Festivali Evropian i Këngës 2014

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
B&W Hallerne Arena, Festivali Evropian i Këngës 2014

Festivali Evropian i Këngës 2014 (Anglisht: Eurovision Song Contest 2014, Frëngjisht: Concours Eurovision de la chanson 2014) apo ndryshe Eurosong 2014 do jetë edicioni i 59-të i Eurovizionit. Festivali do të zhvillohet në Kopenhagen, Danimarkë, pas fitores së Emmelie de Forest2013 me këngën e saj "Only Teardrops". Kjo do të jetë hera e tretë që kjo garë do të zhvillohet në Danimarkë, ku për herë të fundit u zhvillua në vitin 2001.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Eurovision Song Contest 2014 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale