Festivali Evropian i Këngës 2004

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2004
Under The Same Sky
Datat
Gjysmëfinalja12 maj 2004
Finalja15 maj 2004
Pritës
VendiAbdi İpekçi Arena
Stamboll, Turqi
Prezantues
KryetarSven Stojanovic
Mbikëqyrës ekzekutivSvante Stockselius
Producent ekzekutivBülent Osma
Transmetuesi pritësTurkish Radio and Television Corporation (TRT)
Akti hapësSertab Erener
Akti interval
Faqja zyrtarehttps://eurovision.tv/event/istanbul-2004
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve36
Shtetet debutuese
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehenAsnjë
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për dhjetë këngët e tyre të preferuara.
Zero pikë
Kënga fituese

Festivali Evropian i Këngës 2004 ishte edicioni i 49-të i Festivalit Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Stamboll, Turqi, pas fitores së Sertab Erenerkonkursin e vitit 2003Riga, Letoni me këngën "Everyway That I Can". Ishte hera e parë që Turqia kishte pritur konkursin - 29 vjet pasi vendi bëri debutimin e saj. Organizuar nga Bashkimi Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës Korporata Radiotelevizive Turke (TRT), konkursi u mbajt në Abdi İpekçi Arena, dhe (për herë të parë) përbëhej nga një gjysmëfinale më 12 maj, dhe një finale më 15 maj 2004.[1] Dy shfaqjet live u pritën nga Korhan Abay dhe Meltem Cumbul.

Ishte Festivali i parë Evropian i Këngës që u mbajt në një shtet dhe qytet transkontinental, në një vend me shumicë myslimane dhe në një vend që flet gjuhë turkike.

Fitues ishte Ukraina me këngën "Wild Dances", interpretuar nga Ruslana, e cila e shkruajti atë me Oleksandr Ksenofontov (burri i saj). Kjo ishte fitorja e parë e Ukrainës në konkurs, pas vetëm 1 viti pjesëmarrjeje. Serbia dhe Mali i Zi, Greqia, Turqia dhe Qipro rrumbullakuan pesë të parat.

Këtë vit ishte hera e parë në të cilën një hyrje jo fituese shënoi mbi 200 pikë. Para këtij konkursi, vetëm shënimet fituese më 1994 dhe 1997 kishin kaluar këtë notë. Në këtë konkurs, 3 këngët më të mira të gjitha morën mbi 200 pikë.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abdi İpekçi Arena, Stamboll - vendi pritës i konkursit 2004.

Konkursi u mbajt në Stamboll pas fitores së Turqisë në garën e vitit 2003 në Riga, Letoni me "Everyway That I Can" nga Sertab Erener. Fillimisht Mydonose Showland u zgjodh nga TRT për të pritur këtë ngjarje, por u ndryshua në Arena Abdi İpekçi pasi konkursi u afrua për shkak të kapacitetit të tij më të madh. Korhan Abay dhe Meltem Cumbul ishin prezantues të shfaqjes.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysmëfinalja u mbajt më 12 maj 2004 në orën 21:00 (CET). 22 vende performuan dhe të gjithë pjesëmarrësit votuan përveç Francës, Polonisë dhe Rusisë. Kjo ishte gjysmëfinalja e parë në historinë e Eurovision.

Shtetet e hijezuara u kualifikuan për në finalen e Eurovizionit

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[2] Vendi Pikë
01 Flag of Finlanda Finlanda Jari Sillanpää "Takes 2 to Tango" Anglisht 14 51
02 Flag of Bjellorusia Bjellorusia Aleksandra and Konstantin "My Galileo" Anglisht 19 10
03 Flag of Zvicra Zvicra Piero Esteriore & The MusicStars "Celebrate" Anglisht 22 0
04 Flag of Letonia Letonia Fomins and Kleins "Dziesma par laimi" Letonisht 17 23
05 Flag of Izraeli Izraeli David D'Or "Leha'amin" (להאמין) Hebraisht, anglisht 11 57
06 Flag of Andorra Andorra Marta Roure "Jugarem a estimar-nos" Katalanonisht 18 12
07 Flag of Portugalia Portugalia Sofia Vitória "Foi magia" Portugalisht 15 38
08 Flag of Malta Malta Julie and Ludwig "On Again... Off Again" Anglisht 8 74
09 Monako Monako Maryon "Notre planète" Frëngjisht 19 10
10 Flag of Greqia Greqia Sakis Rouvas "Shake It" Anglisht 3 238
11 Flag of Ukraina Ukraina Ruslana "Wild Dances" Anglisht, Ukrainisht 2 256
12 Flag of Lituania Lituania Linas and Simona "What's Happened to Your Love?" Anglisht 16 26
13 Flag of Shqipëria Shqipëria Anjeza Shahini "The Image of You" Anglisht 4 167
14 Flag of Qiproja Qiproja Lisa Andreas "Stronger Every Minute" Anglisht 5 149
15 Flag of Maqedonia e Veriut Macedonia Toše Proeski "Life" Anglisht 10 71
16 Flag of Sllovenia Sllovenia Platin "Stay Forever" Anglisht 21 5
17 Flag of Estonia Estonia Neiokõsõ "Tii" Võro 11 57
18 Flag of Kroacia Kroacia Ivan Mikulić "You Are the Only One" Anglisht 9 72
19 Flag of Danimarka Danimarka Tomas Thordarson "Shame on You" Anglisht 13 56
20 Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi Željko Joksimović & Ad-Hoc Orchestra "Lane moje" (Лане моје) Serbisht 1 263
21 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Deen "In the Disco" Anglisht 7 133
22 Flag of the Netherlands Holanda Re-Union "Without You" Anglisht 6 146

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finalja u mbajt më 15 maj 2004 në orën 21:00 (CET) dhe u fitua nga Ukraina.

Shtetet me shkronja të trasha u kualifikuan automatikisht për finale në Festivalin Evropian të Këngës 2005.

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Spanja Spanja Ramón "Para llenarme de ti" Spanjisht 10 87
02 Flag of Austria Austria Tie Break "Du bist" Gjermanisht 21 9
03 Flag of Norvegjia Norvegjia Knut Anders Sørum "High" Anglisht 24 3
04 Flag of Franca Franca Jonatan Cerrada "À chaque pas" Frëngjisht, spanjisht 15 40
05 Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi Željko Joksimović & Ad-Hoc Orchestra "Lane moje" (Лане моје) Serbisht 2 263
06 Flag of Malta Malta Julie and Ludwig "On Again... Off Again" Anglisht 12 50
07 Flag of the Netherlands Holanda Re-Union "Without You" Anglisht 20 11
08 Flag of Gjermania Gjermania Max "Can't Wait Until Tonight" Anglisht, turqisht 8 93
09 Flag of Shqipëria Shqipëria Anjeza Shahini "The Image of You" Anglisht 7 106
10 Flag of Ukraina Ukraina Ruslana "Wild Dances" Anglisht, ukrainisht 1 280
11 Flag of Kroacia Kroacia Ivan Mikulić "You Are the Only One" Anglisht 12 50
12 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Deen "In the Disco" Anglisht 9 91
13 Flag of Belgjika Belgjika Xandee "1 Life" Anglisht 22 7
14 Flag of Rusia Rusia Julia Savicheva "Believe Me" Anglisht 11 67
15 Flag of Maqedonia e Veriut Macedonia Toše Proeski "Life" Anglisht 14 47
16 Flag of Greqia Greqia Sakis Rouvas "Shake It" Anglisht 3 252
17 Flag of Islanda Islanda Jónsi "Heaven" Anglisht 19 16
18 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Chris Doran "If My World Stopped Turning" Anglisht 22 7
19 Flag of Polonia Polonia Blue Café "Love Song" Anglisht, spanjisht 17 27
20 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe James Fox "Hold On to Our Love" Anglisht 16 29
21 Flag of Qiproja Qiproja Lisa Andreas "Stronger Every Minute" Anglisht 5 170
22 Flag of Turqia Turqia Athena "For Real" Anglisht 4 195
23 Flag of Rumania Rumania Sanda "I Admit" Anglisht 18 18
24 Flag of Suedia Suedia Lena Philipsson "It Hurts" Anglisht 5 170

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bakker, Sietse (25 dhjetor 2009). "The end of a decade: Istanbul 2004" (në anglisht). European Broadcasting Union. Marrë më 25 dhjetor 2009.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 2004" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Eurovision Song Contest 2004