Jump to content

Festivali Evropian i Këngës 2005

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Festivali Evropian i Këngës 2005
Awakening
Datat
Gjysmëfinalja19 maj 2005
Finalja21 maj 2005
Pritës
VendiPallati i Sporteve
Kiev, Ukrainë
Prezantues
KryetarSven Stojanovic
Mbikëqyrës ekzekutivSvante Stockselius
Producent ekzekutivPavlo Grytsak
Transmetuesi pritësNational Television Company of Ukraine (NTU)
Akti hapës
  • Gjysmëfinalja: The Song and Dance Company of Ukraine Military Forces, A-6 Ballet and Diezel DJ Power (Freak show)
  • Finalja: Ruslana performon një përzierje të "Wild Dances" dhe "Heart on Fire"
Akti interval
  • Gjysmëfinalja: Irina Mazur's Ballet "Life"
  • Finalja: Kiev Percussion Ensemble ARS NOVA, Anatoliy Zalevskiy dhe Ruslana performojnë "The Same Star"
Faqja zyrtarehttps://eurovision.tv/event/kyiv-2005
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve39
Shtetet debutuese
Shtetet që kthehenFlag of Hungaria Hungaria
Shtetet që nuk kthehenAsnjë
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për dhjetë këngët e tyre të preferuara.
Zero pikëAsnjë
Kënga fituese

Festivali Evropian i Këngës 2005 ishte edicioni i 50-të i Festivalit Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Kiev, Ukrainë, pas fitores së Ruslanëskonkursin e vitit 2004Stamboll, Turqi me këngën "Wild Dances". Ishte hera e parë që Ukraina kishte pritur konkursin - vetëm 2 vjet pasi vendi bëri debutimin e saj. Organizuar nga Bashkimi Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës i Kompanisë Televizive Kombëtare të Ukrainës (NTU), konkursi u mbajt në Pallatin e Sportit, dhe përbëhej nga një gjysmëfinale më 19 maj, dhe finalja më 21 maj 2005. Dy shfaqjet live u pritën nga Maria Efrosinina dhe Pavlo Shylko.

Fitues ishte Greqia me këngën "My Number One", e realizuar nga Helena Paparizou dhe shkruar nga Christos Dantis dhe Natalia Germanou. Kjo ishte fitorja e parë e Greqisë në konkurs, në 31 vjet pjesëmarrje. Malta, Rumania, Izraeli dhe Letonia rrumbullakuan pesë të parat. Malta barazoi me rezultatin e tyre më të mirë nga 2002, ndërsa Rumania arriti rezultatin e tyre më të mirë në historinë e tyre të Eurovizionit. Në mënyrë të pazakontë, të gjitha vendet e "Big Four" (Franca, Gjermania, Spanja dhe Mbretëria e Bashkuar) përfunduan si "Katër të Fundit", duke vendosur të gjitha në katër pozicionet e fundit në finale.

Organizatorët shpresuan se nga organizimi i Eurovisionit, ajo do të nxisë imazhin e Ukrainës jashtë vendit dhe për të rritur turizmin, ndërsa qeveria e re e vendit shpresonte se ajo do të japë një nxitje modeste për qëllimin afatgjatë të marrjes së anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Ky ishte edhe edicioni i parë që u transmetua në formatin ekran të gjerë 16:9.[1]

Kievi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Ukrainës, i vendosur në pjesën veriore qendrore të vendit në Dnieper. Pallati i Sporteve, një arenë shtëpie me shumë qëllime, u konfirmua nga zyrtarët si vendi pritës në shtator 2004.[2] Sidoqoftë, për të pritur konkursin, pajisjet ishin arritur në standardin e kërkuar nga Bashkimi Evropian i Transmetimit (EBU).

Gjysmëfinalja u mbajt më 19 maj 2005 në orën 21:00 (CET). 25 vende performuan dhe të 39 pjesëmarrësit votuan.

Shtetet e hijezuara u kualifikuan për në finalen e Eurovizionit

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha[3] Vendi Pikë
01 Flag of Austria Austria Global.Kryner "Y así" Anglisht, Spanjisht 21 30
02 Flag of Lituania Lituania Laura & The Lovers "Little by Little" Anglisht 25 17
03 Flag of Portugalia Portugalia 2B "Amar" Portugalisht, anglisht 17 51
04 Flag of Moldavia Moldavia Zdob și Zdub "Boonika bate doba" Anglisht, Rumanisht 2 207
05 Flag of Letonia Letonia Walters & Kazha "The War Is Not Over" Anglisht 10 85
06 Monako Monako Lise Darly "Tout de moi" Frëngjisht 24 22
07 Flag of Izraeli Izraeli Shiri Maimon "Hasheket Shenish'ar" (השקט שנשאר) Hebraisht, anglisht 7 158
08  Bjellorusia Angelica Agurbash "Love Me Tonight" Anglisht 13 67
09 Flag of the Netherlands Holanda Glennis Grace "My Impossible Dream" Anglisht 14 53
10 Flag of Islanda Islanda Selma "If I Had Your Love" Anglisht 16 52
11 Flag of Belgjika Belgjika Nuno Resende "Le grand soir" Anglisht 22 29
12 Flag of Estonia Estonia Suntribe "Let's Get Loud" Anglisht 20 31
13 Flag of Norvegjia Norvegjia Wig Wam "In My Dreams" Anglisht 6 164
14 Flag of Rumania Rumania Luminița Anghel & Sistem "Let Me Try" Anglisht 1 235
15 Flag of Hungaria Hungaria NOX "Forogj, világ!" Hungarisht 5 167
16 Flag of Finlanda Finlanda Geir Rönning "Why?" Anglisht 18 50
17 Flag of Maqedonia e Veriut Macedonia Martin Vučić "Make My Day" Anglisht 9 97
18 Flag of Andorra Andorra Marian van de Wal "La mirada interior" Katalonisht 23 27
19 Flag of Zvicra Zvicra Vanilla Ninja "Cool Vibes" Anglisht 8 114
20 Flag of Kroacia Kroacia Boris Novković feat. Lado Members "Vukovi umiru sami" Kroatisht 4 169
21 Flag of Bullgaria Bullgaria Kaffe "Lorraine" Anglisht 19 49
22 Flag of Republika e Irlandës Irlanda Donna and Joe "Love?" Anglisht 14 53
23 Flag of Sllovenia Sllovenia Omar Naber "Stop" Sllovisht 12 69
24 Flag of Danimarka Danimarka Jakob Sveistrup "Talking to You" Anglisht 3 185
25 Flag of Polonia Polonia Ivan & Delfin "Czarna dziewczyna" Polonisht, rusisht 11 81
Pikë dhënë Greqisë.

Finalja u mbajt më 21 maj 2005 në ora 21:00 (CET) dhe u fitua nga Greqia.

Shtetet me shkronja të trasha u kualifikuan automatikisht për Festivalin Evropian të Këngës 2006.

Rendi Shteti Artisti Kënga Gjuha Vendi Pikë
01 Flag of Hungaria Hungaria NOX "Forogj, világ!" Hungarisht 12 97
02 Flag of the United Kingdom Britania e Madhe Javine "Touch My Fire" Anglisht 22 18
03 Flag of Malta Malta Chiara "Angel" Anglisht 2 192
04 Flag of Rumania Rumania Luminița Anghel & Sistem "Let Me Try" Anglisht 3 158
05 Flag of Norvegjia Norvegjia Wig Wam "In My Dreams" Anglisht 9 125
06 Flag of Turqia Turqia Gülseren "Rimi Rimi Ley" Turqisht 13 92
07 Flag of Moldavia Moldavia Zdob și Zdub "Boonika bate doba" Anglisht, rumanisht 6 148
08 Flag of Shqipëria Shqipëria Ledina Çelo "Tomorrow I Go" Anglisht 16 53
09 Flag of Qiproja Qiproja Constantinos Christoforou "Ela Ela" Anglisht 18 46
10 Flag of Spanja Spanja Son de Sol "Brujería" Spanjisht 21 28
11 Flag of Izraeli Izraeli Shiri Maimon "Hasheket Shenish'ar" (השקט שנשאר) Hebraisht, anglisht 4 154
12 Serbia and Montenegro Serbia dhe Mali i Zi No Name "Zauvijek moja" (Заувијек моја) Serbisht 7 137
13 Flag of Danimarka Danimarka Jakob Sveistrup "Talking to You" Anglisht 9 125
14 Flag of Suedia Suedia Martin Stenmarck "Las Vegas" Anglisht 19 30
15 Flag of Maqedonia e Veriut Macedonia Martin Vučić "Make My Day" Anglisht 17 52
16 Flag of Ukraina Ukraina GreenJolly "Razom nas bahato" (Разом нас багато) Ukrainisht, anglisht 19 30
17 Flag of Gjermania Gjermania Gracia "Run and Hide" Anglisht 24 4
18 Flag of Kroacia Kroacia Boris Novković feat. Lado Members "Vukovi umiru sami" Kroatisht 11 115
19 Flag of Greqia Greqia Helena Paparizou "My Number One" Anglisht 1 230
20 Flag of Rusia Rusia Natalia Podolskaya "Nobody Hurt No One" Anglisht 15 57
21 Flag of Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina Feminnem "Call Me" Anglisht 14 79
22 Flag of Zvicra Zvicra Vanilla Ninja "Cool Vibes" Anglisht 8 128
23 Flag of Letonia Letonia Walters & Kazha "The War Is Not Over" Anglisht 5 153
24 Flag of Franca Franca Ortal "Chacun pense à soi" Frëngjisht 23 11
  1. ^ Murray, Richard. "The Eurovision Song Contest 2005" (në anglisht). Marrë më 25 mars 2020.
  2. ^ "Eurovision NTU and EBU confirm: Palats Sportu - ESCToday.com" (në anglisht). 6 shtator 2004. Marrë më 8 prill 2018.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 2005" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]