë, të cilat do të kthehen pasi u tërhoqën nga gara e vitit 2019 për polemikat që rrethojnë kontratën me artistin e tyre përfaqësues.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Festivali Evropian i Këngës 2020 do të mbahet në Rotterdam Ahoy, Rotterdam, Holandë. Është hera e pestë që Holanda organizon Festivalin, kësaj radhe me fitoren e këngës Arcade, performuar nga Duncan Laurence.

Përgatitjet për organizimin e garës 2020 filluan më 19 maj 2019, menjëherë pasi Holanda fitoi Festivalin e 2019-ës në Tel Aviv, Izrael. Jon Ola Sand, mbikëqyrës ekzekutiv i Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) për konkurs, i dorëzoi AVROTROS, transmetuesit holandez, një pirg dokumentesh dhe një USB me vegla për të filluar punën e nevojshme për të pritur konkursin e ardhshëm. AVROTROS do të bashkëprodhojë ngjarjen me organizatën simotër të lajmeve Nederlandse Omroep Stichting (NOS) dhe organizatën e tyre publike të transmetimit publik, Nederlandse Publieke Omroep (OJF), secila duke marrë një rol të ndryshëm në prodhim.[2]

Shtetet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet e mëposhtme kanë shprehur interesin e tyre për të marrë pjesë në konkurs ose kanë konfirmuar se procesi i tyre i paraparë për përzgjedhje kombëtare do të zhvillohet:

  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e parë
  Parakualifikuar për në finale, por sërish merr pjesë në votim për gjysmëfinalen e parë
  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e dytë
  Parakualifikuar për në finale, por sërish merr pjesë në votim për gjysmëfinalen e dytë

Gjysmëfinalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e parë do të mbahej më 12 maj 2020 në orën 21:00 (CEST). Shtatëmbëdhjetë shtete do të merrnin pjesë në gjysmëfinalen e parë. Këto shtete dhe Gjermania, Italia dhe Holanda do të votonin në këtë gjysmëfinale.[3]

Shteti Artisti[4][5] Kënga[5] Gjuhë(t)
Gjysma e parë
Australia Australia Montaigne "Don't Break Me" Anglisht
Bjellorusia Bjellorusia VAL "Da Vidna" Bjellorusisht
flamuri Irlanda Lesley Roy "Story of My Life" Anglisht
Lituania Lituania The Roop "On Fire" Anglisht
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut Vasil Garvanliev "You" Anglisht
Rusia Rusia Little Big "Uno"
Sllovenia Sllovenia Ana Soklič "Voda" Sllovenisht
Suedia Suedia The Mamas "Move" Anglisht
Gjysma e dytë
Azerbajxhani Azerbajxhani Samira Efendi "Cleopatra" Anglisht
Belgjika Belgjika Hooverphonic "Release Me" Anglisht
Kroacia Kroacia Damir Kedžo "Divlji vjetre" Kroatisht
Qipro Qipro Sandro Nicolas "Running" Anglisht
Izraeli Izraeli Eden Alene "Feker libi" Anglisht, Amharic
Malta Malta Destiny Chukunyere "All of My Love" Anglisht
Norvegjia Norvegjia Ulrikke Brandstorp "Attention" Anglisht
Rumania Rumania Roxen "Alcohol You" Anglisht
Ukraina Ukraina Go_A "Solovey" Ukrainisht

Gjysmëfinalja e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja e dytë do të mbahej më 14 maj 2020 në orën 21:00 (CEST). Tetëmbëdhjetë shtete do të merrnin pjesë në këtë gjysmëfinale. Këto shtete dhe Spanja, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar do të votonin në këtë gjysmëfinale.

Shteti Artisti[6][5] Kënga[5] Gjuhë(t)
Gjysma e parë
Austria Austria Vincent Bueno "Alive" Anglisht
Republika Çeke Republika Çeke Benny Cristo "Kemama" Anglisht
Estonia Estonia Uku Suviste "What Love Is" Anglisht
Greqia Greqia Stefania Liberakakis "Superg!rl" Anglisht
Islanda Islanda Daði & Gagnamagnið "Think About Things)" Anglisht
Moldavia Moldavia Natalia Gordienko "Prison" Anglisht
Polonia Polonia Alicja Szemplińska "Empires Anglisht
San Marino San Marino Senhit "Freaky!" Anglisht
Serbia Serbia Hurricane "Hasta la vista" Serbisht
Gjysma e dytë
Flag of Shqipëria Shqipëria Arilena Ara "Fall from the Sky" Anglisht[7]
Armenia Armenia Athena Manoukian "Chains on You" Anglisht
Bullgaria Bullgaria Victoria Georgieva "Tears Getting Sober" Anglisht[8]
Danimarka Danimarka Ben & Tan "Yes" Anglisht
Finlanda Finlanda Aksel Kankaanranta "Looking Back" Anglisht
Gjeorgjia Gjeorgjia Tornike Kipiani "Take Me as I Am" Anglisht
LettlandLetonia Letonia Samanta Tīna "Still Breathing" Anglisht
flamuri Portugalia Elisa Silva "Medo de sentir" Portugalisht
Zvicra Zvicra Gjon's Tears "Répondez-moi" Frëngjisht

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shteti Artisti[9][5] Kënga[5] Gjuhë(t)
 Franca Tom Leeb "The Best in Me" Anglisht, Frëngjisht
Gjermania Gjermania Ben Dolic "Violent Thing" Anglisht
Italia Italia Diodato "Fai rumore" Italisht
Holanda Holanda Jeangu Macrooy "Grow" Anglisht
Spanja Spanja Blas Cantó "Universo" Spanjisht
Britania e Madhe Britania e Madhe James Newman "My Last Breath" Anglisht

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Official EBU statement & FAQ on Eurovision 2020 cancellation". Eurovision.tv. 18 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Eurovision 2020 to be a co-production between Avrotros, NPO and NOS". ESCXtra. 19 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 19 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Groot, Evert (28 janar 2020). "Which country performs in which Eurovision 2020 Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Eurovision Song Contest 2020 First Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 28 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2020. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f "National Selection Calendar 2020". Eurovision.tv. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2019. Marrë më 13 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Eurovision Song Contest 2020 Second Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 28 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2020. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Granger, Anthony (18 shkurt 2020). "Albania: Arilena Ara Confirms Shaj Will Include English For Eurovision". Eurovoix. Marrë më 18 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Luukela, Sami (18 shkurt 2020). "VICTORIA's song has been chosen, out on March 7th". escxtra.com. Marrë më 18 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Eurovision Song Contest 2020 Grand Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 28 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2020. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]